Son dönemlerin en meşhur lezzetlerinden bir tanesi olan Adana böreğini evinde tecrübe etmek isteyenler için mükemmel bir tarifle geldik. Kısa süre içinde lezzet mükemmel bir börek yapmak istiyorsanız bu tarifi ne olursa olsun denemeniz gerekmektedir. Uzadıkça uzayan peyniri ve çıtırdayan enfes yufkasıyla bu börek favorilerinizden bir tanesi olacak. İşte lezzet harikası Adana böreğinin ev yapımı hali…

Malzemeler;

  • 16 tane baklavalık yufka
  • 2 tane yufka
  • 2 tane yumurta
  • 1 su bardağı süt (200 ml)
  • 200 gr tereyağı
  • 500 gr kaşar peyniri
  • 200 gr çeçil peyniri

Yapılışı;

İlk olarak böreğimizde kullanacağımız 16 kat yufkanın 8’ni tezgaha alalım ve fırın tepsinin boyutunda yufkamızı keselim. Kenarlarında kalan yufkaları kesmemiz bu tanım için mühim bir unsurdur. 8 kat yufkanın kenarlarını kesme işlemini tamamladıktan sonrasında böreğin üst katmanı için lüzumlu olan öteki 8 kat yufkanın da kenarlarını keselim ve bir kenara alarak bekletelim. Bekleyecek olan yufkaların kurumasını önlemek için yufkaları buzdolabı poşetinin içine yerleştirerek muhafaza etmeye itina gösterelim. Böreğimizi yapmaya başlamadan evvel, uygun bir tencerede ortalama olarak 200 gram tereyağını eritmeye başlamış olalım. Tereyağını eritirken üstünde oluşan tereyağları almaya itina gösterelim. Tereyağını erittikten sonrasında önümüze fırın tepsisini alalım ve tepsinin tamamını tereyağı ile yağlamaya başlamış olalım.

Yufka yağlama

Akabinde alt taban için hazırlamış olduğumuz yufkaları birer birer tepsinin içine almaya başlamış olalım. Bu aşamada her yufkanın arasına tereyağı sürmeyi kesinlikle dikkatsizlik etmeyelim. 8 kat yufkayı siniye yerleştirdikten sonrasında kare formun yufkamızı keselim. Arkasından tepsimizi kenara alalım ve uygun bir kasenin içinde 2 tane yumurta ile beraber 1 su bardağı sütü güzelce çırpalım. 1 tane böreklik yufkayı parçalara bölelim. Hazırlamış olduğumuz yumurtalı sosa batırarak tepsinin içine yaylım. Tüm parçalar bitene dek bu işlemi devam ettirelim. Sini için uygun oranda kaşar peyniri rendelemesini gerçekleştirelim. Kaşar peynirini rendeledikten sonrasında tepsinin tamamını kaplayacak şekilde fırın tepsinin içine serelim.

Peynir serme

Kaşar peynirin peşinden 200 gram çeçil peynirini de tepsinin içine alalım. Yeniden bir tane daha böreklik yufkayı alalım ve hazırlamış olduğumuz sosun içine batırarak tepsinin içine dizelim. Hazırlamış olduğumuz üst kat yufkaları da siniye dizmeye başlamış olalım ve aralarına tereyağı sürmeyi kesinlikle dikkatsizlik etmeyelim.

Video: Uzadıkça Uzayan Peyniriyle Meşhur Adana Böreği 😋

https://www.youtube.com/watch?v=zlWVQSOZ9Ag&t=79sVideo can’t be loaded because JavaScript is disabled: Uzadıkça Uzayan Peyniriyle Meşhur Adana Böreği 😋 (https://www.youtube.com/watch?v=zlWVQSOZ9Ag&t=79s)

Son katın üstüne de tereyağı sürdükten sonrasında böreğimizi pişirmeye başlayabiliriz. İlk olarak ocağımızı kısık ateşte açalım. Tepsiyi ara ara hareket ettirerek pişirmeye başlamış olalım. Pişirme esnasında spatula yardımıyla denetim etmeyi dikkatsizlik etmeyin. Alt tabanının piştiğinden güvenilir olduktan sonrasında böreğimizi ters çevirelim ve çevirme işlemini gerçekleştirdikten sonrasında tepsinin alt tabanını yağlamayı da dikkatsizlik etmeyelim. Yağladığımız siniye böreği yine yerleştirelim ve öteki yüzünü de pişirelim. Her iki tarafını da kontrollü bir halde piştikten sonra servise hazır hale getirebilirsiniz. Afiyetle yiyin…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir