Birçok kişinin karşılaşmış olduğu problemler içinde Laptop fan sesi içeriyor. Eğer sizler de Asus , Hp yada Lenova benzer biçimde laptoplar kullanıyor fakat fan sesinden artık rahatsız olmaya başladıysanız merak etmeyin vermiş olduğumuz adımları uygularsanız bunun üstesinden kolayca gelmiş olacaksınız. İlk olarak yapmanız ihtiyaç duyulan kullanmadığınız uygulamarı kapatın , hem yazılımsal hem de fizyolojik temizlik yapın. Yeni bir soğutucu alabilirsiniz ve aynı süre da BIOS güncellemesini yapmayı ihmal etmeyin.

Laptop Fan Sesi Azaltma Programı

Masaüstü bilgisayarlar laptoplara bakılırsa daha azca tercih edilmektedir. Fakat performans olarak baktığımız süre masaüstü bilgisayarlar daha iyi bulunduğunu söylemeliyiz.

İçindekiler

Laptop Fan Sesi Azaltma: Adım Adım Ifade

1- Bilgisayarınızı Tertipli Olarak Paklayın

2- Kullanmadığınız Uygulamaları Kapatın

3- Isınma ve Soğutucu Sorunsalını Halledin

4- BIOS Güncellemeleri

5- Elektrik Süpürgesi İle Hava Üfleyin

6 – Fan Hızını Denetim Edebileceğiniz Bir Program Kullanın

Laptop Fan Sesi Azaltma: Adım Adım Ifade

Hem masaüstü hem de laptoplarda uygulayacağınız bu adımlar yardımıyla fan seslerini azaltabilirsiniz.

1- Bilgisayarınızı Tertipli Olarak Paklayın

Termal macun yenilemesi kesinlikle yapınız. Şu sebeple bilgisayarınız artık zaman içinde tozla kaplanmış bir yere dönüşüyor ve fan kısmında yer edinen tozları paklayın. Aynı süre da termal macunu da yenilerseniz hem daha azca ısınır hem de daha sessiz çalışır fanınız.

2- Kullanmadığınız Uygulamaları Kapatın

Bilgisayar da kullanmadığınız uygulamalar var ise onları kapatabilirsiniz. Bunu yapmak için CTRL+ALT+DEL tuşlarına basarak vazife yöneticisini açalım ve sonrasında işlemciyi neler zorluyorsa onları sonlandıralım. Bu şekilde yapmış olursanız bir nebze fan hızını azaltmış olmuş olursunuz.

3- Isınma ve Soğutucu Sorunsalını Halledin

Bir oyun açtığınız süre eğer bilgisayarınız oldukça fazla ısınıyor ve ses yapıyorsa o süre extra bir soğutucu almanız gerekiyor. Şu sebeple ısınma problemi zaman içinde bilgisayarınıza zarar vermeye adım atar ve ana kartı yakmaya kadar gidebilir. Bu yüzden yeni bir fan alarak bu işin üstesinden gelebilirsiniz.

4- BIOS Güncellemeleri

En mühim konulardan birisi de BIOS güncellemesi oluyor. Daima kullanmış olduğunuz bilgisayarınızın BIOS güncellemesini deneyin. Bu şekilde yapmış olursanız hem performansta artış olur hem de fan sesini azaltırsınız.

5- Elektrik Süpürgesi İle Hava Üfleyin

Laptop’un altında ve yanlarında bulunan havalandırma deliklerini kesinlikle sprey yada elektrikli süpürge ile hava üfleyiniz. Bunların haricin de laptopların altına konan bir soğutucu bulunmaktadır. Bunu da tercih edebilirsiniz.

6 – Fan Hızını Denetim Edebileceğiniz Bir Program Kullanın

Fan hızlarını denetlemek son aşama mühim konulardan birisidir. Fakat şu şekilde bir şey söylemek istiyoruz fan sesini azaltmak için eğer fan hızını azaltma yapmış olursanız bu bilgisayarınızın ömrünü azaltmış olmuş olursunuz. Bu yüzden bizlere kalırsa fan hızını kesinlikle düşürmeyin.

Fan hızını denetlemek için Windows kullanıyorsanız SpeedFan Macbook kullanıyorsanız da FanControl  programını tercih edebilirsiniz.

Not : Bu vermiş olduğumuz programları kullanırken kesinlikle dikkatli kullanın. Şu sebeple yanlış bir şey yapmış olursanız bilgisayarınıza ciddi anlamda zarar vermiş olmuş olursunuz. Daima ayarları dikkatli ve iyi halletmeye çalışın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir