Geleceğiniz için bugüne dek birçok okula gidip sınavlardan geçerli not almak için emek sarf ettiniz. Ilk olarak tebrikler, eğitim hayatınızın bir bölümünü tamamladınız! Bu uzun yolda şimdi yeni bir yol ayrımına geldiniz: Şu demek oluyor ki meslek seçimine. Peki, meslek seçimi yaparken iyi mi karar vermeliyim? Gelin bu adımları inceleyelim.

Doğru Meslek Seçimi Nasıl Yapılır?

Uzun süredir uzman talebe olarak devam ettiğiniz hayatınızda şimdi ustalaşmış bir alan seçmek üzeresiniz. Ve hayatınızın büyük bir bölümünü bu mesleği yaparak geçireceksiniz. Bu kararın verilmesi başta kolay şeklinde gözükse de zor olabilir, zorlanabilir ya da kararsızlıklar yaşayabilirsiniz. Bu yazımızda meslek seçim sonucunda nelere dikkat etmeliyiz bunlara değineceğiz.

Kalbinizi işinizin ve işinizi de kalbinizin içine yerleştirmelisiniz.

Thomas J. Watson

Ilk olarak meslek seçme kararımızı verirken tamamen tek başına değilizdir. Bizim kararımızı etkileyebilecek aile üyeleri, akrabalar, tanıdıklar olacaktır. Doğal ki kıymet verdiğimiz kişilerin, bizlerden daha deneyimli olan kişilerin düşüncelerine ehemmiyet vermek gerekir fakat önceliğimiz daima kendi kararımız olmalı. Bundan dolayı bu meslekle hayatınızı şekillendirecek şahıs sizsiniz.

Meslek Seçimi Sonucu Vermeden Öncesinden Yapılacaklar

Kendini Tanımak

Bir çok kişinin çocukluktan itibaren hayalini kurduğu bir meslek vardı. Fakat değişen koşullar, değişen sen kim bilir hayalini kurduğun meslek olarak seni mutlu etmeyebilir. Bu yüzden, kendine samimi olarak bazı cevaplar vermelisin.

  • Yeteneklerin neler?(*3*)
  • Ne isterim?(*3*)
  • Ne yapmak beni mutlu eder?(*3*)

Becerilerinize hakkaten uyan mesleği seçiniz. Kendi kapasitenizin altında çabalamayın, kendinize bolca ya da dar gelen bir gömleği giymekten kaçının.

Bir Yaşam Nasıl Yaşanır?,İlber Ortaylı

Meslekleri Tanımak

Bazı meslekler toplumda daha çok prestijli kabul edilebilir ya da sırf puanın yüksek diye yüksek puanlı mesleklere yönlendirebilirsin. Bu durum illa ki bu mesleklerden birini yapmak zorundasın anlamına gelmemeli. Ilk olarak mesleklerin emek verme alanları, mezunlar şu an ne biçim işlerde/iyi mi koşullarda çalışıyor şeklinde sorular sormalısın. Bilhassa alanda çalışan kişilerle konuşman kendine uygun olup olmadığına daha sıhhatli karar verebilirsin.

Kısmı Tanımak

Seçeceğin meslek kadar gideceğin üniversite de mühim. Bu yüzden, meslek seçiminden sonrasında okulu seçerken okulun tanımış olduğu imkânları bilmek (Yetişim, Erasmus, Toplumsal Kulüpler şeklinde) hocalarının ilgi alanlarını araştırmak seni daha mesleğe atılmadan geliştirecek ve öne çıkmanı elde edecektir.

Ihmal etmeyin, kendi hayallerinize ve kabiliyetinize güvendikten sonrasında seçtiğiniz ve sizi mutlu eden her meslekte kendinizi hem mutlu hem de başarı göstermiş hissedeceksiniz. Bu yüzden, doğru araştırmaları yapmak  ve kendimizi tanımak geleceğinizi planlarken mühim bir etkendir.

Her şeyin gönlünüzce olması dileğiyle, Psikolog Elif Zorluoğlu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir