Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Donetsk Halk Cumhuriyeti ve Lugansk Halk Cumhuriyeti’nin bağımsızlığını tanıyan kararnameye imza atmasıyla kullanıcılar Lugansk Halk Cumhuriyeti’nin nerede bulunduğunu, sınırlarının haritada nereleri kapsadığını ve nüfusunun ne kadar bulunduğunu araştırıyor.

Lugansk nerede?

Lugansk Halk Cumhuriyeti (Rusça: Луга́нская Наро́дная Респу́блика) yada kısaltmasıyla LPR ya da LNR, Ukrayna’nın doğusunda terör bölgesi olarak belirlenmiş ve kendi kendini yöneten ayrılıkçı bir devlettir. Lugansk’ı yönetenler Ukrayna devleti tarafınca terörist olarak tanımlanır.

Donbas bölgesindeki Lugansk Oblastında, Rusya Federasyonu haricinde, Ukrayna’nın bir parçası olarak internasyonal kabul görmüş bir bölgedir. Bölgenin en büyük şehri olan Lugansk, başkent olarak hizmet veriyor. Cumhuriyetin nüfusu ortalama 1,5 milyon kişidir. Anayasasında, LPR’nin demokratik bir anayasal devlet olduğu ilân edilmektedir. Şu anki devlet başkanı Leonid Pasechnik’tir.

LPR, 2014 Ukrayna Devrimi’nin peşinden Donetsk Halk Cumhuriyeti (DPR) ve Kırım Cumhuriyeti ile beraber Ukrayna’dan bağımsızlığını duyuru etti. Ukrayna ile devam eden bir silahlı çatışmayı bağımsızlık ilanı takip etti. LPR ve DPR, Rusya’dan insani yardım desteği alan ayrılıkçı bölgeler içinde içeriyor. NATO ve Ukrayna’ya gore, Rusya isyancılara askeri yardım da sağlamıştı, sadece Rusya bu iddiaları yalanlamıştı.

21 Şubat 2022’de Rusya Devlet Başkanı Putin yapmış olduğu konuşmada, Kiev yönetiminin “Donbas’ta askeri karar haricinde hiçbir sonucu tanımadığını” belirterek, “Bu bağlamda, Donetsk Halk Cumhuriyeti ve Lugansk Halk Cumhuriyeti’nin bağımsızlığını bir an ilkin tanımak için oldukça geç kalınmış bir sonucu almayı lüzumlu görüyorum.” ifadelerini kullanmıştır.

  • Ansiklopedika’da daha çok içerik keşfedin.
  • Lugansk’ın yakın zamanı

    Lugansk ve Donetsk Halk cumhuriyetleri, 1922’de Ukrayna’ya eklenen zamanı Donbas bölgesinde yer verilmiştir. Nüfusun çoğunluğu Rusça’yı ana dili olarak konuşuyor. Çeşitli Ukrayna hükümetlerinin Ukrayna’daki Rus kültürünün meşruiyetini sorgulama girişimleri, Ukrayna’nın Bağımsızlık Bildirgesi’nden bu yana çoğunlukla siyasal çatışmalarla sonuçlandı.

    Ukrayna ulusal seçimlerinde, 1994’teki cumhurbaşkanlığı seçiminden bu yana Donbas ve Batı Ukrayna bölgelerinin zıt adaylara oy verdiği görüldü. Donetsk’li Viktor Yanukoviç, 2010 senesinde Ukrayna cumhurbaşkanı olarak seçilmişti. 2014 Ukrayna devriminde Yanukoviç’in devrilmesi, Doğu Ukrayna’da protestolara yol açtı ve bu protestolar yavaş yavaş yeni kurulan Ukrayna hükümeti ile mahalli silahlı milisler içinde silahlı bir çatışmaya dönüştü.

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir