Teknoloji hayatımızın parçası olduğu şeklinde bilgisayarlar vazgeçilmezimiz oldu. Alışveriş mağazaları bin bir türlü ürünleri ile sizin aklınızı çelmeye çalışabilir. Geniş anlamda kullanımı olduğu şeklinde gerekseme olarak görebiliriz. Her bilgisayarın elbet bir kusuru vardır, kusursuz bilgisayar ucuz fiyat ve kaliteden geçtiğinden zor bela ürün bulunabilir. Sorun yaşamanızı asla istemeyiz. Laptop alırken kişiler küçük noktaları gözden kaçırılmış olduğu şeklinde mesele yaşayabiliyorlar. Bunların yaşanmaması adına yapacakları işlemler yardımıyla sorunları bütünü ile çözebilirler. Laptop alırken dikkat edeceğiniz noktaları asla unutmamalısınız. Paranızın karşılığını veren bilgisayar bulmak haylice zor olabiliyor.
RAM
Ram oldukça önemlidir. Kullanım alanına gore bir nokta belirleyerek bilgisayarınızı rahat bir halde kullanabilirsiniz. Yapacağınız işlem ve yoğunluğa bağlı olarak belirlenmesi gerekir. Günlük hayatınızda kullanacaksanız eğer 4 GB Ram kafi olacaktır. Oyun ve performans isteyen kişiler 8-16 GB Ram olanlarını tercih etmeliler.

İşlemci
İşlemci bilgisayarınızın performansını elde eden nokta olacaktır. Alacağınız işlemci çekirdek sayısı ve parçacıklarına dikkat etmelisiniz. Hız frekansına bağlı olarak çalışacaktır. Sizinki yetersiz kalmasından dolayı sıkıntılar yaşamanız kaçınılmaz olur. Günümüzde kullanılan oyunlar dahi olsa yüksek işlemci özelliği istemektedir. İdeal olarak nesline gore değişim gösterir. genel anlamda göreceğiniz i3, i5, i7 olacaktır. Genel anlamda performans bakımından aynı gözükseler dahi farklılıkları vardır.

Unutulmaması nokta ise işlemci sonunda yazan u, m, k şeklinde harfler olacaktır. Aslolan bu aşamada kişiler hataya düşerek yeteri kadar performans alamadıkları bilinmektedir.

U = unut şu demek oluyor ki almayın, tutum icra eden bilgisayar olmaktadır.
M = Performans olduğundan dolayı orta ölçekli olmaktadır.
K = CPU performansı sınır tanımaz ve engelleme yoktur. Kullanımınıza gore işlemci sıcaklığınız 100 dereceye kadar çıkabilir.

Harddisk
Her insanın hataya düşmüş olduğu ve mühim noktalardandır. SATA, SAS ve SSD olarak harddiskler bulabilirsiniz. Yavaştan hızlıya doğru sıraladım. SSD bulmak oldukça zor olacağından dolayı ekstradan almanız gerekebilir. SATA ve SAS yazım yapar fakat SSD olan USB hafıza şeklinde olup daha süratli çalışmasını sağlar.

Ekran özelliklerine baktığınız vakit günümüzde LED kalitesinde olup HD kaliteli olan videoları oynatabiliyor. Bu sayede süratli şekilde tam performans alabilirsiniz.

Klavye özelliğine bakın, genel anlamda üretilenler Türkçe Q olacağından dolayı F almanız tam bir hata olur pişman olarak geri iade edebilirsiniz.

Isınma problemi her bilgisayarda olur. Uzun soluklu kullanım ve kapatmamaktan dolayı sorun yaşamanız kaçınılmaz. Soğutucu ne olursa olsun almalısınız, işlemci belli bir ısı oranında kalmış olarak sorun yaşamınızın önüne geçmektedir.

İşletim sistemi olarak genel anlamda Windows 8 size sunacaklar. Bunu değiştirmeniz mümkün olmadığından dolayı kullanıma devam edeceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir