Kuyruklu yıldız, Güneş’e yakın geçerken ısınan ve gaz salmaya başlamış olan buzlu, ufak bir Güneş Sistemi gövdesidir. Bu süreç buna gaz çıkışı (outgassing) olarak adlandırılır. Gaz çıkışı görünür bir atmosfer yada koma, kimi zaman de bir kuyruk oluşturur.

Bu fenomenler, güneş radyasyonunun ve kuyruklu yıldızın çekirdeğine tesir eden güneş rüzgarının etkilerinden meydana gelmektedir. Kuyruklu yıldız çekirdekleri, birkaç yüz metre ile onlarca kilometre içinde değişmiş olur ve gevşek buz, toz ve ufak kayalık parçacık koleksiyonlarından oluşur.

En Fazlaca Sorulan Sorular

  • Kuyruklu yıldız ile asteroit aynı mı?
  • Kuyruklu yıldız görülebilir mi?

Kuyruk bir astronomik birimin ötesine uzanabilirken, koma Dünya çapının 15 katına kadar çıkabilir. Yeterince parlaksa, teleskop yardımı olmadan Dünya’dan bir kuyruklu yıldız görülebilir ve gökyüzünde 30°’lik (60 Ay) bir yay çizebilir. Kuyruklu yıldızlar eski çağlardan beri birçok kültür ve din tarafınca gözlemlenmiş ve kaydedilmiştir.

Kuyruklu yıldızların çoğu zaman oldukça eksantrik eliptik yörüngeleri vardır ve birkaç yıldan potansiyel olarak birkaç milyon yıla kadar değişen geniş bir yörünge periyodu yelpazesine sahiptirler.

Kuyruklu yıldızlar, merkezi çekirdeklerini çevreleyen geniş, yerçekimsel olarak bağlanmamış bir atmosferin mevcudiyeti ile asteroitlerden ayırt edilir.

Popüler Kültürdeki Yeri

2021 senesinde gösterime giren Don’t Look Up filmi Dünya’ya doğru fırlayan yıkıcı bir kuyruk yıldıza odaklanmıştır.

Kaynakça

Wikipedia Contributors. (2021, December 26). Comet. Wikipedia; Wikimedia Foundation. https://en.wikipedia.org/wiki/Comet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir