Çizgi roman alışkanlığı olan bireylerin anlayacağı bir kültür olan Marvel ve DC kültürlerinin son dönemde oldukça yoğun bir hızla beyaz perdeye yansıtılıyor. Beyazperdeye hızlıca aktarılmaya başlanan çizgi roman evrenleri ile ilgili ile pek fazlaca şey merak ediliyor. Kendi içlerinde birer evrene haiz olan bu iki çizgi roman yayınlarından daha fazlaca beyaz perdeye aktarılması ile daha popüler olmaya başlamış olan Marvel evreninin en güçlü karakterleri ve bu karakterlerin kimler oldukları da merak edilenler içinde.

Marvel’ın en güçlü karakteri kimdir?

Marvel çizgi roman evreninde birbirinden güçlü karakterler bulunduğunu seyrettiğimiz beyaz perde filmleri ve diziler ile açıkça görmekteyiz. Kimileri iyi karakterler kimleri ise fena karakterler olan bu güçlü varlıkların her birinin kendi hikayesi ve kendi kabiliyetleri bulunuyor. Hemen hemen ise çizgi romanlarda adı çokça geçmiş sadece beyaz perde evreninde görmediğimiz pek fazlaca karakter var ve bu karakterlerden bazıları akıl sınırlarının ötesinde güçler barındırıyor. Bir taraftan da beyaz perde evreninde bizlere sunulmuş fakat çizgi romlarda olmasıyla birlikte güçlü görünmeyen bazı karakterler de var. Aslen güçleri tanrısal seviyede sayılan bu karakterleri daha insanlaşmış halleri ile gördük. İşte Marvel evreninde en güçlü karakterler:

One Above All

One Above All, Stan Lee ve Jack Kirby tarafınca oluşturulmuş bir karakter ve tüm Marvel evreninin tanrısı olarak tanınıyor. Genel olarak haiz olduğu güç sebebi ile hep arka planda tutulan bir karakterdir. ok azca seride görülmüştür ve yaşanmış olan bir kıyamet senaryosunda evrenin tamamen yok olmasının eşiğine gelinmişken, One Above All, tek bir parmak şaklatması ile tüm yaşananları sıfırlayarak yaşamı düzene yine oturtmuştur. Ara sıra Spider-Man tarafınca meydana getirilen isim komiklikleri haricinde çağdaş serilerde kendisine hemen hemen rastlanmadı. Ek olarak evrenin en güçlü varlığı olarak biliniyor ve tüm Marvel evreni karakterlerinin güçlerini kendilerine One Above All bahşetti.

Franklin Richards

Franklin Richards, Richards ailesinin en genç üyesi ve kendisini hemen hemen herhangi bir yapımda görme şansı yakalayamadık. Mister Fantastic ve İnvisible Woman karakterlerinin evladı olan Franklin Richards, malum en gülü Marvel karakterleri içinde yer amasını elde eden güçler barındırıyor. Zamanı bükebiliyor, gerçekliği istediği benzer biçimde denetim edebiliyor ve her insanın inanılmış olduğu paralel dünyalar oluşturabiliyor. Sadece güçleri böyle de sınırı olan değil. Vakit ve boyular içinde gezi edebilen Franklin Richards, bununla birlikte malum en güçlü büyücüler içinde. Bir gelecek distopyası çizgi romanında Galactus’u gücü ile alt ederek kendi sağ kolu yapmış olan ilk ve tek karakterdir. Franklin Richards’ı fena karakter olarak görmek aslen pek de isteyeceğimiz bir şey olmayabilir.

Galactus

Marvel evreninin en güçlü karakterleri içinde sayabileceğimiz bir başka karakter ise Galactus. Taa gezegeninin bir vatandaşı olan Galan, evreni gezen kozmik bir ışını takip ederek dünyaya gelir. Bu ışığın kaynağını arayan Galan, kaynağa ulaşmış olduğu vakit ışın Galan’ın vücuduna grer ve onu Galactus’an dönüştürür. Kötücül bir kozmik ışın olan bu ışın, Galan’ın vücudunu değiştirdiği benzer biçimde zihnini de değiştirmiştir. ya da biz bu şekilde düşünmüştük. Sadece Galactus tam anlamıyla fena bir karakter değil. Yalnızca açlık yaşayan bir karakter ve gezegenleri yiyecek dışınd ahayatta kalmasını yolu yol. Yediği her bir gezegen ile ise daha da güçlü hale geliyor. İlk başlangıçta yalnızca üstünde yaşam olmayan gezegenlerin enerji çekirdeklerini emen Galactus, ondan sonra bu güç ile delirdi ve her gezegeni yemeye başladı. Sadece bazı yan serilerde iyilerin de tarafınca yer almış olduğu oldu. Ek olarak kendisi bir ölümsüz. Azca ilkin gördüğünüz suretiyle gene de bir Franklin Richards değildir. Ek olarak Galactus ilk yenilgisini de Fantastik Dörtlü tarafınca almıştı. Aile geleneği olsa gerek.

Odin

Sinematik evrende gücü fazlaca azımsanarak yansıtılmış bir karakter olan Odin, aslen malum en güçlü varlıklar içinde içeriyor. Kendisi ölümsüz olmasa da, bin senelik bir uyuya çekilmiş olduğu ve bu süreçte kendini tamamen yenilediği zamanlar var. Odin’in tüm düşmanları kendisinin uyanık olduğu zamanlar yenilmez bulunduğunu söyler ve onu öldürmenin tek yolu uykudayken saldırmaktır. Odin’in en bilindik güçlerinden biri diriltmedir. Fakat bu gücü kullandığını kolay kolay göremezsiniz zira Odin insanoğlu ve öteki varlıkların hayatları ile fazlaca ilgilenmez. Daha fazlaca kadere ve her varlığın kendi yolunda ilerlemesi gerektiğine inana Odin, yalnızca fazlaca büyük kötücül güçlere karşı savaşır. Odin’in güç seviyesini anlatmak gerekirse, bir keresinde Bifrost üstünden Asgard’a gelen Hulk’u tek parmak hareketi le etkisiz hale getirmiştir.

Phoenix

Jean Grey olarak da tanıyabileceğiniz ve daha fazlaca mutantlar ile ilgili yapımlarda gördüğümüz Phoenix, bizlere gücü daha alt seviyelerde gösterilmiş olan bir başka karakter. X-Men üyesi ve bir süper kahraman olan Jean Grey, önceleri Marvel Girl ve ondan sonra Phoenix taka adları ile tanındı. Jean Grey, Phoenix Force isminde olan bir kozmik enerji le bütünleşmeden ilkin, telekinezi ve telepati kabiliyetleri olan bir mutanttı. Sadece bu güç ile birleşmesinden sonrasında bir parmak şıklatması ya da göz kırpması ile binlerce kişiyi öldürebilecek kadar güçlü bir forma erişti. Bu formun kendisini ne kadar kötücül bir yola sürüklediğini fark etmiş olduğu vakit ise inzivaya çekildi. Bir başka X-Men üyesi olan Cyclops ile aşk yaşamıştır. gücünün sınırları içinde olmayan fazlaca azca karakter vardır ve bu karakterler öteki kozmik ışın karakterleri olan Galactus ve Quasar benzer biçimde karakterler ile denktir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir