Kendisi, çekirdeği ve kabukları ile insanlara fayda sağlayan meyvelerin sayısı oldukça azdır. Doğada bulunan yüzlerce hatta binlerce meyve çeşidi bulunmaktadır. Ancak çok azının her şeyinden istifade edilmektedir. Örneğin kabukları, çekirdekleri ve sapları en az kendisi kadar faydalı olan bazı meyveler insanlar tarafından sıklıkla tüketilmektedir. Ancak insanların çok az bir kısmı bu meyvelerin her şeyinden istifade etmektedir. Pek çok insan bu meyvelerin sadece kendisini kullanmaktadır. Kabuklarını, çekirdeklerini direkt çöpe atmaktadır. Örneğin zeytin tüm dünyada yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Ancak insanların çok az bir kısmı zeytin çekirdeğini kullanmaktadır. Keza hurmada öyledir. Kendisi tüketildikten sonra çekirdekleri genellikle çöpe atılmaktadır. Ancak hurmanın çekirdeklerinden kahve üretilmektedir. Üstelik çekirdeklerde en az hurmanın kendisi kadar çok faydalı ve şifalıdır.

Tıpkı zeytin ve hurma gibi hem çekirdeklerinden hem de kabuklarından istifade edilen meyveler bulunmaktadır. Bu meyvelerden biriside hiç kuşkusuz limondur. Hemen hemen her evde mutlaka bulunan limon pek çok özelliği ile insanlara kolaylıklar sağlamaktadır. Aynı zamanda yemeklerde yoğun olarak kullanılmaktadır. Kendisine has tadı ve aroması ile pek çok yemeğe lezzet katmaktadır. İnsan sağlığı açısından da pek çok özelliği içerisinde barındıran limon geçmişten günümüze pek çok toplumda yoğun olarak tüketilmiştir. Günümüz dünyasında da önemini hiç kaybetmeyen limon pek çok farklı alanda aktif bir şekilde kullanılmaktadır. Tıptan kozmetiğe pek çok alanda kullanılan limon insan sağlığına çok iyi gelmektedir. Yüzyıllardan beridir geleneksel yani alternatif tıp uygulamalarında da yoğun bir şekilde kullanılan limon pek çok faydaya sahiptir. Sadece kendisi değil kabukları da en az kendisi kadar çok faydalıdır.

Limon kabuğu / Kaynak: © Soru.com.tr

Limonun anavatanı neresidir?

Limon tüm dünyada yoğun olarak kullanılan bir meyvedir. Tüm yıl boyunca kullanılabilen limon diğer ek çok meyveden farklıdır. Kökeni Asya’nın uçsuz bucaksız topraklarında bulunan limon ilk kez Himalayalar dağlarında görülmüştür. Anavatanı Himalayalar olan limon zamanla tüm Asya’da ve oradan da tüm dünyaya yayılmıştır. Yapılan son bilimsel çalışmalara göre pek çok hastalığın ve problemin önüne geçmektedir.

Limon Türkiye’de en çok nerelerde yetişmektedir?

Limon tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yoğun bir şekilde tüketilmektedir. Özellikle Türk mutfağında çok büyük bir öneme sahip olan limon pek çok yemeğin, tatlının veya içeceğin yanında kullanılmaktadır. Dünyanın pek çok farklı coğrafyasında yetişen limon ülkemizde de çok yoğun bir şekilde yetişmektedir. Ülkemizde özellikle Mersin ve Adana illerimizde çok fazla yetiştirilen limon dış ülkelere bile ihraç edilmektedir.

Sedef otugiller familyasına mensup olan limon tüm dünyada pek çok farklı alanda yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. İlk keşfedildiği günden bugüne kadar her alanda kullanılmış olan limon özellikle tıpta çok aktif bir şekilde kullanılmıştır. İçerisindeki vitamin ve mineraller sayesinde insan sağlığına çok iyi gelen limon pek çok ilacın yapımında ve alternatif tıp uygulamasında yoğun olarak kullanılmıştır. İnsan sağlığı açısından pek çok faydayı içerisinde barındıran limon tıp alanı dışında da çok fazla kullanılmaktadır. Örneğin yemeklerde çok fazla kullanılmaktadır. Bazı yemeklerin ana maddesini oluşturan limon pek çok yemeğe lezzet katmaktadır. Kendisine has aroması ve tadıyla girdiği her yere renk katmaktadır. Limon aynı zamanda içeceklerde de çok yoğun olarak kullanılmaktadır. Limonatalar başta olmak üzere bazı içeceklerin yapımında da limondan oldukça yararlanılmaktadır. Bunun yanı sıra hamur işi ürünlerde de limon kendisini göstermektedir. Keklerin ve kurabiyelerin olmazsa olmazlarından olan limon lezzetiyle her şeyi daha da güzel yapmaktadır. Pek çok alanda kullanılan limonun kabukları da çekirdekleri de en az kendisi kadar çok faydalıdır. Peki, limon kabuğunun ne gibi kullanım alanları bulunmaktadır? İşte detaylar…

Limon kabuğunun kullanım alanları nelerdir?

Limon pek çok farklı kullanım alanıyla bilinen bir meyvedir. Özellikle tıptan kozmetiğe kadar pek çok farklı alanda yoğun olarak kullanılması onu daha da özel kılmaktadır. İçerisindeki faydalarına kısaca baktığımızda yüzyıllardan beridir alternatif tıp uygulamalarında çok fazla kullanılmaktadır. Aynı zamanda ilaçların yapımı sırasında da kullanılan limon günümüzde de çok yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra limon gastronomi için vazgeçilmez bir üründür. Pek çok yemeğin içerisinde bulunan limon kendisine has aroması ve tadıyla yemeklere lezzet katmaktadır. Ayrıca kozmetik sektöründe de çok fazla kullanılmaktadır. Bazı sabunların yapımında, şampuanlarda, maskelerde ve nemlendiricilerde de çok fazla kullanılmaktadır. Tüm bu alanların dışında da kullanılan limon insanların pek çok problemine de çare olmaktadır.

Limon kabuğu / Kaynak: © Soru.com.tr

Limon kabukları ile kireçlerden kurtulmak;

Limon kadar kabukları da faydalıdır. Ancak insanların çok büyük bir kısmı limon kabuklarını genellikle işe yaramıyor diyerek çöpe atmaktadır. Ancak limon kabukları en az limonun kendisi kadar çok faydalı ve çok özeldir. Pek çok özelliği bulunan limon kabukları asidik bir yapıya sahip oldukları için kireçlerin çözülmesini ve giderilmesini sağlamaktadır. Özellikle su ısıtıcılarda, bulaşık ve çamaşır makinelerinde zamanla kireçlenmeler meydana gelmektedir. Bu kireçlenmelere çok iyi gelen limon kabukları bu makineleri hem kireçten kurtarmakta hem de daha uzun ömürlü olmalarını sağlamaktadır. Onun için evde limon kabuklarını çöpe atmak yerine kireçlerden kurtulmak için kullanabilirsiniz. Üstelik tamamen doğal ve sağlıklı olduğu için herhangi bir rahatsızlığa da neden olmamaktadır.

Tatlıların aroma kazanmasında kullanılabilir;

Limon denilince akla yemekler gelmektedir. Ancak yemekler kadar tatlılarda limonla çok ilişkilidir. Bazı tatlıların aroma kazanması ve daha vurucu tatlara sahip olması için limon kabukları kullanılmaktadır. Bu durum sadece tatlılar için geçerli değildir. Aynı zamanda yemeklerde de limon kabukları kullanılabilir. Ancak evde kurabiyelerin iç harcında, tatlılarda, pasta ve buna benzer ürünlerde limonun üst kısmı kullanılmaktadır.

Tırnak ve diş lekelerini gidermede rahatlıkla kullanılabilir;

Limon temizlik ve tatlıların yanı sıra kişisel bakımda da çok yoğun olarak kullanılan bir üründür. Geçmişten günümüze pek çok ilacın içerisinde yer alan limon günümüzde kozmetik sektörünün vazgeçilmez ürünlerinden birisidir. Özellikle yüz maskelerinde, şampuanlarda, sabunlarda ve kremlerde çok fazla kullanılan limon aynı zamanda tırnak ve diş lekeleri için de çok faydalıdır. Limonun kabuklarını tırnaklara ve sararmış dişlere sürüp ardından da o bölgeyi duruladığınızda farkı yavaş yavaş göreceksiniz. Düzenli uygulandığı taktirde tırak lekelerini ve sararmış dişleri temizlemektedir. Günümüzde de bununla alakalı pek çok kozmetik ürün bulunmaktadır. Ancak çok fazla para verip o ürünleri almak yerine evde kullanılan limonun kabuklarından istifade edebilirsiniz. Üstelik tamamen doğal olduğundan hiçbir yan etkisi de bulunmamaktadır.

Limon kabuğu çayı nasıl yapılır?

Kış aylarının en çok sevilen bitkisel çaylarından birisi olan limon kabuğu çayı pek çok hastalığın tedavi edilmesinde kullanılmaktadır. Özellikle soğuk kış aylarında hastalıkların artmasıyla beraber insan direnci oldukça zayıflamaktadır. Bu hastalıklardan kurtulmanın en doğal yolu ise limon kabuğu çayından geçmektedir. Üstelik yapılışı da oldukça kolay ve pratiktir. Bu çayı elde etmek içinse yapmanız gereken tek şey 1 yemek kaşığı kadar limon kabuğunu ince ince kıyıp demliğe koymaktır. Ardından üzerine su ilave edin ve suyu ocağa alın. Su kaynadıktan sonra 10 dakika kadar demlenmesini bekleyin. Artık limon kabuğu çayı tüketilmeye hazır hale gelecektir.

Afiyet olsun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir