İçindekiler

Mantının Yanına Ne Pişirsem ?

Mantının Yanına Ne Pişirsem ?

Vatanımızda en oldukça sevilen ve devamlı olarak meydana getirilen yemekler içinde mantı yer almıştır. Bilhassa marifetli hanımlarımız tarafınca mantı sevilerek yapılır ve aynı vakit da evlerde bol miktarda bulunup tüketilmektedir. Günümüzde ise hem birçok yerde hazır olarak ev mantıları bulunuyor hem de yapmasını bilen ev bayanları kendi imkanları ile mükemmel mantılar yapıyor.

Mantının Yanına Ne yapsam

Şimdi her mantının bulunmuş olduğu yöreye bakılırsa farklılık göstermektedir. Şu demek oluyor ki bazı bölgeler de suyu tamamen süzülür ve bir tek süzme yoğurt ile sosu yapılırken bazı yöreler de ise sulu şu demek oluyor ki çorba benzer biçimde olur ve o şekilde tüketilir. Eğer sizle sulu değil de susuz kıvamda yapacaksanız mantınızı o vakit ara yiyecek olarak servis edilmesi daha doğru seçim olur.

Ara yiyecek olarak mantı tercih edeceğiniz vakit da yanına başlangıç olarak çorba yapmanız oldukça doğru olur. Çorba olarak ise mantının yanına gidebilecek çorbalar içinde domates çorbası yer almıştır.

Bunların yanı sıra domates çorbasından hariç isteyenler ezogelin çorbası , mercimek çorbası yada şehriye çorbası yapabilir.

Çorba içildikten sonrasında arkasından kolaylıkla mantınızı servise hazır hale getirebilirsiniz. Mantı servisi yapacağınız vakit da mantının yanına yaprak sarması , kuru biber , barbunya pilaki ve acılı ezme benzer biçimde soğuk mezelerden yapmış olup servise hazır hale getirebilirsiniz.

Mantının Yanına Ne Gider

Hatta istiyorsanız hanımlar mantının yanına salata da yapabilirsiniz. Salata olarak ise mevsim salatası yada karışık turşu tercih ederek menünüze ekleyebilirsiniz.

Son olarak olarak yemekten sonrasında daima tatlı yenir değil mi ? Mantıdan sonrasında tatlı olarak yapabilecekleriniz ise şunlardır ; fıstıklı kadayıf , şekerpare ve kalburabastı tatlısını yapabilirsiniz. Afiyetle yiyin….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir