İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya benzer biçimde illerde yaygın olarak kullanılan martı scooter, oldukça popüler oldu. İstediğiniz yere park etme, ulaşım özgürlüğü benzer biçimde alternatifler sunması yüzünden belirli bir kesim tarafınca tutuldu. Sadece, martıyla ilgili bilmenizde fayda olacak bir şey var.  Bu tarz şeyleri yapmış olursanız ceza yiyebilirsiniz.

Son yıllarda mikromobilite araçlar oldukça popüler hale gelmeye başladı. Şüphesiz martı projesi de bunların başlangıcında geliyor. 2019 senesinde faaliyete geçen proje, Türkiye’nin belirli illerinde hizmet vermeye devam ediyor.

Her yaştan insanoğlunun ilgisini çeken elektrikli scooter, bilhassa trafiğin fazla olduğu illerde oldukca işe yarıyor. “Martı nedir, iyi mi kiralanır, Martı uygulaması iyi mi indirilir” benzer biçimde bir çok kişinin merak etmiş olduğu sorulara yanıt verdik.

Ilk olarak Martı projesinin ne olduğuna bir göz atalım. Türk mühendisler tarafında geliştirilen elektrikli scooter, oldukça keyifli bir ulaşım aracı. Arzu ettiğiniz zaman kiralayarak trafiğe takılmadan istediğiniz yere gidebileceğiniz martı, 2021 yılı itibariyle İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya benzer biçimde trafiğin oldukca olduğu illerde kullanılıyor.

Eğer trafiğin oldukca olduğu şehirlerden birinde yaşıyorsanız yol kenarlarında bu elektrikli scooterlara rastlamanız olası. Ücretli olan bu hizmet, dakika başına ücretlendirme yapıyor.

Martı iyi mi kiralanır?

Uygulamayı indirdikten sonrasında içindeki haritayı kullanarak martıları bulmaya başlayabilirsiniz. Harita üstünden elektrikli scooterı bulduktan sonrasında üstünde yer edinen barkodu uygulamaya okutun.

Barkodu okuttuktan sonrasında uygulama size 4 haneli bir gizyazı gönderecek. Gizyazı ulaştıktan sonra martının üstünde bulunan kilidi bu şifreyi kullanarak açın. Kilit açıldıktan sonrasında scooter kullanıma hazır olacaktır.

Elektrikli scooter ile bir yolculuğa adım atmak için 1,99 lira, her bir dakika için de 1,49 kuruş ödemeniz gerekiyor. Ödeme işlemi de uygulama üstünden gerçekleşiyor. Bundan dolayı uygulama giriş yaparken kredi kartınızı girerek para aktarmanız gerekiyor.

Kısa bir hesap meydana getirecek olursak; 5 dakikalık bir martı yolculuğu size 7,45 liraya mal olacaktır. Martı scooterları en fazla 24 saate kadar sizde kalıyor. 24 saat dolmadan scooterı teslim etmeniz gerekiyor.

Bu tarz şeyleri yapmayın

Yolculuğunuzu sonlandırmak istediniz yada şarjınız bitmeye başladı. Bu şekilde bir durumda scooterı ilk gördüğünüz direğe bağlayarak yolculuğu sonlandırabilirsiniz. Sadece burada bazı püf noktalar var. Scooterı direğe bağladıktan sonrasında fotoğrafını çekip kaydetmeniz gerekiyor. Fotoğraf çekimi esnasında yapılacak bir hata ceza ödeme sebebi.

https://www.youtube.com/watch?v=BIFo4zVCcRkVideo can’t be loaded because JavaScript is disabled: Taksilerin rakibi Martı yenileniyor! Anadolu 1 araştırma! (https://www.youtube.com/watch?v=BIFo4zVCcRk)

Ek olarak dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan şey, scooterı her insanın rahatça girebileceği bir yere park etmeniz. Park esnasında yapılacak bir ihlal sebebiyle para cezası ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Son olarak eklemek istediğimiz şey; martıyı kullanırken herhangi bir kazaya karışmanız durumunda, scooterda meydana gelecek hasarları sizin karşılamanız gerekecek. Bundan dolayı martı scooterlarını kiralamadan ilkin bu kuralları bilmeniz gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir