Dizüstü bilgisayarınızı uzun süre kullanmayı düşünüyorsanız soğutucuya ihtiyacınız olacaktır. Soğutucular bilgisayarınızın alttan hava akımı oluşturarak işlemcisinin ısısının düşmesini sağlar. Bu sayede dizüstü bilgisayarlarınız günler süresince ısınmadan kullanabilirsiniz. Alacağınız soğutucuların özelliklerine nazaran doğrusunu seçtiğiniz sürece işinizi fazlası ile görecektir. Soğutucu için fanı olmasından daha fazlaca özellikleri, plastik yada alüminyumdan mı yapıldığının bilinmesi gerekir. Bilgisayarınızın uzun ömürlü olmasını istiyorsanız eğer bunlara dikkat ederek seçiminizi yapmanız mümkündür.

Devir Hızı
Fan’ın dönüş hızı olmaktadır. Özelliğine nazaran 1000 olması lüzumlu olmaktadır. Alacağınız soğutucunun enerjisini göstereceğinden minimum 1200 ve %10 rpm olmasına dikkat ediniz.

Boyut
Alacağınız soğutucu tek fanlı olduğu vakit devir hızı da düşükse eğer ihtiyacınız olan şeyi karşılamaz. Mümkün mertebe iki fanlı olanlarından almanız daha fazlaca verim almanızı sağlayabilir. Kaliteli soğutucular genel anlamda iki fanlı olup ihtiyacınız olan şeyi karşılar.

Fan
Soğutucu boyunun büyüklüğü mühim fakat çift fanlı ise daha iyi olur. Bugünlerde 5’li fanlı olan soğutucular var fakat devir hızının ve hava akışının önemi vardır. Hava sirkülasyon oranı minimum 100 CFM olmasına dikkat ediniz. Yüksek olması alttan vereceği havanın yüksekliğini gösterir.

Ses
Soğutucu fanlarında son zamanlarda sessizlik önemlidir. Sizi rahatsız etmeyecek, çıkan ses herhangi bir tesir yaratmayacak türden olmalıdır. Fazla ses, sessiz ortamlarda yalnız hava akışının sesini duymak istersiniz.

En iyi soğutucu markası
Alacağınız soğutucular içinde en iyisi “zalman” olmaktadır. Onun dışındakiler ötekiler daha ucuz sayı olabilir fakat performans istiyorsanız kesinlikle alüminyum kaplama olmasına dikkat ediniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir