Fırınlarımızda devamlı olarak yiyecek pişirmemizden dolayı belirli bir süre sonrasında fırınlarımızın iç yüzeyini detaylı bir temizlikten geçirmemiz gerekebilir. Fırın temizliğinde kullanılan malzemeler ise genel itibari ile kimyasallardır. Sadece yemeklerimizi içinde pişirdiğimiz fırınlarımızın gene aynı iç kısımlarında kimyasalların kullanılması bir risk oluşturabileceği için bazı alternatif yöntemler ile fırın temizliğini hem daha kolay hem de daha sıhhatli bir şekilde gerçekleştirmek adına fırınlarda limon kullanabilirsiniz. Fırın temizliğinde limon kullanımı sizi oldukca şaşırtacak.

Limonu bir de böyle deneyin

Limon, asidik özelliği yardımıyla temizlik alanında oldukca tercih edilen bir ürün. Sadece limonun temizlikte genel kullanımı limon suyu olarak karşımıza çıkıyor. Daha oldukca sirke ya da karbonat ile beraber bir karışım olarak kullanılan limon suyunun yanı sıra, limonun kabukları ve iç yapısı da temizlikte kullanılmaya uygun ürünler. Pek oldukca kişinin hemen hemen bilmediği bu şekilleri ve limonun değişik kısımlarını kullandığınız süre fırınlarınız hem tertemiz oluyor, hem de yiyecek kokusundan yapıt kalmıyor. Limonun fırın temizliğinde kullanımı hem davlumbaz fırınlarda hem ocaklı fırınlarda hem de mikrodalga fırınlarda uygun bir yöntem olarak karşımıza çıkıyor. Limon ile fırın temizliği gerçekleştirmek için uygulamanız ihtiyaç duyulan yöntem ise oldukça rahat.

Fırında yer etmiş lekelere karşı limon kullanın

Fırınlarda yer etmiş olan ve denenen asla bir yöntem ile geçirilemeyen lekelerin çıkarılması için kullanabileceğiniz bazı yöntemler var. Bu yöntemlerden en ilginci ve en etkilisi fırın içinde limon bekletmek. Bu yöntemi kullandığınız süre fırınlarda iç bölümde yer aşan yağların ve lekelerin kolaylıkla çıktığına tanık olacaksınız. Fırında pişirmeye uygun bir kabın içine alabildiğince su doldurun ve peşinden bir limonun suyunu sıkın. Ondan sonra limon kabuklarını da içine atın ve bu kabı fırında 250 derecede 30 dakika süresince pişirin. Bu yöntem yardımıyla limon hem fırında kalan fena kokuları engelleyecek hem de limonun kabuğundaki narenciye yağları fırın yüzeyinde birikmiş olan lekelerin çıkarılmasını elde edecektir.

Mikrodalga fırın temizliğinde limon kullanmak

Mikrodalga fırınlarda da düzgüsel fırınlar şeklinde limon kullanarak temizlik sağlayabilirsiniz. Mikrodalga fırınlarda limon ile kapsamlı bir temizlik gerçekleştirmek için ise, bir kase içine su doldurun ve yarım limonun suyunu sıkıp içine limonu ilave edin. Peşinden bu karışımı mikrodalga fırın içine koyun ve makineyi yüksek güçte 3 dakika çalıştırın. Peşinden buharın tamamen fırın duvarlarına işlemesi adına 5 dakika kadar kapağını kapalı tutun. Ondan sonra bir bez ile mikrodalga fırının duvarlarını temizleyebilirsiniz.

Fırın temizliğinde limon iyi mi kullanılır?

Fırınları temizlerken limonu oldukca değişik şekillerde kullanabilirsiniz. Limon kullanarak fırın temizlemek isteyenlerin aklına ilk gelebilecek yöntem karbonat ve limon suyunu karıştırmak olacaktır. 1 yiyecek kaşığı karbonat ve 1 limonun suyunu bir sprey şişesinde karıştırıp bu sprey ile fırınların hem iç hem dış kısımlarını temizleyebilirsiniz. Bununla beraber limonu karbonat ile olduğu şeklinde, eşit oranda sirke ile de karıştırabilir ve fırın temizliğin bu şekilde gerçekleştirebilirsiniz. En rahat ve ergonomik yöntem ise fırında limon bekletmek olacaktır. Fırın içinde hem suyu hem de kabukları ile pişen limonlar, fırın duvarlarındaki lekelerin geçmesini elde edecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir