İçindekiler

Mavi Kelebek Çayı Nedir?

Mavi Kelebek Çayı Ne İşe Yarar?

Geleneksel Tıpta Mavi Kelebek Sarmaşığı

Mavi Kelebek Çayı Faydaları

Mavi Çay Iyi mi Yapılır?

Kilo vermeyi teşvik etmek, vücudu detoksifiye etmek, zihni yatıştırmak, cilt dokusunu zenginleştirmek benzer biçimde insan sağlığı için sağlamış olduğu mükemmel faydalar sebebiyle son zamanlarda popüler bir besin trendi haline gelmiştir. Bu yazımda mavi kelebek çayı yararları ve mavi çay ile hazırlayabileceğiniz renkli Latte tarifini de vereceğim.

Mavi Kelebek Çayı Nedir?

Mavi çay ya da Butterflypea Tea olarak malum Clitoria ternatea L. tropikal ve subtropikal iklime haiz bölgelerde yetişir ve adından da anlaşılacağı suretiyle görkemli bir mavi renge haizdir. Yaygın olarak Tayland, Vietnam, Endonezya, Hindistan ve Sri Lanka benzer biçimde Güneydoğu Asya devletlerinde bulunur. C. ternatea çiçeklerinin mavi rengi, naturel bir besin boyası deposu olarak yaygın olarak kullanılan antosiyaninleri içermektedir. Mavi çiçeği, ılık yada sıcak suya batırıldığında canlı rengini suya verir. Limon benzer biçimde asitli bir maddeyle bir araya ulaştığında ise rengi maviden mükemmel bir mora döner. Bu yönüyle de bilhassa geleneksel yemeklerde renk verici naturel bir boya olarak kullanılmasını elde etmiştir.

Mavi Kelebek Çayı Ne İşe Yarar?

Mavi çay bitkisi tıpta şiddetli bronşit, astım, hazımsızlık, kabızlık, ateş, artrit, göz hastalıkları, boğaz ağrısı ve cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır. Ayurveda tıbbında ise bellek arttırıcı, anksiyolitik, antidepresan, sakinleştirici ve yatıştırıcı gizmen olarak yaygın olarak kullanıldığı bilinmektedir.

Geleneksel Tıpta Mavi Kelebek Sarmaşığı

Mavi kelebek sarmaşığı yararları geleneksel olarak;

  (*9*)antibakteriyel,

  (*9*)antifungal,

  (*9*)antioksidan,

  (*9*)antihiperlipidemik (kan yağı seviyesi düşürücü),

  (*9*)antipiretik (ateş düşürücü),

  (*9*)antiinflamatuar (inflamasyonu azaltıcı),

  (*9*)antidiyabetik,

  (*9*)immünomodülatör (başığıklık fonksiyonlarını destekleyici),

  (*9*)yara iyileştirici olarak bilinmekte ve karaciğer,

  (*9*)böbrek ve ürogenital

hastalıklar için kullanılmaktadır.

Mavi Kelebek Çayı Faydaları

Bilmemiz ihtiyaç duyulan 9 mühim mavi kelebek çayı yararları;

Antioksidan ve Kafeinsiz

Özgür radikaller vücudumuzdaki hasar yapıcı moleküllerdir ve kronik iltihaplanma, düşük bağışıklık kanser dâhil birçok hastalığa sebebiyet verebilmektedir. Antioksidanlar ise bağışıklık sistemimizi kuvvetli tutmak adına özgür radikallerle savaşan bileşiklerdir. Yeşil çay benzer biçimde mavi çayda da kateşin EGCG – epigallokateşin gallatın yanı sıra flavonoidler, tanenler ve polifenoller benzer biçimde birçok antioksidan bileşik bulunmaktadır.

‘’Yeşil çayın aksine yapısında kafein bulunmayan Mavi çay tartışmalar halen daha devam etse de yeşil çaydan daha bolca oranda antioksidan ihtiva ettiği kanıtlanmış mükemmel bir bağışıklık içeceğidir.’’

Antimikrobiyal

Hindistan’da meydana getirilen bazı çalışmalarda Mavi çayın pek oldukça sıhhat sorununa niçin olabilen Staphylococcus Aureus bakterisine karşı mühim anti-mikrobiyal etkisinde bırakır sergilediği bulunmuştur.

Kilo Vermeyi Teşvik Eder

Yeşil çayda olduğu benzer biçimde mavi çayda da bol miktarda bulunan kateşinler yardımıyla yağ yakımını hızlandırabileceği ve bu şekilde kilo vermeyi teşvik edebileceği belirtilmektedir.

Tümör Önleyici

Mavi çayda bulunan sikloidlerin kansere yol açan hücreleri öldürebileceği ve bununla birlikte antioksan içeriğiyle her gün bir bardak mavi çay içmek kanser ve tümör benzer biçimde hastalıkları önlemeye destek olabileceği söylenmektedir.

Bellek Güçlendirici

Fazlaca eski zamanlardan beri şifalı bitkilerin çeşitli hastalıkları tedavi etmek için kullanıldığı bilinmektedir. Bunların içinde bulunan mavi çay bitkisi de geleneksel tıpta nörolojik bozuklukları tedavi etmek ve zekâyı geliştirmek için kullanılan beyin sağlığıyla ilişkili bir bitkidir.  Meydana getirilen bir araştırmada, mavi çayda bulunan antioksidanların beyin enerjisini, bilişsel beceriyi ve hafızayı artırdığı bununla birlikte merkezi Sinir sistemi (CNS) için iyi olduğu sonucuna varılmıştır.

Asetilkolin, sinir hücreleri arasındaki iletişimden görevli bir bileşiktir. Yaşla beraber asetilkolin seviyeleri düşerek bellek yitirilmesine ve öteki beyinle ilgili sorunlara niçin olabilir. Mavi çayın yapısında ise asetilkolin bulunmaktadır.

Meydana getirilen bir çalışmada çıkan sonuçta mavi çayın tertipli kullanımının yaşa bağlı bellek kaybını önleyebileceği, aynı şekilde çaydan elde edilmiş ekstraktın anksiyolitik, antidepresan, antikonvülsan ve antistres aktivitesine haiz olduğu bulunmuştur.

Anti-Diyabetik

Vücudumuz normalde kan glukozunu dengelemek için insülin üretir sadece diyabetli bireylerde bu süreç muntazam işlemez ve glukoz seviyeleri yüksek kalır. Araştırmalar renk değiştiren mavi çayın şeker hastaları için glukoz seviyelerini denetim altında tutmada ve tip2 diyabetli bireylerde etkili olabileceğini vurgulamaktadır. Mavi çayın gıdalardan aşırı glikoz emilimini engellediği ve bu yüzden kan şekeri seviyelerini denetim altında tutmaya destek olabileceği savunulmaktadır.

Kalp Koruyucu

Kalp ve damar hastalıkları başta olmak suretiyle pek oldukça sıhhat sorununa sebebiyet verebilen trigilserit yüksekliğinin toplumlarda görülme sıklığı da yüksektir. Mavi çay üstüne meydana getirilen çalışmalarda hem çay tohumlarının hem de kök özütünün lipoprotein lipazın (LPL) aktivasyonu yöntemiyle trigliserid seviyelerini düşürdüğü ve İndüklenmiş hiperlipidemi üstüne meydana getirilen bir öteki çalışmada ise total kolestrol seviyesini düşürücü tesirleri sebebiyle bitkinin kardiyovasküler sıhhat üstünde bazı pozitif tesirleri olabileceğini düşündürmektedir.

Anti-Hipertansif

Baş ağrısı, halsizlik, çarpıntı, aşırı terleme, kulaklarda uğultu hissi ve çınlama benzer biçimde emarelerle karakterize olan hipertansiyon ya da malum adıyla yüksek gerilim kalp hastalığı benzer biçimde ciddi sıhhat problemlerine sebebiyet verebilecek tıbbi bir durumdur. Mavi çay bitkisi geleneksel tıpta diüretik doğrusu idrar söktürücü olarak kullanılmıştır. Diüretik tesiri sebebiyle kan kütlesini azaltıcı ve bu sebeple gerilim düşürücü tesiri olduğu belirtilmektedir.

Güvenliliği ve Toksisitesi

Meydana getirilen çalışmalarda Mavi sarmaşık çayının 3000 mg / kilo vücut ağırlığına kadar olan dozların mühim bir toksisiteye sebebiyet vermediği belirtilmiştir.

Mavi çayın malum herhangi bir yan tesiri bulunmamasına karşın çayın aşırı tüketimi mide bulantısı ve ishale niçin olabilmektedir. Hamile ve emziren hanımefendilere, doktorlarına danışılmadıkça içecek tüketmemeleri de tavsiye edilmektedir.

Mavi Çay Iyi mi Yapılır?

  (*9*)4 -5 parça Mavi sarmaşık çiçeğine sıcak su ilave edin ve ısıyı korumak için bardağın üzerini kapatın.

  (*9*)Birkaç dakika (ortalama 3-4) yada su derin bir mavi tonu olana kadar beklemeye alın.

  (*9*)Tatlandırmak için bal rengini değiştirebilmek için limon ilave edebilirsiniz.

  (*9*)Köpürtülmüş süt ile birleştirerek mavi lattenizi hazırlayabilirsiniz.

Hiçbir nebat ya da çay tek başına mucize değildir. Bilim dünyasında yeni ilgi görmeye başlamış olan mavi sarmaşık çayının sıhhat tesirleri üstüne meydana getirilen azca sayıda emek verme vardır. Kati sonuçlar için daha oldukça araştırmaya gereksinim duyulmaktadır.

Geleneksel tıpta şifa amaçlı kullanılan mavi çayı günlük hayatınızda beslenmenize farklılık katmak amacıyla deneyebilirsiniz.

Diyetisyen Elif Gülfem KİRAZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir