İnsan yaşamı süresince tüketilen bazı besinler biz bilincinde bile olmadan hayatlarımızı tehlikeye atabilirler. Her ne kadar tatlı güzel de olsa, bazı besinlerin tüketilmesi daha sıhhatli ve daha kaliteli bir yaşam yaşamı sürdürmenin önünde engeldir. Bu besinler tüketildiği süre başta kilo alma problemi olmak suretiyle damar tıkanıklığına kadar ilerleyen pek oldukca hastalığa kapı aralanmış oluyor. Daha sıhhatli ve kaliteli bir yaşam için tüketilmemesi ihtiyaç duyulan gıdaları sizler için derledik.

Acilen yemeyi bırakmalısınız

Bazı ürünler öbürlerinden oldukca daha leziz olsa da, leziz olmalarıyla birlikte sağlıksız olabiliyorlar. Süratli tüketimi ile hayatımızı hem kolaylaştıran hem de nefis bir öğün geçirmeyi mümkün kılan patates kızartması da ne yazık ki bu gıdalar içinde yer ediniyor. Patatesin kızartılarak tüketilmesi derin yağ tekniğin pişirilmesi sebebi ile pek oldukca hastalığa kapı aralıyor. Süratli bir hazırlama ve tüketme şekli olan patates kızartması pişene dek içindeki tüm vitamin ve mineral yapısını kaybediyor ve bunun yerine kızartmanın tüm yapısı trans yağ ile doluyor.

Patates kızartmasının içerisinin tamamen yağ ile dolması da trans yağların damar tıkanıklığına yol açması zararının patates için geçerli olmasına neden oluyor. Düzgüsel şartlarda oldukça sıhhatli bir gıda olan patatesin haşlama ya da fırınlama yerine litrelerce yağ içinde kızartılması ve bu şekilde tüketilmesi kilo vermeyi zorlaştırıyor ve bu sağlıksız tüketim şekli arttırıldığı süre ilerleyerek damarlarda yağ birikimine neden oluyor. Patates kızartmasının aşırı tüketimi damarlarda biriken yağların damar tıkanıklığına yol açmasına sebep oluyor.

Damar tıkanıklığına neden olan besinler nedir?

Damar tıkanıklığı, vücutta işlenmesi zor yağların ve zararı dokunan özgür radikallerin damarlarda birikmesi ve kan akışını yavaşlatması sonucunda ortaya çıkan bir hastalıktır. Damar tıkanıklığına neden olan besinler tüketildiği süre insan vücudunda kan akışı zorlaşır ve bu durum damar tıkanıklığına neden oluyor. Sağlıksız yapıları ile bu besinlerin tüketimi ciddi hastalıkların ortaya çıkmasına neden oluyor. İşte damar tıkanıklığına neden olan besinler:

Katı yağlar

Katı yağlar ve daha oldukca margarin, bazı formları ile kahvaltılarda tüketilebilen ve sıvı yağ olmadığı zamanlarda kahvaltılarda tercih edilebilen bir ürün. Sadece katı yağların kullanımında birazcık dahi olsa aşırıya kaçılması vücuda alınan katı formdaki yağın işlenmek yerine donması anlamına geliyor. İşlenemeyen yağ ise karaciğerde yağlanmaya yol açarak ilerleyen bir hastalığı tetikliyor. Karaciğer yağlanması vücutta yağların işlenmesini tamamen zorlaştırıyor ve damar tıkanıklığı sorununu ortaya çıkarıyor. Kalp ve damar sağlığı için kat yağlar yerine zeytinyağı benzer biçimde daha sıhhatli bitkisel yağları tercih etmek gerekiyor.

Unlu mamulleri

Beyaz undan meydana getirilen ekmek benzer biçimde unlu mamulleri, bilhassa kek ve poğaçalar damar tıkanıklığına neden olan bir öteki ürün kategorisini oluşturuyor. Damarlarda tıkanmaya neden lan bu karbonhidrat bazlı besinler vücutta yeteri kadar parçalanamadığı süre yağ tutmaya başlıyor. Vücutta tutulan bu yağlar ise gene karaciğer yağlanmasına ve buna balı şekilde gelişen damar tıkanıklığına yol açıyor. Unlu mamulleri tüketileceği süre tam buğday unundan meydana getirilen ya da kepekli ekmeklerin tüketilmesi tavsiye ediliyor. İçlerinde daha çok lif barındıran bu ürünlerin işlenmesi ve sindirilmesi daha kolay.

Oldukca tuzlu hazırlanan gıdalar

Tuz düzgüsel şartlarda vücuda alınması ihtiyaç duyulan bir besindir. Vücudun tertipli işleyişi için normalde lüzumlu olan tuzun vücuda fazla alınması durumunda ise tuz vücutta suyun ve yağı işlenmesinin önünde bir engel yapmaya başlıyor. Tuzun fazla tüketilmesi hem gerilim hastalıklarına hem de damar tıkanıklığına neden olan bir durumdur. Bundan dolayı günlük olarak belirli bir seviyede tuz alınası gerekir. Tuzun asla tüketilmemesi de problem olacağından, tuz kullanımını kısıtlamak daha sıhhatli olacaktır.

Kızartılan sebzeler

Sebzelerin insan vücudu için ne kadar sıhhatli bulunduğunu biliriz. Neredeyse her sebzenin günlük beslenme alışkanlıkları içinde bulunması gerekir ki hem daha sıhhatli hem de daha kaliteli bir yaşam mümkün hale gelsin. Sadece sebzelerin tüketilmesi mevzusunda meydana getirilen en büyük yanlış sebzeleri kızartarak tüketmektir. Kızartılan sebzeler tıpkı patates kızartması benzer biçimde sıhhatli yapılarını kaybedeceklerdir ve bunun yerine trans yağ ile dolacaklardır. İçlerindeki sıhhatli suyu ve mineral yapısını kaybeden sebzeler sıhhat yerine çekince saçacaktır. Sebze tüketirken en doğrusu haşlayarak tüketmektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir