Mental olarak kendinizi dinlendirmek amacı ile meditasyon yapabilirsiniz. Meditasyon yaparak günlük yaşamın olumsuzluklarından ve karmaşıklığından firar etmiş olacaksınız. Bununla birlikte yapacağınız meditasyonlar ile ruhunuzu gençleştirebilir ve daha azca stresli olabilirsiniz. Zihninizi boşaltacağınız bu süre ister beş dakika ister bir saat olabilir. yapacağınız meditasyonun süresi tamamen sizin kararınız olmalı. kendinizi meditasyon yapmak için zorlarsanız, zihniniz dolu olacak ve stres seviyeniz artacak. Bu yazımızda sizlere, nasıl kolaylıkla meditasyon yapabileceğinizi anlattık.

Meditasyon nedir?

Meditasyon kelimesi Latince bir kelime olan “meditatio” kelimesinden türetilmiştir. Bu kelime derin düşünme anlamına gelmektedir. Meditasyon, bir kişinin öz varlığına ulaşmasındaki anahtardır. öz şuur, dinginlik ve sükuneti sağlamaktadır. Meditasyon, daha oldukça dinsel bir yakarma olarak görülse de aslına bakarsak meditasyon yapmanın herhangi bir din yada inanç sistemi ile alakası yoktur. Meditasyon, bir bakıma ruh ve zihne şifa vermek için kullanılmaktadır. Bu yüzden de her insan, belirli durumlara karşı meditasyon yaparak kendilerini toparlamalı. Günümüz itibari ile aslına bakarsak neredeyse tüm inanç sistemlerinde meditasyon yapmak vardır. Meditasyonun tek bir yöntemi yoktur. Sadece meditasyon için en öncemli şey, meditasyon meydana getirilen ortamın sessiz ve sakin olması. Şahıs tek başına düşünür ve ruhunu fena düşüncelerden arındırır. Bu yüzden de belirli vakitlerde tertipli olarak meditasyon yaparak, iç huzura kavuşabilirsiniz.

Meditasyon nasıl yapılır?

Meditasyon yapmanın tam bir kuralı yoktur. Yalnız belirli detaylara dikkat etmeli ve bu şekilde meditasyon halletmeye başlamalısınız. Meditasyon yapacağınız süreyi asla belirlemeyin. Bırakın zihniniz ne kadar süre meditasyon yapmak istiyorsa o denli yapın. Bunu meditasyon esnasında farkedeceksinizdir. Bu yüzden de kendinizi belirli bir süre için şartlamayın. Bu şekilde asla meditasyon yapamazsınız. Bunların haricinde ise meditasyon yapabilmek için birkaç değişik detay daha bulunmaktadır. Bu detaylar ise şu şekildedir:

Kimse sizi rahatsız etmesin

Meditasyon esnasında bilinciniz açık olacaktır. Sadece zihniniz oldukça değişik diyarlarda kendi öz varlığını bulabilmek için dolaşacaktır. Bu yüzden de meditasyon yaparken kimsenin sizleri rahatsız etmemesi gerekiyor. Ek olarak çevrede gürültü kirliliği olmaması da gerekiyor. Sessiz ve sakin bir ortam bulun. Bu şekilde odaklanabilir ve meditasyon esnasında kimse sizi rahatsız etmeyecektir.

Doğru giyim seçimi

Meditasyon esnasında hem fizyolojik hem de zihinsel bir halde rahat olmalısınız. Fizyolojik bir rahatlık için ise bolca ve salaş giysiler giymeniz gerekiyor. Bu şekilde kendinizi daha özgür ve daha rahat hissedeceksiniz. Ko pantolon ve gömlek yerine tayt, eşofman yada şort şeklinde giysileri tercih edin. Bu şekilde kendinizi fizyolojik olarak rahat hissedecek ve arkasından da zihinsel rahatlığı da kolaylıkla sağlayabileceksiniz.

Başlamadan ilkin esneyin

Meditasyon yapmadan ilkin vücudunuzun tamamen rahatlaması gerekiyor. Bu yüzden de meditasyon. yapmadan ilkin vücudunuzu esnetecek bazı egzersizler yapın. Bu şekilde üzerinizdeki yorgunluğu ve bitaplığı bir nebze atmış olacaksınız. Ek olarak bu tür egzersizler yardımıyla daha çok oksijen almış olacak ve kolaylıkla meditasyona başlamış olacak fizyolojik rahatlığa erişmiş olacaksınız. Fizyolojik rahatlığı sağlamadan, zihinsel rahatlığa asla ulaşamazsınız.

Doğru pozisyonu bulun

Meditasyon esnasında ister ayakta durabilir, ister yere oturabilir, ister sandalyeye oturabilirsiniz. Sadece çoğu zaman yere oturmak en mantıklı seçenek olacaktır. Şundan dolayı bir zeminde otururken daha rahat olacaksınızdır. Meditasyon yapabilmek için doru pozisyonu bulduğunuzdan güvenli olun. Vücudunuzun hiçbir yerinde ağrı hissetmemeniz gerekiyor. Bu yüzden de oturduğunuz pozisyonda vücudunuzun her tarafına yeterince kan gitmesi gerekiyor.

Nefesinizi deneyin

Meditasyon esnasında nefes kontrolü oldukça mühim. nefesinizi yeterince iyi denetim ederseniz, zihninizi o denli iyi boşaltabilirsiniz. Meditasyon esnasında fizyolojik ve zihinsel olarak sakin bir yapıda olmanız gerekmektedir. Sakin bir halde nefes alıp vererek, kendinizi her şekilde sakinleştirmiş olacak ve meditasyonunuzu verimli bir halde yapabileceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir