Memur maaşına yapılacak zamlarda enflasyon farkları belirleyici olacak. Öğretmen, polis, bekçi, hemşire ve kamu kurumlarında öteki bölümlerde işgören olarak çalışanların maaşlarına 6 ayda bir zam yapılıyor. Memur maaşlarının zam oranları TÜİK’in açıklamış olduğu enflasyon rakamlarına nazaran belirleniyor. Türkiye İstatistik Kurumu Kasım ayında açıklamış olduğu verilere nazaran aylık enflasyon 2,88 olarak duyuruldu. Senelik bazda ise enflasyon 84,39’a terfi etti. Memurların alacağı 5 aylık enflasyon farkları belli oldu. Peki 2023 işgören maaşları ne kadar olacak?

Yeni senenin gelmesiyle beraber zam oranları da netlik kazanmaya başladı. 5 aylık enflasyon farkı hesaplarına nazaran memurun alacağı enflasyon farkı şimdiden 15,11 oldu. TÜİK’in Aralık ayında açıklayacağı enflasyon oranlarına nazaran yapılacak zam oranları netlik kazanacak. Polis, öğretmen, bekçi ve hemşireler hem eğitim düzeylerine nazaran hemde çalışmış oldukları yıllara nazaran maaşları değişkenlik gösteriyor. 2022 yılının son günlerinde ise maaşlarına yapılacak zam oranları araştırılmaya başlandı. Peki 2022 Polis, öğretmen, hemşire ve bekçi maaşları ne kadar olacak?

2023 MEMUR MAAŞLARI NE KADAR OLACAK?

TÜİK Kasım ayı enflasyonunu aylık 2,88 olarak deklare etti. Enflasyon senelik bazda 84.39’a terfi etti. Aralık ayında açıklanacak enflasyon sayıları hariç memurun alacağı 5 aylık enflasyon farkı 15.11 olarak hesaplandı.

Son olarak Temmuz’da meydana getirilen zam ile beraber 1/4 öğretmen maaşı 12.281 TL’ye çıkmıştı. Şu anki enflasyon farkına nazaran 1/4 derecesinde vazife icra eden öğretmen maaşı 14.166 TL’ye yükselecek. 

8/1 derecesinde vazife icra eden polis işgören Temmuz ayında meydana getirilen zam ile beraber 13752 TL maaş alıyordu. Enflasyon farkına nazaran 15.11 oranında zam yapılması durumunda maaşı 15. 829 TL’ye yükselecek.

Lisans mezunu Hemşire olarak 5/1 derecesinde vazife icra eden bir şahıs Temmuz’da almış olduğu zam ile beraber maaşı 11.832 TL’ye yükselmişti. Son 5 aylık enflasyon farkına nazaran yeni yılda ise 13.619 TL maaş alabilecek.

İlkokul mezunu bir bekçi averaj 9 bin 259 TL maaş alıyor. 15.11 enflasyon farkına nazaran yeni yılda bu meblağ ise 10.658 TL’ye yükseliyor.

2023 senesinde işgören maaşlarına yapılacak zam oranları Aralık ayında TÜİK tarafınca açıklanacak enflasyon verileri dikkate alınarak gerçekleştirilecek. Yukarıdaki bulunan maaş hesaplamalarına bölgesel ödemeler, ek ders tutarı, vekalet tutarı, döner ana para ödemesi dahil edilmemiştir. Bu yüzden maaşlar değişkenlik izah edebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir