Dünyamızda yaşamış bir fazlaca antik topluluk kendi kurallarına nazaran belirli cemiyet ilerleyişleri ve ritüeller gerçekleştirirdi. Bu ritüellerden bazıları saygı, bazıları inanç üstüne kuruludur. Bu inançlar da gelmiş toplumlardan adeta birer zamanı yapıt olarak günümüze yansıyan bazı yapıların oluşmasının önünü açtı. Oluşturulan insan eli ile ortaya çıkmış bu yapılar günümüzde kullanılmasa da, kendi dönemleri için oldukça mühim yapılardı. Bu benzer biçimde insan yapımı yapılardan olan lahitlerin ne olduğu ve nerelerde bulunmuş olduğu merak ediliyor.

Lahit mezarları nedir?

Lahit mezatları, geçmiş dönemlerde yaşamış toplumların genel oalrka göze çarpan ortak bir kültürüdür. Daha ok Mısır ve Çin benzer biçimde topluluklarda görülseler de, Aztekler benzer biçimde Amerika2da yaşamış toplumlarda görüldükleri de olmuştur. Lahit mezarlar mühim kişilerin, zenginlerin, kral ve kraliçelerin ya da kraliyet ailesine mensup kişilerin onursal mezarlarıdır. Kısaca kendi toplumunda önemi bulunan kişileri onurlandırmak için bu kişilerin vefat etmesinden sonrasında halk bu kişileri cemiyet geleneklerine nazaran mumlayarak ya da mumyalamayarak bu mezarların içine koyarlardı ve şahsı onurlandırırlardı.

Lahit mezarlar nerelerde bulunur?

Lahit mezarlar dünyanın her yerinde bulunan yapılardırlar. ABD’dan Çin’e ve Mısır’a kadar ulaşmış olan bu geleneksel gömme biçimi topraklarımızda yaşamış eski uygarlıklar tarafınca da uygulanırdı. Bazı topluluklarda lahit mezarlar meydana getirilen anma odalarında ya da hususi mezarlıklarda bulunurdu. Mısır’da piramitlerde, ABD’da ve Avrupa’da ise anıt mezat odalarında bulunan lahitler mühim kişiler için oluşturulan mezarlardı. Günümüzde bir lahit gömüt görmek isteyenlerin ise Arkeoloji müzelerini ziyaret etmeleri gerekiyor. Bundan dolayı değişik toplumlara ilişkin olan lahit mezarlar zamanı yapıt olarak sayılıyor ve müzelerde sergileniyor.

Lahit mezarlar niçin müzede sergilenir?

Lahit mezarlar müzelerde sergilenen gömüt çeşitleridir. Bundan dolayı lahit mezarlar düzgüsel kişiler için yan halkın tamamı için meydana getirilen mezarlar değillerdi. Lahit mezarların içinde kendi toplumunda mühim kabul edilen kişiler yer alırdı. Tarih kitaplarında karşılaştığımız ya da ileride karşı karşıya gelme ihtimalimizin bulunmuş olduğu kişiler için meydana getirilen bir gömüt çeşidi olduğundan zamanı olarak değerleri olduğu düşünülmektedir. Bununla beraber lahit mezarlar geçmiş toplumların mimari ya da el zanaatı mevzularında örneklendirmeler oldukları için bu ögelerin büyük bir zamanı kıymeti vardır. Bundan dolayı lahit mezarlar arkeoloji müzelerinde sergilenirler.

Lahit mezarlarda ne bulunur?

Lahit mezarlarda gömülen kişilerin bedenleri bulunur. bunun yanına toplumun inanış biçimine nazaran gömülen şahıs bazı eşyalar ile de gömülebilir. Mesela Mısır’da karşılaşılan lahit mezarların içinde bedenin yanı sıra altın ve mücevher benzer biçimde kıymetli eşyalar da yer verilmiştir. Bu inanış Mısır mitolojisinde yer edinen diğeri dünyaya geçiş için kıymetli eşyaların yaşam terazisinde tartılması inanışı ile ortaya çıkmıştır. Bundan dolayı diğeri dünyada güzel bir yere gelebilmeleri adına bu mühim kişiler dünyada kazandıkları kıymetli eşyalar ile gömülürdü. Öte taraftan, Avrupa’da bulunan lahit mezarlarda bedenin yanı sıra kişinin yaşamını özetleyen ve başarılarından bahseden parşömenler yer alıyordu. Bu benzer biçimde eşyalar ile gömülen kişinin gelecek toplumlar tarafınca tanınması da sağlanmış oluyordu.

Lahit mezarlar hangi malzemeden yapılıyordu?

Lahit mezarlar genel olarak bölgede bulunan taşlardan ve eğer var ise bilhassa mermer taşlarından yapılırdı. Mermer taşlar üstüne oyma ile desenler çizilir ve iç kısmında 2 kişinin üst üste durabileceği kadar boşluk bırakılarak meydana getirilen bu mezarlar, bazı toplumlar tarafınca gene kıymetli metaller kullanılarak yapılırdı. Bu da mezarın içindeki kişinin enerjisini gösteren başka bir durumdu.

Lahit mezarlar iyi mi ayırt edilir?

Lahit mezarların ayırt edilebilmesi için ilişkin olduğu topluma nazaran bazı geleneksel yöntemler vardı. Ölülerini gömen toplumlarda düzgüsel biz gömüt ve lahit gömüt içinde fark oluşması için belirli düzenlemeler yapılırdı. Mısır toplumlarında lahit mezarların ayırt edilmesi için mezarın dış kısmına içinde bulunan kişilerin kabartma heykelleri yapılırdı. Yunan toplumlarında ise lahit mezarlar antik tapınaklara benzer biçimlerde yapılırdı. Daha Batı Avrupa’da ise lahit mezarların üst kapak kısmına içinde yatan kişinin bir heykeli direkt olarak inşa edilirdi. Daha cenup topluluklarda ise lahit mezarlarda mezarın yan kısımlarında kişiyi tasvir eden bazı oymalar bulunuyordu.

Lahit mezarları görmek için nereye gitmelisiniz?

Vatanımızda bulunan bazı lahit mezarlar bu topraklarda yaşamış antik toplumların izlerini bizlere sunmaya devam etmek adına müzelere sergileniyorlar. Türkiye’de bulunan müzeleri ziyaret ederek lahit mezarları görebilirsiniz. Vatanımızda sergilenen lahit mezarlar ve yer aldıkları müzeler şu şekilde karşımıza çıkıyor:

 • Altıkulaç Lahdi – Troya Müzesi
 • İskender Lahdi – İstanbul Arkeoloji Müzesi
 • Herakles Lahdi – Konya Arkeoloji Müzesi
 • Ağlayan Hanımefendiler Lahdi – İstanbul Arkeoloji Müzesi
 • Akhilleus Lahdi – Adana Müzesi
 • Sidamara Lahdi – İstanbul Arkeoloji Müzesi
 • Aurelia Botiane Demetria Lahdi – Antalya Müzesi
 • Likya Lahdi – İstanbul Arkeoloji Müzesi
 • Eroslu Lahit – Side Müzesi
 • Dionysiak Lahdi – Antalya Müzesi
 • Polyksena Lahdi – Troya Müzesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir