İnsanlık tarihi boyunca pek çok doğal besin sağlığımızı korumamız adına kullanılmış ve sağladıkları faydalar ile hastalıklara çözüm bulmak mümkün olmuştur. Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte ise ilaç kullanımı artmaya ve doğal besinlerden biraz daha uzaklaşılmaya başlandı. Fakat bu noktada yaptığımız en büyük yanlış ise doğanın bize sunduğu mucizelerin faydalarını unutmak oldu. Bu faydalarını duyunca ise, evinizden eksik etmeyeceksiniz.

Evinizden eksik etmemeniz için 10 neden

Hemen hemen her yemeğin yanında sofraya gelen, salatalara tat katan ve hatta içeceği hazırlandığında yaz aylarında keyfinize keyif ekleyen meyveden bahsetmeden insan sağlığı konusu tabii ki konuşulamaz. Neredeyse herkes tarafından en az bir ürünü kullanılan limon, aynı zamanda kesinlikle evinizden eksik etmemeniz gereken bir besin. Daha çok sebze olarak bilinse de bir meyve olan ve turunçgiller ailesine ait bir ekşi meyve olan limonun düzenli olarak kullanılması yalnızca damak tadı değil, bir de sağlıklı günler katıyor. İşte bir kez duyduğunuzda dolabınızı limon ile doldurmak isteyeceğiniz, evinizden limonu eksik etmemek için 8 neden:

Limon

1- Bağışıklığı güçlendiriyor

Bağışıklık sistemimiz hayati değerlerimizi dengede kalması için önemlidir. Hastalıklara karşı korunmamız ve sağlıklı bir yaşam sürmemiz için bağışıklık sistemimiz düzgün alışmalı. İçerdiği antioksidan değerleri sayesinde ise limon, bağışıklığınızı güçlendirmeye ve hastalıklara karşı çok daha korunaklı bir hale gelmenize yardımcı oluyor. Limonun kabuğundan çekirdeğine kadar her yerinde bulunan antioksidan ile  bağışıklığınızı güçlendirebilirsiniz.

2- C vitamini deposu limon

Limon C vitamini bakımından oldukça üçlü bir kaynak olarak bilinir. C vitamini ise cilt sağlığımız için gerekli bir vitamindir ve günlük olarak almamız gereken bir C vitamini değeri vardır. Düzenli olarak limon tüketimi gerçekleştirmek ciltteki ölü hücrelerin yenilenmesini ve bu sayede cildinizin hem daha sağlıklı hem de daha pürüzsüz olmasını sağlar.

3- Vücudu toksinlerden arındırır

İçerdiği antioksidan seviyesi sayesinde limon vücutta bulunan zararlı serbest radikallerin atılmasını sağlar. Bu sayede hem bağışıklığınız güçlenir hem de kilo vermeniz kolaylaşır. Aynı zamanda birçok hastalığa neden olan toksinlerin vücuttan arındırılması ile birlikte sağlıklı bir yaşamın kapısını aralamış olursunuz.

4- Kansere karşı yardımcıdır

Limon içerdiği sağlıklı bileşenler sayesinde birçok hastalığa karşı koruma sağlar. Bilinen birçok kanser hastalığının gelişimini durdurması ise en bilindik faydalar arasında yer almaktadır. Sağlıklı yapısı ile birlikte limon kanserli hücrelere karşı savaşarak sağlığınızı korumanıza yardımcı olur. Düzenli olarak limon tüketerek özellikle üst solunum rahatsızlıklarına bağlı gelişen kanser çeşitlerinden korunabilirsiniz.

5- Küçük kanama ve yaralara karşı kullanılabilir

Küçükken herhangi bir yaralanma anında limon kolonyası ile yaraya müdahale yapılanlar bu faydasını hatırlayacaktır. Limon içerdiği vitaminler sayesinde küçük yaralanmalar sonucu oluşan kanamaların durdurulmasını sağlar. Kanın dışarı çıkmasını engelleyerek yarayı iyileştirmeye başlayan limonun suyunu yara üzerinde  kullanmanız halinde daha kısa sürede yaradan ve yara izlerinden kurtulmak da mümkündür.

Limon

6- Hazımsızlığa iyi gelir

İçerdiği asit miktarı sayesinde limon hazımsızlık sorunlarının çözülmesine de yardımcı olur. Sağlıklı asit yapısı sayesinde limonun kullanılması, mide asidini destekler ve sindirimi kolaylaştırır. Bu sayede de sindirim kolaylığı ile birlikte metabolizma hızına katkıda bulunan limon, yemeklerin daha hızlı sindirilmesine yardımcı olarak kilo verme hızınızı etkiler.

7- Her gün limonlu su içmek kilo verdirir

Limonun büyün faydaları içerisinde yer alan kilo verdirme özelliği birden fazla etkisi ile ortaya çıkıyor. Metabolizma hızını destekleyen limon, aynı zamanda vücuttan toksinlerin daha hızlı atılmasını sağlar. Bunların yanı sıra böbrek sağlığı için faydaları ile birlikte limon kilo verme hızını birçok açıdan etkiler. Günlük olarak limonlu su içmek ise kilo vermek isteyenlerin kesinlikle uygulaması gereken bir yöntemdir.

8- Limon besinlerin emilimini hızlandırır

Vücuda alınan bazı besin maddelerinin emilimi diğerlerine göre daha ge ve yavaş gerçekleşmektedir Bu durum da besin maddelerinden alınan faydaların gecikmesine ve etkilerinin azalmasına yol açar. Özellikle demir emilimi konusunda yardımcı olan limon ile birlikte besinlerin emilimini hızlandırabilir ve faydalarından daha hızlı bir şekilde yararlanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir