Misafirler ulaştığında en oldukça ikram edilen yemekleden biri olan börek, birçok değişik çeşidi ile insanların en sevilmiş olduğu yiyeceklerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Değişik pişirme şekilleri ve değişik iç harçları ile insanların beğenisini kazanan böreklerin yapımı da zannedildiği kadar kolay olsa gerek. BU yazımızda sizlere, ergonomik bir halde yapılabilen peynirli tepsi böreği tarifini verdik. Peynirli tepsi böreği yapabilmek için şu malzemelere gereksinim duyacaksınız:

  • 6 tane yufka

İçi için

  • Peynir
  • Maydanoz

Böreğin sosu için

  • Yarım su bardağı tereyağı
  • 1 su bardağı sıvı yağ
  • 1 su bardağı süt
  • 1 yumurta

Peynirli tepsi böreği nasıl yapılır?

Videolu ifade: Peynirli Tepsi Böreği | Nefis Yiyecek Tarifleri

https://www.youtube.com/watch?v=jKgkzDpJ_dIVideo can’t be loaded because JavaScript is disabled: Peynirli Tepsi Böreği | Nefis Yiyecek Tarifleri (https://www.youtube.com/watch?v=jKgkzDpJ_dI)

Peynirli tepsi böreği yapabilmek için ilk olarak fırın tepsimizi yağlayalı ve üstüne bir tane yufkayı serelim. Sonrasında ise tereyağı, sıvı yağ, süt ve yumurtayı bir kap içine atalım ve güzelce karıştıralım. Hazırlamış olduğumuz bu karışım ile fırın tepsisine yerleştirdiğimiz yufkayı ıslatalım. Yufkamızı güzel bir halde ıslattıktan sonrasında ise ayırdığımız maydanoz ve peynirler ile bir iç harç oluşturalım ve bu içine doldurulacak harç da yufkamıza serelim. Sonrasında ise birkaç parça yufkayı serelim ve güzelce bu katı soslayalım. Sonrasında bir tane daha yufka serelim ve bu kata da yalnız peynirli iç harcımızdan koyalım. Bu şekilde devam edelim ve peynirli olan katlara sostan süremeyelim. Tüm yufkalar bitene kadar bu şekilde devam edelim.

Son yufkamızı da serdikten sonrasında ise tepsinin kenarlarından taşmış olan yufkamızı içeri doğru katlayalım. Sonrasında böreğimizi güzel bir halde dilimleyelim ve peşinden da kalan sosumuzu da böreği üstünde güzelce gezdirelim. Böreğimizi hazırladıktan sonrasında ise üzerini bir streç film ile kapatmış olalım ve ortalama 2 saat kadar buzdolabında dinlendirelim. Dinlenme süresinin peşinden ise böreğimizi evvel ısıtmış olduğumuz 170 derecelik fırına atalım. Böreğin alt ve üst tarafı güzel bir halde kızarana dek pişirelim. Şimdiden afiyetle yiyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir