Kahvaltıların eğer olmazsa olmazı Türk kültürünün en güzel lezzeti menemen her insanın yapabileceği kolay tanım. Dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan noktaları bilirseniz lezzeti aklınızı başınızdan alacaktır. Menemen yaparken malzemelerimiz oldukça sayılıdır. O yüzden doğru tercihlerimizi yapmamız gerekecek.

Soğanlı daha leziz olur sadece sevmeyen var ise katmayın. Soğanlarımızı doğrarken ufak ufak doğramaya itina gösterin. Rendeden çekmeyin o şekilde soğan doğranmaz. Doğradıktan sonrasında üstünden bir kere daha geçerek ufak parçalar haline getirebilirsiniz.

Biber seçerken acı ve sivri olmasına dikkat edin. Acı biberler iştahı açar daha leziz gelecektir. Biberlerinizi ince ince doğramalısınız.

Domateslerinizin kabuklarını soyarak daha leziz hale getirebilirsiniz. Organik bahçe domatesi var ise kabuklarını doymadan büyük küp halinde doğrayın. Domates seçiminde sulu ve leziz olması mühim. İçi kuru domatesle olamayacağını söylemeliyiz. Domatesler lezzetin püf noktası bulunduğunu bilmeliyiz.

İsteyen yumurtaları kırdıktan sonrasında kaşar rendeleyebilir. Sucuklu ve salamlı yapacaksanız eğer biberlerin kavrulmasına azca kala tavanızda pişirmeniz olacak. Piştikten sonrasında doğradığınız domatesleriniz ilave edersiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir