Günümüzde her insan, en azından bir kez olsun dizüstü bilgisayar kullanmıştır. Dizüstü bilgisayarlar, taşınması kolay olduğundan tercih edilen bilgisayarlar içinde yerini alıyor. Bu yüzden de insanoğlu, bu tür taşınabilen bilgisayarları kullanmayı daha oldukca seviyor. Sadece her eşya şeklinde bu tür dizüstü bilgisayarlar da belirli aralıklar ile temizlenmesi gerekiyor. Bilhassa bu tür bilgisayarların klavyeleri, oldukca acele bir halde kirlenmektedir. Bu yüzden de tertipli aralıklar ile laptopların klavyelerinin temizlenmesi gerekiyor. Bu temizlik işlemleri tertipli aralıklar ile yapıldığı süre da dizüstü bilgisayarınızın kullanım ömürünü uzatmış olacaksınız. Bu yazımızda sizlere, dizüstü bilgisayar klavyelerinin nasıl kolay bir halde temizlenebileceğini anlattık.

Dizüstü bilgisayar klavyesi nasıl temizlenir?

Laptop klavyeleri temizleyebilmek için takip etmeniz ihtiyaç duyulan bazı adımlar mevcut. bu adımlar yardımıyla dizüstü bilgisayar klavyelerini oldukca rahat ve kolay bir halde temizleyebilirsiniz. Adım adım doğru bir halde işlemleri uygulamanız, laptop klavyesi temizlemek açısından oldukça elzem bir durum olarak karşımıza çıkıyor. Laptoplar, taşınabilir bilgisayarlar olduğundan öteki bilgisayarlara nazaran oldukca daha süratli bir halde kirlenebiliyor. Bilhassa laptop klavyeleri, bulundukları ortama nazaran oldukca daha süratli bir halde toz kaplayabiliyor. Sadece laptop klavyelerini temizlemek, sandığınızdan daha kolay olacak. gelin hep beraber laptop klavyelerinin nasıl temizlenebileceğini iki adımda inceleyelim.

Adım 1: Temizliğe hazırlık

İlk olarak temizleyeceğiniz bilgisayarı ve temizlik malzemelerini hazırlamanız gerekiyor. Bunun için yapmanız gerekenler ise oldukça kolay. İlk olarak temizleyeceğiniz bilgisayarı kapatın ve elektrik bağlantısını tamamen kati. Bu işlem yardımıyla temizlik esnasında gerçekleşebilecek bir hata yüzünden size zarar gelmeyecek. Elektrik bağlantısının olması, temizlik esnasında bilgisayarın kısa dönem yapmasına ve dizüstü bilgisayarınızın kullanılmaz hale gelmesine niçin olabilir. Bu durum da size oldukca büyük bir mali yük olabilir. Ülkemizdeki elektronik aletlerin fiyatlarını incelediğimizde, oldukca büyük bir problem ile karşı karşıya kalabiliyoruz.

Temizliğe hazırlık esnasında bilgisayar klavyesini temizleyeceğimiz malzemeleri de hazırlamamız gerekiyor. Laptop klavyesi temizliği esnasında kesinlikle mikrofiber bez kullanmanızı öneriyoruz. Bu tür bezler, laptop klavyesinin çizilmesine ve zarar görmesine engel olacaktır. Sonrasında ise laptop şeklinde elektronik aletleri temizlerken kesinlikle kolonya şeklinde alkol içeren malzemeleri kullanmamanız gerekiyor. Bu tür malzemeler, bilgisayarın donanımına zarar verebilir ve klavyenin üstündeki harflerin silinmesine niçin olabilir. Bu yüzden de bilgisayarlar için hususi olarak üretilmiş olan temizlik spreyleri ya da seyreltilmiş beyaz sirke kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Adım 2: Klavyeyi temizleme

Klavyenizi eğer ki elektronik aletler için hususi üretilmiş temizlik ürünleri ile temizleyeceksiniz, kullanacağınız ürünün kullanım talimatlarını detaylı bir halde incelemeniz gerekmektedir. Sadece evindeki malzemeler ile temizleme sonucu aldıysanız, ilk olarak beyaz sirkesinizi aynı oranda su ile seyreltmeniz gerekiyor. Bundan dolayı beyaz sirke içinde yer edinen gıda madeleri, klavye ve bilgisayar donanımına zarar verebilir. Bunu engellemek adına ne kadar beyaz sirke kullanacaksanız, aynı oranda su ile beyaz sirkenizi seyreltmeniz  gerekiyor.

Eğer klavye tuşlarınız kolay bir halde çıkartılıp takılabiliyorsa, ilk olarak klavye tuşlarınızı çıkartın. Sonrasında ise klavye tuşlarını hazırlamış olduğunuz beyaz sirke su karışımı içine alıp beklemeye alın. En sonunda da tuşları suyun içinden çıkartın ve kuru bir mikrofiber bez yardımı ile güzelce durlayın. En sonunda da kurumasını bekleyin. bu şekilde klavyenizi hem dezenfekte hem de temizlemiş olacaksınız. Sonrasında ise klavye tuşlarını takmadan ilkin klavyenizin ana kasa kısmını nemli bir mikrofiber bez yardımı ile güzelce paklayın. Sadece bez ıslak değil, nemli olmalı. Bundan dolayı kasa arasından bilgisayar donanımına sıvı teması olabilir. Bu da bilgisayarınız için çok da fazla iyi değil.

Eğer klavye tuşlarını çıkartamıyorsanız, ilk olarak klavyenizin üst kısmını, hazırlamış olduğunuz beyaz sirke ve su karışımı ile nemlendirmiş olduğunuz mikrofiber bez yardımı ile silin. Sonrasında ise bir tane kulak çöpünü alın ve hazırlamış odluğunuz temizlik maddesi ile nemlendirin. Sonrasında ise klavyenin tuşlarındaki araları da bu kulak çöpü ile güzelce ovalayın. Bu şekilde klavyenizin her tarafını güzel bir halde temizlemiş olacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir