Çay hiç kuşkusuz dünya genelinde en çok tüketilen içeceklerin başında gelmektedir. Ne kahve ne de başka bir içecek çayın yerini alabilmektedir. Üstelik çay sadece bildiğimiz siyah çaydan ibaret değildir. Bir sürü çeşidi bulunan çay her geçen gün faydalarının da ortaya çıkmasıyla beraber daha da fazla popüler hale gelmektedir. Bir sürü çay çeşidi bulunmakta olup her birisinin de faydaları birbirinden farklıdır. Örneğin papatya çayı denilince akla ilk vücudun rahatlaması ve uyku problemlerine çare olduğu akla gelmektedir. Bunun dışında daha pek çok çay bulunmakta olup hepsinin görevi birbirinden farklıdır. Ancak tüm bu bitkisel çayların ortak noktaları da bulunmaktadır. Üstelik insan sağlığı açısından son derece önemli olan bu çayların tüketimi de son yıllarda çok fazla artmıştır. Bu çaylardan birisi de limonlu zencefilli çaydır. İçerisindeki maddeler sayesinde insan sağlığı için adeta bulunmaz bir ilaç gibidir. Tamamen doğal ve sağlıklı olan bu çayın faydaları ve özellikleri oldukça fazladır. Teknolojinin ve bilimin ilerlemesiyle beraber faydaları da gün yüzüne çıkan bu mucizevi çay pek çok hastalığın tedavisinde aktif bir şekilde kullanılmaktadır.

Limon ve zencefil her iki üründe birbirinden bağımsız olarak pek çok özelliğe ve faydaya sahiptirler. Her iki üründe insan sağlığı açısından çok önemli ve kritik rollere sahiptirler. Bu şifa deposu olan ürünlerin birbirinden farklı pek çok özelliği bulunmaktadır. Ancak her iki üründe ortak amaçlara, faydalara ve özelliklere sahiptir. Başta insan sağlığı olmak üzere pek çok alanda aktif bir şekilde kullanılmaktadır. Limonda zencefilde başta sağlık olmak üzere yüzyıllar boyunca pek çok alanda kullanılmış ürünlerdir. Yemeklerden ilaçların yapımına kadar her alanda aktif bir şekilde istifade edilen bu ürünlerin günümüzde de pek çok alanda kullanıldığı görmekteyiz. Örneğin limon da zencefil de günümüzün vazgeçilmezleri arasında yer alıp pek çok alanda (tıp, kozmetik, gastronomi, kişisel bakım) aktif olarak kullanılmaktadır. Peki, bu şifa deposu konumunda olan zencefil ve limonun ne gibi özellikleri, faydaları bulunmaktadır? Bu iki ürün hakkında neler bilinmektedir? Limonlu zencefilli çayın faydaları nelerdir? Limonlu zencefilli çay nasıl yapılır? Bu ve buna benzer tüm sorular için işte detaylar…

Limonun özellikleri, faydaları ve genel bilgiler

Anavatanı Asya toprakları (Himayala dağları) olan ve latince Citrus olarak bilinen limon, günümüzden yüzyıllar öncesine hatta binlerce yıl öncesine dayanan ve kullanılan bir üründür. Yetiştiği ilk yer Asya toprakları olan limon zamanla tüm dünyaya yayılarak pek çok farklı noktada yetişmiştir. Özellikle alternatif tıp uygulamalarında çok fazla kullanılmış olan limon pek çok hastalığın tedavisinde aktif bir şekilde görev almıştır. İçerisindeki mineraller ve vitaminler sayesinde pek çok sağlıksal probleme iyi gelmesiyle bilinen limon eskiden olduğu gibi günümüzde de çok fazla önemi bilinen ve vazgeçilmesi mümkün olmayan ürünlerin arasında yer almaktadır.

Limonun yetişmesi için uygun olan iklim türü ülkemizde de görüldüğü için (Akdeniz iklimi) çok fazla kullanılmaktadır. Özellikle yemekler başta olmak üzere tıpta, güzellik sektöründe, kişisel bakımda ve buna benzer pek çok alanda limon aktif olarak kullanılmaktadır. Ülkemiz sınırları içerisinde özellikle Akdeniz bölgemizdeki bulunan illerde (Adana, Mersin vs.) limon üretimi oldukça fazladır. Üstelik pek çok insanın geçim kaynağı durumunda olduğundan iş imkânı ve istihdamı da arttırmaktadır. Limon günümüzde en çok bilimsel araştırmalara konu olan ürünlerin başında yer almaktadır. Peki, limonun bilimsel olarak ispatlanmış ne gibi özellikleri, faydaları bulunmaktadır? İşte detaylar…

Limon

Limonun faydaları nelerdir?

 • Bağışıklığı güçlendirmektedir.
 • Çok zengin C vitaminine sahiptir.
 • Kalp krizi geçirme ihtimalini düşürür ve kalp sağlığını sürekli olarak korur.
 • Cilt sağlığına çok iyi gelmektedir.
 • Cildin parlamasını ve canlı gözükmesini sağlamaktadır.
 • Kansızlık sorununa iyi gelmektedir.
 • Böbrek taşlarının oluşmasını önler.
 • Sindirimi kolaylaştırır.
 • Eklem ağrılarına çok iyi gelmektedir.
 • İltihapların yok olmasını sağlamaktadır.
 • Vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri karşılamaktadır.

Limonun daha buna benzer pek çok özelliği daha bulunmaktadır. Bilimsel araştırmalarda da rahatlıkla gördüğümüz bu ve buna benzer faydalar insan sağlığı için çök önemli bir konumda yer almaktadır. İlk kullanılmaya başlandığı günden bu güne kadar başta sağlık olmak üzere pek çok alanda kullanılan limon belli başlı hastalıkların tedavisinde ilaçlardan bile daha etkili olmaktadır.

Zencefil

Zencefilin özellikler, faydaları ve genel bilgiler

Kökeni Asya’nın uçsuz bucaksız topraklarında bulunan zencefil, pek çok özelliği ile dikkatleri üzerine çekmeyi başaran nadir ürünlerden bir tanesidir. Özellikle son zamanlarda önemi daha da artan zencefilin pek çok özelliği ve faydası tespit edilmiştir. Bilimsel araştırmalar neticesinde pek çok hastalığa iyi geldiği tespit edilen zencefil günümüzde çok fazla kullanılan ürünlerden birisi olmuştur. Zencefilin tarihine baktığımızda en günümüzden binlerce yıl öncesine dayanmaktadır. Özellikle geleneksel tıpta (alternatif tıp) en çok kullanılan ürünlerin başında yer alan zencefil zamanla Asya toraklarından ticaret yolları vasıtasıyla dünyanın pek çok farklı noktasına taşınmıştır. Dünyanın en faydalı ve sağlıklı baharatları arasında yer alan zencefil, toz ve ya büyün halinde kullanılabilen bir üründür. Yemeklerde de aktif bir şekilde kullanılan zencefil kendisine özgü tadıyla yemeklere lezzet kaymaktadır. Ancak tüm işlevi sadece lezzet olmayan zencefil aynı zamanda insan sağlığını da çok iyi bir şekilde korumaktadır. Yapılan pek çok bilimsel araştırmaya konu olan zencefil özellikleri ve faydalarıyla tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başarmış bir şifa deposudur. Peki, zencefilin ne gibi faydaları ve özellikleri bulunmaktadır? İşte detaylar…

Zencefilin faydaları nelerdir?

 • Kansere karşı vücudu koruyarak kanser hücreleriyle savaşmaktadır.
 • Hazımsızlığa iyi gelmektedir.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.
 • Vücutta bulunan pek çok toksin maddeyi (zararlı madde) atarak vücudu temizlemektedir.
 • Çok kuvvetli bir antioksidandır.
 • Pek çok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır.
 • Vücut direncini arttırarak vücudun çok çabuk hastalanmasının önüne geçmektedir.
 • Vücutta meydana gelen pek çok ağrıyı dindirmektedir.
 • Beyin sağlığını korumaktadır.
 • Kolesterolü düşürmektedir.
 • Mide problemlerine çok iyi gelmektedir.
 • Kilo vermeyi desteklediğinden özellikle fazla kiloları olan insanların sıklıkla tükettiği mucizevi bir üründür. Pek çok diyet programında adı zikredilmektedir.
 • Kan şekerinin düzenlenmesini sağlamaktadır.

Zencefil dünya üzerinde bulunan en faydalı ürünlerden birisidir. Pek çok özelliği ile insan sağlığına çok iyi gelen bu şifa deposunun daha birden fazla özelliği ve faydası bulunmaktadır. İçerisinde bulundurduğu vitaminler ve minerallerle insan sağlığı için de çok önemli roller oynayan zencefil alternatif tıpta da çok fazla kullanılmış bir üründür. Özellikle bazı ilaçların yapımında aktif olarak kullanılan zencefil sağlıktan gastronomiye kadar pek çok alanda kullanılmaktadır.

Limonlu zencefilli çay tarifi

Limonlu Zencefil Çayı Nasıl Yapılır? Bu Çayı İçmenin Faydaları Nelerdir?

Limonlu zencefilli çay pek çok özelliği ile son dönemlerde popüler olan çaylardan birisidir. Özellikle insan sağlığına çok iyi gelmesiyle bilinen bu çayın yapımı da oldukça kolay ve pratiktir. İlk önce 1 adet zencefil kökünü ve dört parçaya böldüğümüz limonu tencereye atıyoruz. Ardından da ürünlerimize bir bardak kadar su ekleyerek kaynatmaya başlıyoruz. Ortalama 15 ila 20 dakika kadar kaynayıp demlenen çayı süzerek tüketebilirsiniz. Limonlu zencefilli çayı yapmak göründüğü gibi çok basit ve kolaydır. Peki, bu çayın faydaları nelerdir? İşte detaylar…

 • Burun tıkanıklığına iyi gelmektedir.
 • Kabızlığa çok iyi gelmektedir.
 • Midede yaşanan pek çok problemin çözülmesini sağlamaktadır.
 • Vücudun nemli kalmasını sağlamaktadır.
 • Vücudun rahatlamasını ve gevşemesini sağlamaktadır.
 • Strese çok iyi gelmektedir.
 • Antioksidan oranı yüksek olduğundan vücutta bulunan pek çok toksin maddeyi (zararlı madde) söküp atmaktadır.
 • Eklem ağrılarına iyi gelmektedir.
 • Nefes darlığına iyi gelmektedir.
 • Zehirlenmelere karşı çok etkilidir.
 • Enfeksiyonlara karşı çok iyi gelmektedir.

Seyredin: ZENCEFİL ÇAYI NASIL DEMLENİR-ZENCEFİL ÇAYI YAPILIŞI

https://www.youtube.com/watch?v=q_6XfxztEFMVideo can’t be loaded because JavaScript is disabled: ZENCEFİL ÇAYI NASIL DEMLENİR-ZENCEFİL ÇAYI YAPILIŞI-Leziz Yemek Tarifleri (https://www.youtube.com/watch?v=q_6XfxztEFM)

Limonlu zencefilli çayın daha bu ve buna benzer pek çok özelliği, faydası bulunmaktadır. Zencefil de limon da ayrı ayrı insan vücuduna çok iyi gelmektedir. Ancak bu iki mucizevi ürün birleşip bir araya geldiğinde inanılmaz sonuçlar meydana gelmektedir.

Afiyet, şifa olsun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir