Macadamia yağı, tabiat ananın bizlere sunmuş olduğu sıhhatli yağlar içinde yerini almaktadır. Birçok değişik hastalığın çaresi olarak malum Macadamia yağı, hem de sıhhatli bir cilt ve saça haiz olabilmemizin anahtarı olarak karşımıza çıkıyor. Yararları saymakla bitmeyen bu besleyici yağlar, oldukça eski zamanlardan beridir insanlığın kullanmış olduğu naturel ilaçlardan biridir. Bir çok insan bu şifa deposunu yalnız mutfakta tercih ediyor. Sadece Macadamia yağı üstünde meydana getirilen araştırmalar, onun ne kadar sıhhatli bir gıda bulunduğunu bizlere kanıtlar özellikte. Bu yüzden de Macadamia yağı, naturel bir ilaç niyetine kullanılabilir. Bu yazımızda sizlere, Macadamia yağının harikulade yararlarından bahsedeceğiz.

Macadamia yağı nedir?

Macadamia fındığından elde edilmekte olan bu yağ çeşidi, halk içinde “cadı fındığı yağı” olarak da bilinmektedir. İnsan yapısındaki yağlar ile benzer yağ asitleri içeren bu gıda, palmitolik asit içermektedir. Bu yüzden de uzmanlar, ileriki yaşlarda azalan bu yağ asit dengesinin tekrardan sağlanabilmesi için insanların palmitolik asit içeren bu Macadamia yağından tüketmesi icap ettiğini vurguluyor. Oldukça yüksek bir kalori değerine haiz olan Macadamia yağı, kullanım esnasında miktarına dikkat edilmesi gerektiriyor. Macadamia yağının 100 gramında 700 kalori var. Macadamia yağı %19 oranında palmitoleik asit, %60 oranında Oleik asit, %1-3 oranında linoleik asit bulunmaktadır. Ek olarak Macadamia yağı, E vitamini grubu ve antioksidan içerikleri açısından da varlıklı bir besindir. Tüm bunlara ek olarak Macadamia yağı içinde Omega 6, Omega 7 ve Omega 3 yağ asitleri de bulunuyor. Bu özellikleri yardımıyla de Macadamia yağı, bilişsel aktivitelerin gelişimini desteklemektedir.

Macadamia yağı yararları nedir?

Macadamia yağı, dışarıdan bakıldığında yalnız kilo aldıran bir gıda olarak görülebilir. Sadece Macadamia yağı, sıhhat açısından oldukça yararlı gıda değerlerinde haizdir. Bu yüzden de antik çağlardan beri Macadamia yağı, bir naturel ilaç şeklinde kullanılmaktadır. Birçok hastalığın şifası olarak malum Macadamia yağı, hem de insanların beyin sağlığının daya iyi olabilmesi mevzusunda etkili. Macadamia yağı içinde yüksek oranda Omega yağ asitleri grupları bulunuyor. Bu yağ asitleri grubu da Macadamia yağının bilişsel aktivitelerinin gelişimini destekliyor. Uzmanlar, bilişsel aktivitelerin gelişiminin desteklenebilmesi için insanların bolca oranda Omega yağ asitleri içeren gıdalardan tüketmesi icap ettiğini belirtmektedir. Bununla beraber beyin sağlığını korumak için de bu yağ asitleri grubunun tertipli olarak tüketimesi gerekiyor. İnsanların tertipli olarak bu gıda gruplarının tüketmesi, ileriki yaşlarda yaşanabilecek Alzheimer ve parkinson şeklinde birçok nörolojik hastalığa yakalanma riskini azlatacaktır.

Macadamia yağı, hem de mükemmel bir cilt bakım ürünüdür. İçeriğindeki yüksek orandaki E vitamini grubu yardımıyla cildi derinlemesin besleyen Macadamia yağı, hem de cildin rutubet dengesini de sağlar ve sivilce şeklinde cilt sorunlarının oluşmasını engeller. Bunlar ile beraber Macadamia yağı, saçlara da uygulanabiliyor. bilhassa saç derisine uygulanması tavsiye edilen Macadamia yağı, saç deisinin güçlenmesini sağlıyor. Bu sayede saç dökülmesini azaltan Macadamia yağı, hem de saçlardaki kırıkların da düzelmesinde etkilidir. Bunlara ek olarak bu yağın muhteviyatında yer edinen sıhhatli gıda maddeleri, cildin esneklik kazanması mevzusunda oldukça etkili olacaktır. Bu yüzden de Macadamia yağının cilde uygulanması, ileriki yaşlarda yaşanabilecek yaşlılık emarelerini ortadan kaldıracaktır.

Macadamia yağı içinde oldukça kuvvetli antioksidanlar yer verilmiştir. Bu yüzden de Macadamia yağının tüketilmesi, vücuttaki toksik maddelerin atılımında oldukça etkili olacaktır. Tüm bunlar ile birlike Macadamia yağı içine yer edinen bu antioksidan maddeler, kalp hastalıklına sebebiyet verebilen özgür radikaller ile savaşmaktadır. Bu yüzden de Macadamia yağı tüketmek, kalp ve damar hastalıklarının önlenmesini elde edecektir. Tertipli ve kafi miktarlarda Macadamia yağı tüketmek, kalp krizi riskini azaltacak, aynı şekilde gerilim seviyesini de dengeleyecektir. Sadece Macadamia yağının yüksek kalorili olması sebebi ile günlük oldukça düşük miktarlar tüketilmesi tavsiye ediliyor. Oldukça fazla Macadamia yağı tüketmek, aşırı kilo alımına sebep olabilir. günlük olarak 1 yiyecek kaşığı Macadamia yağı tüketmek, sağlığınız için kafi olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir