Yoğurt en sıhhatli besinlerin başlangıcında yer ediniyor. Süt ürünlerinin çeşitli mayalarla mayalandırılıp değişik ürünlere dönüştürülmesi oldukça yaygın bir durumdur. Bu şekilde meydana getirilen gıdalardan biri de yoğurttur. Yoğurt daha oldukca Anadolu halklarına ilişkin bir gıda olduğundan dünyanın pek oldukca ülkesinde sevmiş olarak tüketiliyor.

Sütün belli bir ısıdayken mayalanmasıyla elde edilmiş yoğurdun yararları saymakla bitmeyecek kadar fazladır. Son yıllarda hazır ürünlere olan ilginin artması ve insanların pek oldukca şeyi evde yapmak yerine marketlerden satın alması yoğurdunda evde yapılmasını azaltıyor.

Sadece evde meydana getirilen yoğurdun daha sıhhatli ve leziz olması üstelik oldukca kolay bir halde yapılması pek oldukca kişiyi evde yoğurt hayata geçirmeye yöneltiyor. Evde meydana getirilen yoğurda market yoğurdunun maya olarak kullanılması bazıları tarafınca pek doğru bulunmuyor.

Market Yoğurdunda Maya Var Mıdır?

Maya tüm fermente gıdaların temelini oluşturuyor. Yoğurtta sütün mayalandırılması ile oluşan bir gıda olduğundan maya son aşama mühim oluyor. Market yoğurtları hangi marka olursa olsun daha oldukca yapınış ürünü oluğu için içinde bulunan maya son aşama sınırı olan oluyor.

Bununla beraber bu maya organik değil kimyasal oluyor. Kısacası market yoğurtları ev yoğurdundan yararlı değildir. Bir tek görüntü olarak daha katı bir formda oluyor.

Market yoğurdundan yoğurt mayalanır mı?

Elbet olur fakat ilk mayalamada birazcık kıvamı sulu olabilir. Daha sonrakilerin kıvamı daha iyi olur.

Mayalama

Ev Yoğurdu Iyi mi Yapılır?

Ev yoğurdu yapmak son aşama kolaydır. Evinizde yoğurt yapmanız için yalnız 2 malzemeye ihtiyacınız bulunuyor. Bu malzemeler organik süt ve yoğurt mayası oluyor. Her ne kadar organik sütü bulmak oldukça kolay olsa da yoğurt mayası bulmak oldukça zor olabiliyor.

Bu yüzden evde yoğurt yapmak isteyen pek oldukca şahıs ilk olarak market yoğurtlarını maya olarak kullanıyor. Her ne kadar bu maya birkaç denemede başarı göstermiş olsa da ne yazık ki içinde organik maya ve sıhhatli bakteriler bulunmuyor.

Ev yoğurdu yapmak için ilk olarak sütün belli bir derecede ısıtılması gerekiyor. Ondan sonra yoğurt mayası ilave edildikten sonra sıcak bir ortamda dinlenmeye bırakılıyor. Ortalama bigün sonrasında ev yoğurdunuz hazır oluyor.

İzleyin: Hazır Sütle ve Hazır Yoğurtla Yoğurt iyi mi Mayalanır ? | Taş şeklinde Yoğurt

https://www.youtube.com/watch?v=9NU141wsWUoVideo can’t be loaded because JavaScript is disabled: Hazır Sütle ve Hazır Yoğurtla Yoğurt iyi mi Mayalanır ? | Taş şeklinde Yoğurt (https://www.youtube.com/watch?v=9NU141wsWUo)

Ev Yoğurdunun Yararları

Evde meydana getirilen gıdaları pek oldukca faydası bulunuyor. Her evde bulunan ve neredeyse her öğün yenilen yoğurdun pek oldukca faydası olduğu belirtiliyor. Ev yoğurdunun yararları şunlardır:

  • Kemik gelişimini sağlar
  • Zayıflamaya destek olur
  • Bağırsak florasını düzenler
  • Zehirlenmeyi önler
  • Cildi besler
  • İç organları temizler
  • Tok meblağ

Ev yoğurdunun en malum yararlarından bazıları bunlardır. Ev yoğurdundan alınan yararları market yoğurdundan almanız mümkün değildir. Ev yoğurdunun geçmişte olduğu şeklinde günümüzde de yapılması oldukça güzel bir şeydir.

Yoğurt Mayası Olmadan Yoğurt Yapmak

Pek oldukca şahıs evinde yoğurt yapmak istiyor. Sadece ev yapımı yoğurt mayası olmadığı için marketlerde bulunan yoğurdu maya olarak kullanıyor. Yoğurt mayası olmadan evinizde de yoğurt yapmanızı elde eden birkaç püf nokta bulunuyor. Yoğurt hayata geçirmeye hazır olan sütün içine bir kaşık tereyağı ilave ederek evinizde yoğurt yapabilirsiniz.

Market Yoğurdu ve Ev Yoğurdunun Farkı

Market yoğurdu daha katı ve beyaz renkteyken ev yoğurdu daha sıvı ve içinde yoğurt suyu da bulunan rengi birazcık daha değişik bir yoğurt oluyor. Market yoğurduyla ev yoğurdu arasındaki temel fark gıda değerleri oluyor. Ev yoğurdu her bakımdan daha yararlı ve besleyicidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir