Mars, Güneş Sistemi’nde Merkür’den sonrasında gelen en ufak ikinci gezegene verilen isimdir.

En Oldukca Sorulan Sorular

  • Mars’ta su var mı?
  • Mars’a gitmek ne kadar sürer?

Adını Roma Cenk Tanrısı’ndan alan Mars hem de kızıl gezegen olarak da bilinmektedir. Bu adlandırma yüzeyinde kendisine kırmızımsı bir görünüm veren demir oksidin varlığından ileri gelir ve çıplak gözle tespit edebilir. Mars, Ay’ın çarpma kraterlerini çağrıştıran yüzey özelliklerine haizdir; Dünya’nın vadilerine, çöllerine ve kutup buzullarına benzer yer şekillerini taşır ve karasal bir gezegen olma özelliğiyle bilinir.

Günümüzde teknolojik ve mühendislik imkanlarının gelişmesiyle Mars keşifleri giderek popülerlik kazanmıştır. Mars’a seyahat ortalama yedi ay ve ortalama 480 milyon kilometre sürüyor.

Bulgu Araştırmaları

Mars’a ilk başarı göstermiş uçuş 14-15 Temmuz 1965’te NASA’nın Mariner 4 isminde olan uzay aracı tarafınca yapılmış oldu. Mariner 9, 14 Kasım 1971’de Mars’ın yörüngesine girdiğinde başka bir gezegenin yörüngesinde dönen ilk uzay sondası oldu. 20 Temmuz 1976’da Mars’a ilk inişi icra eden uzay aracı Viking 1 olarak biliniyor. Viking 1, yüksek çözünürlüğünde olan görüntüler çekmek ve Mars yüzeyini ve atmosferini incelemek için tasarlanmış hem bir yörünge aracından hem de bir arazi aracından oluşuyordu.

30 Temmuz 2020’de NASA’nın Mars 2020 görevi başladı; 18 Şubat 2021’de Perseverance ve Ingenuity Mars’taki Jezero kraterine iniş yapmış oldu. 30 Nisan 2021’de Perseverance, başka bir gezegende başka bir uzay aracı olan Ingenuity helikopterini duyan ve kaydeden ilk uzay aracı oldu.

15 Aralık 2021’de bilim adamları şubat ayında inişinden bu yana sürmekte olan ana kayanın büyük olasılıkla kızgın magmadan oluştuğunu keşfettiler. Ekip ek olarak kraterdeki kayaların çağlar süresince su ile birçok kez etkileşime girmiş olduğu ve bazılarının organik moleküller ihtiva ettiği sonucuna vardı.

Kaynakça

https://jpl.nasa.gov. (2021, December 15). NASA’s Perseverance Mars Rover Makes Surprising Discoveries. NASA Jet Propulsion Laboratory (JPL). https://www.jpl.nasa.gov/news/nasas-perseverance-mars-rover-makes-surprising-discoveries

https://jpl.nasa.gov. (2021). Viking 1 – Mars Missions – NASA Jet Propulsion Laboratory. NASA Jet Propulsion Laboratory (JPL). https://www.jpl.nasa.gov/missions/viking-1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir