Ağaçlar sadece oksijen üreten ve havayı temizleyen irili ufaklı çalılardan meydana gelen yeşillikler değildir. Doğada birden fazla çeşit bulunmaktadır. Kimileri meyve vermekte, kimileri odun olmakta, kimileri ev eşyaları olmaktadır. Kimi ağaçlar ise sadece gölge olsun diye dikilmektedir. Ancak durum sanıldığı gibi değildir. Ağaçların bir sürü özelliği ve faydası bulunmaktadır. Geceleri karbondioksiti çekmekteler gündüzleri ise oksijen üretmektedirler. Dünyanın akciğerleri olarak tanımlanan ağaçları faydaları sadece bundan ibaret değildir. Kâğıt yapımında, ev eşyalarında, ısınmada, yemeklerde kısaca pek çok alanda faydalarını görmekteyiz. Ancak bunun dışında bazı türlerin birbirinden farklı özellikleri bulunmaktadır. Bunlardan biriside söğüt ağacıdır.

Söğüt ağacı genellikle dere kenarlarında ve sulak alanlarda yetişen bir ağaçtır. Söğütgiller familyasına mensup olan ağaç ortalama 30 metreye kadar uzayabilmektedir. Söğüt ağacı genellikle diğer ağaçlar gibi ilgi görmemektedir. Ancak içerisinde barındırdığı faydaları ile insan sağlığı için çok önemli bir rol üstlenmektedir. Kapsül tarzında meyveleri bulunan söğüt ağacı sağlık açısından yüzyıllardır kullanılan bir ağaçtır. Özellikle bitkisel tedavi yöntemlerinde çok fazla kullanılmıştır. Söğüt ağacının kabuğu da kendisi kadar çok kıymetlidir. Söğüt ağacının dallarından elde edilen bu kabuklara ak söğüt kabukları ismi verilmektedir. Faydaları yüzyıllar öncesinden bilinen ve tedavilerde kullanılan ak söğüt kabukları Mevlana Celaleddin Rumi’nin “Mesnevi” adlı eserinde bile geçmektedir.

Ak söğüt kabuğu ilkbahar aylarında toplanmaya başlanır ve yaza kadar toplama işlemi devam etmektedir. Faydaları çok olan ak söğüt kabuğu bilimsel araştırmalara da konu olmuştur. Yüzyıllardır tedavi yöntemi olarak ilaçlarda kullanılmıştır. Günümüzde de önemini hiçbir şekilde yitirmeden hem sağlık alanında hem de kozmetik alanında özellikle kremlerde kullanılmaktadır. Bilimsel araştırmalar sonucunda ak söğüt kabuğunun faydaları şu şekilde sıralanmıştır.

Ak söğüt kabuğunun faydaları nelerdir?

 • Çok güçlü bir ağrı kesicidir.
 • Migrene çok iyi gelmektedir.
 • Adet dönemlerinde yaşanan sancıların hafiflemesini sağlamaktadır.
 • Kemik ve kas sağlığına iyi gelmektedir.
 • Bel ve boyun ağrılarına iyi gelir.
 • Sivilce ve akne oluşumunu önlemektedir.
 • Vücudu dinç ve diri tutar.
 • Ani çıkan ateşlere karşı vücudu korumaktadır.
 • Kireçlenmeyi önlemektedir.
 • Diş ağrılarına iyi gelmektedir.
 • İltihapların oluşmasını önlemektedir.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.
 • Kansere karşı vücudu korumaktadır.

Ak söğüt kabuğu başta ilaçların yapımında olsun pek çok alanda kullanılmaktadır. Yüzyıllardır kullanılan ak söğüt kabukları özellikle vücutta meydana gelen şiddetli ağrılara, migrene ve adet dönemlerindeki sancılara birebir iyi gelmektedir. Kansere kadar pek çok hastalığın oluşmasını önlemektedir. Ayrıca akne ve sivilce oluşumunu, iltihap oluşumunu engellemektedir. Kireçlenmeleri de önlemekte ve kas-kemik sağlığını da korumaktadır. Vücutta biriken zararlı toksin maddelerinin atılmasını sağlamaktadır. Peki, bu kadar faydası olan ak söğüt kabukları nasıl kullanılmaktadır? Ak söğüt çayı nasıl demlenir?

İŞTE BU AĞACIN TALAŞIYLA ÇAY YAPIN AĞRI KESİCİ

https://www.youtube.com/watch?v=x-IfaRPNsp0Video can’t be loaded because JavaScript is disabled: 🔴İŞTE BU AĞACIN TALAŞIYLA ÇAY YAPIN AĞRI KESİCİ (https://www.youtube.com/watch?v=x-IfaRPNsp0)

Ak söğüt çayı nasıl demlenir?

Ak söğüt çayı için öncelikle 1 yemek kaşığı kadar kurutulmuş ak söğüt kabuğu ve 3 bardakta su gerekmektedir. Ocağa alınan ak söğüt kabukları iyice kaynayana kadar bırakın. Daha sonra biraz limon sıkarak demlenmesini bekleyin. Demlendikten sonra gün içerisinde rahatlıkla tüketebilirsiniz. Bir bardakta olsa tüketilmesi uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.

Afiyet olsun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir