Son dönemlerde bitki çayları oldukça popülerleşmeye başladı. Bunun sebebi ise bitki çayların insan sağlığına olan olumlu etkileri, Hastalıklardan koruyan bitki çayları, aynı zamanda kişilerin diyet programlarına giriyor ve kilo vermelerinde yardımıcı oluyor. Bu tür çaylardan biri olan melisa çayı ise sağlamış olduğu faydalar ile milyonlarca kişinin tüketmiş olduğu bir bitki çayı türü olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu yazımızda sizlere melisa çayının mucizevi faydalarından bahsedeceğiz.

Melisa çayı nedir?

yabani olarak Akdeniz’e kıyısı lan ülkelerde yetişen melisa bitkisi sayesinde elde edilen melisa çayı, sağlamış olduğu faydalar ile birçok kişinin beğenmiş olduğu bir bitki çayıdır. Kokusu ile bizlere limonu hatırlatan melisa bitkisi, yaz aylarının sonuna doğru küçük ve beyaz çiçekler açar. melisa bitkisi birçok farklı ad ile adlandırılmaktadır. Melisa bitkisi için mavi balsam, bal bitkisi, oğulotu ve tatlı balsam isimleri de kullanılmaktadır.

Melisa çayının faydaları nelerdir?

Melisa çayının birçok farklı faydası bulunmaktadır. Bu faydaları da birkaç farklı başlık altında toplayıp, dikkatlice inceleyebiliriz. Melisa çayının faydaları şu şekildedir:

Sinir sistemine iyi gelir?

Melisa çayının içeriğinde yer alan sağlıklı besin maddeleri, sinir sistemini yatıştırmaktadır. Aynı zamanda içeriğindeki vitaminler sayesinde melisa çayı, sinir sistemi üzerinde olumlu etkilere sahiptir. Bu sayede de depresyon ve anksiyeteye iyi gelen melisa çayı, günün stresini üstünüzden atmanıza da yardımcı olacaktır. Aynı zamanda sinirsel kökenli çarpıntılar sırasında melisa çayı tüketmek, bu tür çarpıntıların azalıp yok olmasını da sağlayacaktır.

Antioksidandır

Melisa çayı içerisinde çok güçlü antiseptik ve antioksidan maddeler bulunmaktadır. Melisa çayının bu özelliği ayesinde vücudunuzdaki mikropları kolaylıkla atabilir ve toksik maddeleri vücudunuzdan uzaklaştabilirsiniz. Aynı zamanda melisa çayının bu özelliği, vücutta birikmiş olan ödemlerin de kolay bir şekilde atılabilmesini desteklemektedir. Bu sayede vücudunuzda şişkinlik ve kilo olarak kalan ödemlerden de rahatlıkla kurtulabilmiş olacaksınız. Uzmanlar, özellikle idrar yolu enfeksiyonlarının temizlenebilmesi adına her gün en az 2 fincan melisa çayı içilmesi gerektiğini savunuyorlar.

Sindirim sistemini rahatlatır

Melisa çayı, sindirim sistemini rahatlatma özelliği ile bilinmektedir. Bu yüzden de düzenli olarak melisa çayı içmek, kronik kabızlığa iyi gelecektir. Bağırsak sisteminin daha düzenli ve daha verimli çalışabilmesini sağlayan melisa çayı, aynı zamanda idrar söktürücü özellik de göstermektedir. Bu yüzden de uzmanlar, böbrek taşlarının doğal bir şekilde düşürülebilmesi adına melisa çayı tüketimine önem gösterilmesi gerektiğini sıklıkla vurguluyor. Bütün bunlara ek olarak melisa çayı, bağırsaklardaki gaz sıkışmalarının da önüne geçerek karnınızdaki gaz nedeni ile oluşabilen sancıları hafifletmektedir.

Beyin sağlığına iyi gelir

Melisa çayı, beyin sağlığı açısından da oldukça önemli bir besin olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu yüzden de uzmanlar, beyin sağlığının ileriki yaşlarda korunabilmesi ile birlikte yaşılık döneminde daha çok ortaya çıkan Alzheimer ve Parkinson gibi hastalıklara karşı melisa çayı tüketilebileceğini belirtmekteler. Aynı zamanda mental dinlenmeyi kolaylaştıran melisa çayı, yoğun geçen bir günün arından daha sakin bir gece geçirmenizi ve daha rahat bir uyku çekmenizi sağlayacaktır. Bütün bunlar ile birlikte melisa çayı, beynin bellek kısmının da güçlenmesini sağlayacaktır. Bu sayede de kişinin öğrenme kabiliyeti artacak ve hafızası güçlenecektir.

Cilt sağlığına iyi gelir

Melisa çayı, cilt sağlığı için de oldukça önemli bir besin kaynağıdır. Melisa çayının bitkisindeki yağlar, cildin yenilenmeye ihtiyaç duymuş olduğu vitamin ve mineralleri içermektedir. Bu yüzden de melisa bitkisi ile kendinize cilt bakımı yapabilirsiniz. Aynı zamanda melisa bitkisinde yer alan besin maddeleri, güneşin zararlı UV ışınlarına karşı yüksek bir koruma sağlayacaktır. Bu sayede melisa bitkisi ile kendiniz için doğal bir güneş kremi hazırlamış olacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir