Kuruluş Osman dizisinde 2 Şubat 2022 tarihinde 80. bölüm yayınlanırken dizinin vaka örgüsü Harmankaya ile ilgili bazı merak uyandırıcı soruları da bununla beraber getirdi.

Eğer Google Haritalar’a girerek Harmankaya yazarsanız size kanyonu da kapsayan bir Ulusal Park konumu gösterecektir. Harmankaya’nın tam olarak neresi bulunduğunu bilebilmek için yazıyı okumaya devam edin.

Harmankaya neresi?

Kuruluş Osman dizisinde adı geçen Harmankaya, Bilecik sınırları içinde yer edinen İnhisar ilçesinde bulunur. Harmankaya günümüzde Harmanköy olarak isimlendirilir. İngilizce’de Harmankaya Chirmenkia olarak karşılık bulur. Burası Osman Gazi’nin fethinden ilkin Yunanların yaşamış olduğu bir yerleşim birimiydi. Orjinal adı Köse Mihal’den geliyor.

  • Biliyor muydunuz? Harmankaya ile Sakarya’nın Adapazarı ilçesinde yer edinen Harmantepe karıştırılmamalıdır. Mesela Özgürlük’te yer edinen bir yazıda Harmankaya’nın Adapazarı’nda olduğu bilgisi doğru yanlıştır.

Harmankaya Kalesi, Bilecik’te Uludağ’ın eteklerinde yer alıyordu sadece günümüzdeki konumu hemen hemen tespit edilememiştir.

Bizanslılar bu bölgede yönetimsel bir tekfurluk tesis etmiş ve adına Harmankaya Tekfurluğu demişlerdir. Gölpazarı da bu tekfurluğa bağlı bir yerleşim birimiydi.

Köse Mihal olarak da malum Mihal Gazi’nin, Bizans döneminde Harmankaya Tekfuru (vali düzeyinde yönetici) iken, Osman Gazi’ye bağlı Eskişehir Beyi ile yapmış olduğu muharebede tutsak düşmüş olduğu, yiğitliği ve kahramanlığından dolayı Osman Gazi tarafınca affedildiği biliniyor. (bkz. AA, 2020) Mihal Gazi’nin türbesi İnhisar ilçesine bağlı Harmanköy’de bulunmaktadır.

Mihal Gazi türbesi

Kuruluş Osman hakkında

Kuruluş Osman, ilk kısmı 20 Kasım 2019 tarihinde gösterilen ve günümüzde 3. sezonu yayınlanmaya devam eden tarih/aksiyon türündeki bir Türk tv dizisidir. Dizinin yapımcılığını Bozdağ Film üstlenmiştir; gösterim hakları ATV’nin elinde bulunur. Kuruluş Osman dizisine “Osman” karakteriyle Burak Özçivit öncülük eder. 120 dakikadan oluşan Kuruluş Osman bölümleri ATV ekranlarında Çarşamba günleri yayınlanır.

Dizinin ilk kısmı 20 Kasım 2019 tarihinde ATV ekranlarında gösterildi. 1. sezonda 27, 2. sezonda 37 bölüm yayınlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir