Mantar yetiştiriciliği kursu, mantar yetiştiriciliği yapmak isteyen girişimcilere oldukça kapsamlı bir kurstur. Girişimciler son dönemlerde değişik alanlarda iş olanakları aramaktadırlar. Bu aşamada bir çok girişimcinin çoğunlukla tercih etmiş olduğu mantar kursu, mantar üretimi yapmak isteyen bireylere destek vermektedir. IPARD-2 ile 2021 senesinde TKDK’dan mantar üretimi yapmak isteyen tüm girişimcilere tam destek gelmiştir. Kültür ya da istiridye mantarcılığı yapmak isteyen çiftçiler, 302-1 önlem koduyla TKDK üstünden %65’e varan mantarcılık yatırım hibeleri alabilmektedir. Mantar yetiştiriciliği hakkında oldukca fazla bilgisi olmayan çiftçiler, bulundukları illerin halk eğitim merkezleri tarafınca oluşturulan kurslara katılarak bu alanda sertifikalarını alabilmektedirler.

Mantarcılık işiyle uğraşmak isteyen girişimciler, ana para bulmak mevzusunda güçlük çekmiş olduğu süre TKDK haricinde Ziraat bankasının ‘Geleneksel Yaygın Bitkisel Üretim’ kredilerine başvurabilmektedirler. Mantar yetiştiriciliği kursu, İzmir, Ankara, İstanbul benzer biçimde büyükşehirler başta olmak suretiyle tüm illerde mevcuttur. Kurs katılımcılar, kursa gidip eğitim aldıkları her gün için ortalama olarak 28 ile 85 TL içinde harçlık almaktadırlar. Mantar kursları ortalara 88 saatten oluşmaktadır. Bunun 16 saati iş sağlığı ve güvenliği, 36 saati mantar üretim ortamları, 36 saati ise mantar üretimi şeklinde planlanmıştır. 

 • Ziraat Bankası Mantar Kredisi
 • Halk Eğitim Merkezleri Mantar Yetiştiriciliği Kurs Başvurusu
 • Mantar yetiştiriciliği kursu kaç gün sürer?
 • Mantar yetiştiriciliği ne kadara mal olur?
 • Mantar yetiştiriciliği belgesi iyi mi alınır?
 • Mantar yetiştirmek isterim ne yapmalıyım?
 • Ziraat Bankası Mantar Kredisi

  Mantar yetiştiriciliği yapmak isteyen girişimciler, ziraat bankası mantar kredisi yardımıyla finansal destek sahibi olabilmektedirler. Bu desteği girişimciler kendi bünyelerinde çalıştıracakları elemanlar için kullanabileceği benzer biçimde üretim için lüzumlu alet alımlarında da kullanabilirler. Ziraat bankası girişimcileri teşvik etmek amacıyla faizleri düşük tutmuş ve bir yıl ile dört yıl arası vade imkanı sunmuştur. Düşük faizli kredi çekmek isteyen kişiler için üst limit ortalama olarak 2.5 milyon TL olarak belirlenmiştir. Eğer girişimciler tarafınca geleneksel bitkisel üretim yapılacak ise 50 bin TL’ye kadar yüzde 100 sübvanse kredi kullanma imkanı sunulmaktadır. 50 bin TL üstü kredi almak isteyenlerde minimum %50 oranında sübvanse edilebilmektedir. 

  • KOSGEB Girişimcilik Belgesi
  • KOSGEB Faizsiz Kredi Başvurusu

  Mantar Yetiştiriciliği Kursu

  Halk Eğitim Merkezleri Mantar Yetiştiriciliği Kurs Başvurusu

  Mantar yetiştiriciliği yapmak isteyen girişimciler için halk eğitim merkezleri tarafınca birçok ilde parasız kurslar verilmektedir. Bu kurslar işinde deneyimli ve tecrübeli girişimciler tarafınca verilmektedir. Halk eğitim merkezleri mantar yetiştiriciliği kursu başvurusu yapmak girişimciler için oldukça rahat bir işlemdir. Müracaat yapmak için en büyük koşul girişimcilerin e-devlet şifreleri olmasıdır. E-devlet şifresi olmayan vatandaşlar PTT şubelerine giderek şiirlerini öğrenebilirler.

  Mantar yetiştiriciliği kursu başvurusunda bulunmak isteyen girişimciler aşağıdaki adımları takip etmelidir.

  • e-yaygin.meb.gov.tr/login.aspx internet sayfasına giriş yapınız.  
  • e-Devlet Giriş butonuna tıklayın.
  • Ekranın sol menüsünden, “Kurs ön başvurusu yap” yazısına tıklayınız.
  • İl ve ilçenizi girerek arama yapınız.
  • Karşınıza çıkan Halk Eğitim Merkezi kurs bilgilerinin arasından, Mantar Yetiştiriciliği Kursunu seçiniz eğer mantar yetiştiriciği kursu ile ilgili herhangi bir ibare yoksa kurs açılış talebi kısmından talepte bulununuz.

  Mantar yetiştiriciliği kursu kaç gün sürer?

  Mantar yetiştiriciliği kursu 88 saatlik eğitim almak gerekmektedir. Eğitim süresi 1 ay sürmekte olup MEB tarafınca yapılmaktadır. En yakın MEB eğitim merkezinde kurs için seçim ve saat bilgilerini öğrenebilirsiniz.

  Mantar yetiştiriciliği ne kadara mal olur?

  Mantar yetiştiriciliği yapmak isteyenler için fiyat bilgisini net vermemiz oldukca doğru olmayacaktır. Averaj bir fiyat vermek gerekirse 50-60 metrekare alande mantar yetiştirmek için 8 bin ile 12 bin içinde bir maliyet çıkacaktır.

  Mantar yetiştiriciliği belgesi iyi mi alınır?

 • e-yaygin.meb.gov.tr/login.aspx internet sayfasına giriş yapınız.  e-Devlet Giriş butonuna tıklayın.Ekranın sol menüsünden, “Kurs ön başvurusu yap” yazısına tıklayınız.İl ve ilçenizi girerek arama yapınız.
 • Ekranın sol menüsünden, “KURS ÖN BAŞVURUSU YAP” yazısına tıklayın.

  Mantar yetiştirmek isterim ne yapmalıyım?

  Ilk olarak mantar yetiştirmek için ne yapılması gerekeni merak eden yurttaşlarımız için makalemizde tüm bilgileri verdik. Maliyet hesaplaması ve mantarlar hakkında oldukca detaylı bilgiye haiz olmak gerekmektedir.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir