Limon, insanoğlu için oldukça sıhhatli bir gıda olarak karşımıza çıkıyor. Bunlar ile beraber limonun faydalarını en oldukça merak eden kesim ise diyabet hastalığı ile boğuşan kişiler. Limonun en mühim özelliği, kuşkusuz ki muhteviyatında yüksek oranda yer edinen C vitamin. C vitamini, vücudun bağışıklık sisteminin gelişmesinde katkı sağlıyor. Bu sayede de soğuk kış günlerinde yaşayabilceğiniz nezle, grip ve soğuk algınlığı şeklinde hastalıklardan kendinizi korumuş oluyorsunuz. Peki limonun kan şekerine olan tesiri ne? Bu yazımızda sizlere, limonun kan şekerine olan tesirinin ne olduğundan bahsettik.

Limon kan şekerini düşürür mü?

Limonun kan şekerini düşürdüğü şeklinde bir söylenti vardır. İnsanların en merak etmiş olduğu konulardan biri de limon tüketmenin hakikaten kan şekerini düşürüp düşürmediğidir. Halk içinde bu şekilde bir inanış olsa bile bilim dünyasından hemen hemen net bir izahat gelmiş değil. Sadece limon içinde yer edinen çözünür lifler, kan şekerinin dengelenmesinde etkili olabilmektedir. Bu yüzden de dengeli bir halde limon tüketmek, kan şekerini dengelemede insanlara yardımıcı olacaktır. Öte taraftan limonun kan şekerini yükselttiği ya da düşürdüğü ile ilgili net bir kanıt bulunmamaktadır. Sadece ölçülü bir halde limon tüketirseniz, kan şekerinizi oldukça rahat bir şeklde dengede tutabilirsiniz.

Limonun gıda değerleri nedir?

Limonun gıda değerleri devamlı olarak araştırılmaktadır. Oldukça sıhhatli bir gıda olan limon, içeriğindeki sıhhatli gıda maddeleri yardımıyla hem bağışılık sisteminin güçlenmesini sağlıyor ve hem de metabolizmayı hızlandırarak insanların kilo verebilmesinde destek oluyor. 1 tane orta boy limonun gıda değerleri şu şekildedir:

Gıda değerleri
100 gram

1 tane (Orta)

Karbonhidrat (g)
8.73
8.73

Protein (g)
0.44
0.44

Yağ (g)
0.36
0.36

Lif (g)
1.41
1.41

Kolesterol (mg)
0
0

Sodyum (mg)
3
3

Potasyum (mg)
157
157

Kalsiyum (mg)
34
34

Vitamin A (iu)
3
3

Vitamin C (mg)
44.1
44.1

Demir
0.11
0.11

Kan şekeri yükselince ne yapak gerekir?

Kan şekerinin yükselmesi ile beraber birçok değişik yan tesir ile baş başa kalırsınız. Bu yüzden de yediğiniz besinlere dikkat etmeli ve kan şekerini düşürecek aktivitelerde bulunmanız gerekiyor. Kan şekerini dengeleyebilmek için yapacağını en rahat şey ise gün içinde bolca miktarlarda su içmektir. Bunlara ek olarak yapacağınız hafifi egzersizler ile beraber kan şekerini dengede tutabilirsiniz. Kna şekerinin yükselmemesi için ölçülü ve dengeli bir halde beslenmeniz gerekiyor. Rafine karbonhidratlar yerine ise meyvelerdeki şeklinde sıhhatli karbonhidratları tercih etmeniz gerekiyor. Bu sayede hem daha sıhhatli bir karbonhidrat almış olacak hem de kan şekerinin yükselmesi şeklinde problemler ile karşı karşıya kalma olasılığınız düşecek. Sadece karbonhidratı iyi mi olursa olsun yeteri kadar tüketmeniz gerekiyor. Sıhhatli karbonhidratları da oldukça fazla tüketmek, kan şekerinin yükselmesine ve kilo problemlerinin baş göstermesine niçin olabilir. Yüksek kan şekerini düşürebilmek için şunları deneyebilirsiniz:

  • Yüksek kan şekerine etkili gelen gıdalardan bir tanesi de yoğurttur. Kan şekerininizin yükseldiği durumlarda 1 kase yoğurt yiyebilir ve oldukça kısa süre içinde kan şekerinin dengelendiğini görebilirsiniz.
  • Gün içinde bir çay kaşığı kadar toz tarçın tüketmek, kan şekerinin dengelenmesinde oldukça etkili olabilmektedir. Bu yüzden de uzmanlar, bilhassa diyabet hastalarının gün içinde bir çay kaşığı kadar tarçın tüketmelerini tavsiye etmektedir.
  • Kan şekerini dengelemek için bazı nebat çaylarından yardım alabilirsiniz Bilhassa yeşil çay, kan şekerini dengelemekte oldukça iyidir. Gün içinde aralıklı bir eşilde içeceğiniz iki fincan yeşil çay, kan şekerini oldukça kolay bir halde dengeleyecektir.
  • Keten tohumu, kan şekerini oldukça süratli bir halde düşüren gıdalar içinde yerini almaktadır. Bu yüzden de kan şekerinizin yükseldiği anlarda bir miktar keten tohumu tüketebilirsiniz. Bu sayede de kan şekerini kolaylıkla ve hızlıca düşürebilirsiniz. Keten tohumunun bu özelliği sebebi ile birçok diyetisyen, rejim listelerinde keten tohumuna yer vermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir