Hastalıklar ve korkular üstüne meydana getirilen ruhsal klinik araştırmaları, her geçen gün yaygınlaşmakta. Yaygınlaşan bu araştırmalar ile beraber insan zihninin derinliklerinde yer edinen, hemen hemen bilincinde bile olmadığımız birçok değişik korku çeşidi bulunduğunu öğrenmeye de devam ediyoruz. Ruhsal olarak bir mesele olan ve şuur altında yer edinen bu korkuların gün yüzüne çıkmadığı zamanlar dahi olabiliyor. Bu benzer biçimde gizli saklı kalmış korkulardan kabul edilen megalofobi ve megalofobinin iyi mi tedavi edilebileceği bilgilerini sizler için araştırdık.

Megalofobi nedir?

Oldukça acayip bir korku çeşidi olan megalofobi, genel olarak kelimeden anlaşılacağı suretiyle büyük nesnelerden ve yapılardan korkmanıza yol açan korku çeşidi. Eğer herhangi bir binanın yanından geçerken gerilmiş hissediyorsanız, ya da yoğun bir hastalık hissi içinize doluyorsa, bu durumda megalofobi hastalığından mustarip olmanız muhtemeldir. Bununla birlikte bu korku uçakların boyutundan dolayı havalimanlarına yaklaşamamanıza ya da limanlara yaklaşan gemiler yakınlaştıkça daha gerilmiş bir hal almanıza niçin olur. Bu korku çeşidinde kişi devasa bulunduğunu düşündüğü heykel, bina, vasıta ve bu benzer biçimde herhangi bir şeyin yakınındayken korku ve hastalık duyar. Bu korkunun insanda uyandırdığı en yaygın his kaygı ve gerginlik hisleridir.

Megalofobi emareleri nedir?

Megalofobi ruhsal olarak bilinçaltında yer edinen bir korku çeşidi ve ruhsal hastalık olarak tanımlanır. Bundan dolayı de emareleri ve tedavisi bakımından bazı noktalara dikkat etmek gerekir. Megalofobisi olan bireyler bahsettiğimiz benzer biçimde devasa yapılar olan gökdelen, yüksek binalar, gemiler, uçaklar ve bu benzer biçimde pek fazlaca büyük nesne ile yapının çevresinde kendini gerilmiş hissederek korkuya kapılır. Bunun yanı sıra bireyde üşümeye başlama ve ellerinde terleme hisleri de uyanır. Bununla birlikte ferdin gözlerinde gelişme ve korkunun fazlaca yoğun hissedilmesi durumunda ani şok hissi de uyanabilir. Bunların yanı sıra mide bulantılarının da bu korkuya bağlı şekilde ortaya çıkmış olduğu görülmektedir. Genel olarak emareler şu şekildedir:

  • Terli ve titreyen eller
  • Mide bulantısı
  • Kalp çarpıntısı
  • Nefes darlığı
  • Göğüs sıkışması ve ağrısı
  • Baş dönmesi
  • Ürkü ataklar
  • Yoğun stres hissi

Megalofobi niçin olur?

Dünya üstünde yer edinen bir çok korkunun ana sebepleri içinde geçmişte kalan ve bir noktada tetiklenen travmalar yer verilmiştir. bu travmalara bağlı şekilde ortaya çıkan ve tetik noktası gelmedikçe ortaya çıkmayan korkular, çoğunlukla asla beklemediğiniz anlarda meydana gelir. Megalofobi, genel olarak geçmişte toplumsal olarak ya da bireysel olarak kişinin başına vapur olan olayların büyük nesneleri ve yapıları içermesi sebebi ile meydana gelir. Megalofobinin açığa çıkmasındaki sebeplerin arkasında bununla beraber yükseklik korkusunun bulunması da içeriyor.

Megalofobi tedavi edilebilir mi?

Megalofobi rahatsızlığı tedavi edilebilen ruhsal rahatsızlıklardan biridir. Kişinin bilinçaltında yer edinen bu korkuyu kişiden almak için terapiiler uygulanabilir. Bunun yanı sıra kişinin kendi başına da uygulayabileceği yöntemler vardır. Ruhsal olarak meydan gelen ve fizyolojik yan tesirleri tetikleyen megalofobi rahatsızlığı tedavi edilebilir.

Megalofobi iyi mi tedavi edlebilir?

Her korkuda olduğu benzer biçimde megalofobi sahibi bireylerde de korkunun üstüne girmek en mühim kilit noktalar arasındadır. Bununla birlikte terapi esnasında kişinin zihninde yer etmiş ve korkuya yol açan travmanın bulunması ve de ortaya çıkarılması ile beraber korkunun üstesinden gelmek kolaylaşıyor. Bu korkuyu atatmak için uzman yardımı almak daha kolay bir süreç elde edecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir