Bir periyodu hem kitabı hem de filmleri ile kasıp kavuran ve hala daha tesiri insanların içinde yaygın olan Lord Of The Rings serisine dair son gelişme tüm Orta Dünya fanatiklerinin nefesini kesmişti. Lord Of The Rings evrenine ilişik bir takım çıkacağını öğrenen hayranlar sabırsızlanmaya başladı ve hepimiz ekranlara kilitlenmek için sayaçları açtı. Sadece hayranların bu dizi ile ilgili bilmesi ihtiyaç duyulan bir şey var ki, bu kez başrolümüz ne Bilbo Baggins ne de Frodo Baggins. Lord Of The Rings dizisi sizleri binlerce yıl ilkin yaşanmış olan antik bir hikayeye götürüyor.

LOTR dizisi başlıyor

Yüzüklerin Efendisi adı ile devletimizde de yayına giren ve orijinal adı Lord Of The Rings olan serinin fanatik kitlesi ilk kez kitabının yayınlandığı 1900’lü yıllarda oluşmaya başlamıştı. Kitapları ile bu fantastik dünyanın kapısını aralayan J.R.R. Tolkien tarafınca ilk olarak Hobbit serisi yayınlanmıştı. Sonrasında ise 1950’li yıllarda Yüzüklerin Efendisi serisini yazan J.R.R. Tolkien’in eserleri ilk olarak Yüzüklerin Efendisi serisi ile beyazperdeye taşındı Milenyum devrinin başlangıcı le beraber beyaz perde karşısına çıkan seri Hobbit hikayesinin devamı olsa da, bu trio filmler hepimiz tarafınca beğeni ile karşılandı. Adeta bir dünya üreten ve buraya Orta Dünya adını veren J.R.R. Tolkien’in elinden çıkan öteki yapıt üçlemesi olan Hobbit ise sonrasında kronolojik sıralamanın tersine bir tamamlayıcı olarak beyazperdeye aktarıldı. Bu şekilde de kitapları okumayan hayranlar için öykü tamamlanmış oldu. Eserlerin beyazperdeye aktarılması ve hikayenin tamamlanmış şeklinde görünmesinden sonrasında ise sürpriz bir gelişme yaşandı ve fanatikleri heyecanlandıran LOTR dizisi açıklandı.

LOTR dizisi neyi konu alıyor?

Lord Of The Rings evreninden çıkacak olan bir başka hikayeyi ele alan bu diziye Rings of Power şu demek oluyor ki Güç Yüzükleri adı verildi. Dizi ile ilgili şaşırtan durum ise bu dizinin ana LOTR öyküsünü değil, bu hikâyeden fazlaca daha uzun zaman öncesinde yaşananları aktaracak olması. Dizinin ana karakteri Leydi Galadriel olarak belirlendi. LOTR ve Hobbit serilerinde yüce elflerden olan Leydi Galadriel’i bu dizide hemen hemen genç iken izleyeceğiz. Dizide gene baş düşmanımız Sauron ve bu kez ilk harpte Sauron’un yenilmesinin derhal sonrasında yaşanmış olan gelişmeler aktarılıyor. Sauron’un LOTR hikâyesinin geçmiş olduğu zamana kadar ortadan kaldırıldığı düşünüşmüş ve bu hikâyede Sauron’un tekrardan dirilişi ile vakalar karmaşıklaşmıştı. İşte tam da her insanın Sauron tehdidinden kurtulduğunu ve artık sulh periyodunun geldiğini düşündüğü anlarda Orta Dünya halklarının neler yaşadığını bu dizi le izleyeceğiz.

LOTR dizisi ne zaman başlıyor?

Lord Of The Rings serisinin dizisi olarak gösterilen Rings Of Power dizisi ilke kez 2 Eylül 2022 tarihinde seyirci ile buluştu. Amazon Prime üstünden izlenme imkânı olan dizinin her hafta bir kısmı yayınlanıyor. Şimdiye kadar her Cuma yeni bölümleri gösterilen dizi oldukça büyük rağbet görmüş oldu ve görmeye devam ediyor. Dizinin hikayesinin fazlaca eski zamanlarda başlaması ve hemen hemen genç, tutkulu bir Galadriel seyretme şansının bulunması fanatikleri adeta ekrana kilitledi. Dizi  yapım olarak hemen hemen yayınlanmaya başlamadan bile beğeni almaya başlamıştı. Her an aksiyonun patlak verebildiği ve beklenmedik gelişmelerin tüm Orta Dünya’yı sardığı bu diziyi Amazon Prime üstünden seyretme imkanınız bulunuyor.

VİDEO: The Lord of the Rings: The Rings of Power – Official Trailer | Prime Video

https://www.youtube.com/watch?v=x8UAUAuKNcUVideo can’t be loaded because JavaScript is disabled: The Lord of the Rings: The Rings of Power – Official Trailer | Prime Video (https://www.youtube.com/watch?v=x8UAUAuKNcU)

Rings of Power dizisi neyi konu alıyor?

Rings Of Power dizisinde Morgoth’un karanlık ordusunun yenildiği bir an görüyoruz. Aslolan fenalık olarak bilinene ve antik bir varlık olan Morgoth’un yenilmesinin peşinden sulh periyodunun kabullenilmesine kadar pek fazlaca yerde elf birlikleri devriyedeydi. Sadece sulh periyodunun geldiğine be Morgoth’u birliklerinden yapıt kalmadığına güvenilir olunduğu zaman elf birlikleri yine ana vatanlarına dönecekti. Hepimiz tarafınca kabul edilen durum Morgoth’un tamamen yenildiği ve sulh periyodunun geldiği olsa da, hemen hemen genç ve tutkulu Galadriel bundan o denli da güvenilir değildi. Her gittiği yerde düşmanın izlerini arayan Galadriel’in hikâyesi ve insanlara düşmanın yalnızca saklandığını gösterme isteğinin yanında Rings Of Power dizisi bizlere bir de eski dönemlerde Orta dünya halkının neler yaşadığını ve elfler ile insanoğlu arasındaki nefretin nereden başladığını özetleyen yan hikâyeler var. Ana öykü olarak kitabı çıkan Hobbit serisinde karşılaştığımız Thorin Meşekalkan karakterinin büyükbabası olan Thror’un atalarından Ölümsüz Durin de dizide yer edinen karakterler içinde. Lord Of The Rings serisinde lefler ve cücelerin içinde nedensiz bir halde nefret bulunması hikâyesinin kökenleri de bu dizide açıklığa kavuşuyor. Lord Elrond’un yakın dostu olan Durin’in hikayesi ve cücelerin yaşadıkları da anlatılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir