Hem insan sağlığı için hem de güzellik rutinlerinde bakım ürünü olarak kullanılan bazı naturel yağlar vardır. Naturel yağların hem bakım rutinlerinde hem de sıhhat için kullanılması ile insan yaşamının kalitesi arttırılabilir. Son yıllarda sıhhatli yaşam alışkanlıklarının yaygınlaşması ile beraber kullanımlarında artış görülmeye başlanan naturel yağların popüler olması sonrasında insanoğlu evlerinde de naturel yağlar hazırlayıp tamamen katkısız bir halde kullanmaya başladı. Bu kapsamda ise lavanta yağının nasıl yapılacağı merak ediliyor.

Lavanta nedir?

Lavanta, ballıgiller familyasına ilişik fazlaca senelik bir bitkinin ve bu nebat türünün ortak adıdır. Çoğu zaman mor yaprakları bulunan ve daha ender şekilde mavimsi tonlarda karşımıza çıkan lavanta, bir Akdeniz bitkisidir. İnsanlık tarihinde pek fazlaca kez hem medikal hem de değişik alanlarda kullanımına rastlanılmıştır. Ortalama olarak 3 bin senedir kullanıldığı malum lavanta hem koku hem de ilaç olarak geçmişte insanların sıkça kullandığı bir bitkidir.

Lavanta yağı nedir?

Uzun senelerdir kullanımı yaygın bir nebat olan lavantanın yağının çıkarılması ile elde edilmiş bir ürün olan lavanta yağı, günümüzde daha fazlaca aromaterapi işleminde kullanılan güzel kokulu ve yararlı bir yağdır. Uçucu bitkisel yağlardan biri olarak bilinir. Rengi beyaza yakın bir tonda olan yağ çeşidi olup, tüketilebilir yağlardan olsa da tüketimi fazlaca tercih edilmez. Tüketim şekli olarak lavanta daha sık şekilde çay olarak kaynatılıp içilir.

Lavanta yağı nasıl yapılır?

Lavanta yağı, lavanta bitkisinin belirli işlemlerden geçirilmesi ile elde edilmiş yağdır. Bu yağı elde etmek için uygulanan işlemler ise basittir. Kolaylıkla evde hazırlanabilen bir yağ olan lavanta yağını hazırlamak için nasıl yapıldığının bilinmesi gerekir. Temel işlemler olarak ise lavanta yağının hazırlanışında ilk olarak lavanta bitkisinin yaprakları kaynatılır, sonrasında bu kaynatma işlemi ile ortaya çıkan buğu damıtılarak lavanta yağına dönüştürülür. Lavanta yağını evlerinde hazırlamak isteyenler için ise bu işlem daha değişik şekilde uygulanmaktadır. Evde lavanta yağı hazırlamak isteyenler için lavanta yağının hazırlanışı şu şekildedir:

 • Alacağınız taze lavanta yapraklarını kurutun.
 • Hemen sonra kuruyan lavanta yapraklarını elleriniz ile ezerek ufaltın. Bu işlemi gerçekleştirirken ellerinizin tamamen kuru olması gerekiyor, lavanta yaprakları kuruduktan sonrasında ıslak ya da nemli bir halde temas etmek yaprakların çürümesine niçin olacaktır.
 • Ezerek kokusunu çıkardığınız lavanta yapraklarını kuru bir kavanozun içine alın. Kavanozun ağzına kadar gelecek şekilde üstüne zeytinyağı ya da badem yağı ilave edin ve ağzını kapatın.
 • Kavanozu ilkin 48 saat süresince güneşin altında ve 48 saat sonrasında ortalama olarak 5 gün kadar da serin ve karanlık bir yerde beklemeye alın. Bu süreçte kavanozu ara ara çalkalamayı dikkatsizlik etmeyin.
 • Süreç tamamlandıktan sonrasında lavanta yağının yapraklarını süzgeçten geçirin ve atın. Kazandığınız yağı kolaylıkla kullanabilirsiniz.

Lavanta yağı nerede kullanılır?

Lavanta yağı daha yaygın şekilde aromaterapide kullanılan bir yağdır. Kullanımı ile vücudu rahatlatan lavanta yağı hem stresin atılmasında hem de cildin rahatlamasında rol oynayan bir yağdır. Bununla beraber saç ve cilt bakımında da lavanta yağı kullanılmaktadır. Saç ve cilt bakımında maskelerin içinde kullanılabilen lavanta yağı oda kokusunu tazelemek adına da tercih edilebilir. Stresli bir günün peşinden odanızda lavanta kokusu aldığınız vakit yavaş yavaş bedeniniz dinlenip rahatlamaya başlamış olacağı için günün tüm yorgunluğunu atabilirsiniz. Lavanta yağı bununla beraber boyun ve boğaz ağrılarında ağrıları dindirmek adına da kullanılır. Lavanta yağı boyun ve boğaz bölgelerinde deri üstünden masaj yaparak uygulanır. Bununla beraber kas ve kemik ağrılarında da ağrılı bölgeye lavanta yağı sürebilirsiniz.

Lavanta yağının yararları nedir?

Lavanta yağının malum pek fazlaca faydası vardır. Daha fazlaca kokusu ile rahatlatma hissi verdiği için tercih edilen lavanta yağını masaj yağı olarak ya da cilt maskeleri içinde de kullanabilirsiniz. Lavanta yağının yararları şu şekilde karşımıza çıkar:

 • Lavanta yağı vücudun kan dolaşımını arttırarak ağrıların geçirilmesini sağlar.
 • Lavanta yağı bununla beraber kan dolaşımını arttırması ile beyne giden kan akışının da normale dönmesini sağlar ve stres, depresyon benzer biçimde hastalıkların önüne geçerek ruh halini düzenler.
 • Uyuduğunuz odada bulunması halinde lavanta yağı uyku standardını arttırır.
 • Solunum yolunu rahatlatır ve vücuda oksijen akışını düzenler. Daha fazlaca deri üstünden masaj yapılarak ya da kokusu ile bu şekilde solunum sistemini açar.
 • Lavanta yağı sinek ve böceklerin sevmediği bir kokudur. Lavanta yağı kullanılarak evlerde bilhassa yazları sinek ya da böceklerin uzaklaştırılması sağlanır.
 • Lavanta yağı naturel bir gerilim dengeleyicidir. Vücudu rahatlatan yapısı ile kan akışını düzenler ve bu sayede lavanta yağı tansiyonun aşırı yükselmesinin ve aşırı düşmesinin önüne geçer.
 • Cilt maskelerinde kullanılması ya da nemlendirici olarak ciltte kullanılması ile lavanta yağı cildinizi arındırır ve tazeler. Bu sayede akne ve sivilce benzer biçimde cilt problemlerinden kurtulabilirsiniz.
 • Lavanta yağı bununla beraber saçları onarır ve saç köklerini sağlamlaştırır. Saçlara köklerden uçlara doğru masaj yaparak uygulayacağınız lavanta yağı ile saçlarınızda kırılmaların önüne gecebilirsiniz. Ek olarak lavanta yağı saç derisini besler ve saçlarınızın daha sıhhatli uzamasına destek sunar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir