Yoğun geçen günlerin ardından yemek yapmak zor olabiliyor. Bu nedenle bazen dışarıdan getirdiğimiz yemekleri mikrodalga fırınlar kullanarak ısıtarak tüketiyoruz. Aynı şekilde bir önceki günden beklettiğimiz yemekleri ve tava ile ısıtmaya müsait olmayan yiyecekleri de mikrodalga fırınlar kullanarak hızlıca ısıtabiliyor ve hızlı bir tüketim oluşturmayı mümkün kılıyoruz. Fakat bu konuda iki kesimin farklı fikirleri var. bir taraf mikrodalga fırınların sağlık açısından zararlı olduğunu savunurken, diğer bir kesim ise bu fikrin zamanla oturmuş bir yanlış düşünce olduğunu savunuyor.

Mikrodalga fırınlar zararlı mı?

Mikrodalga fırınlar bu kadar hızlı ve kolay bir tüketim oluştururken oluşturduğu bu alışkanlık le birlikte herhangi bir zararı olup olmadığı sorusunu da akıllara getirdi. Mikrodalga fırınların zararlı olması fikri ise ilk kez radyasyon dalgaları kullanarak yemekleri ısıttığı bilgisi ile gündeme geldi Aslında mikrodalga fırınların kanser yaydığı ve asla kullanılmaması gerektiği yönündeki bilinen bilgi ise genel bir yanlış anlaşılmadır. Mikrodalga fırınların yaydığı radyasyon televizyon ve telefonların yaydığı radyasyondan daha alt seviyededir ve her gün her öğün için tercih etmediğiniz takdirde sağlığınıza kanser kadar büyük bir zarar veremez. Ancak belirtilmesi gereken farklı bir tartışma var ki, mikrodalga fırınlar içerisine konulan yemeklerde bulunan suyun azalmasına neden olan kurutma tekniği ile çalışır. Bu nedenle yapısındaki suyu ve mineralleri kaybetmemesi adına mikrodalga fırınlar yerine gıdayı çözülmesini bekledikten sonra normal bir yolla ısıtarak tüketmenin daha yararlı olacağı savunuluyor.

Mikrodalga fırın besinlerin değerini düşürür mü?

Mikrodalga fırınlar ısı yayan radyasyon dalgaları kullanarak yemekleri ısıtır ve bu süreçte yemeğin yapısında yer alan kendi suyu kayıp yaşamaya başlar. Aslında bu sıvı kaybı her pişirme yönteminde ortaya çıkabilen bir durumdur. Hatta bazı uzmanların belirttiklerine göre mikrodalga fırınlar özellikleri gereği yemekleri daha kısa sürede ve daha az ısı kullanarak hazırladığından dolayı kaybolan sıvı ve mineral miktarı daha az olacağından belirli besinler için mikrodalga fırın kullanımı daha yararlı bile olabilir. Temelde gıdaların içerisinde yer alan besin değerleri mineraller ve vitaminler kendi içerisindeki sıvıda yer alır. Pişirme tekniğinde ise bu gıdalar tabir yerinde ise öldürülerek besin değerlerin yemeğin suyuna karışır. Fakat mikrodalgada bu öldürme süresi daha kısa olduğundan kaybolan sıvı daha az olacak ve besin değerleri aslında geleneksel pişirme yöntemlerine göre yapısını daha çok koruyacaktır. Yani bu bilgi de mikrodalga fırınlar ile ilgili yanlış bilinenler arasında yer almaktadır.

Fakat bazı besinler var ki, onları istisna sınıfına koymak gerekiyor. Çünkü pirinç gibi bazı besinler, mikrodalga fırın içerisine girdikten hemen sonra besin değerlerinde çok yüksek seviyelerde düşüşler yaşayarak sağlıklı özelliklerin tamamen yitirmektedirler.

İstisnai gıdalar

Sarımsak: Sarımsak yapısında yüksek miktarda su barındıran bir besindir. Bu nedenle sarımsak mikrodalga fırın içerisine konulduğunda besin değerlerinde ciddi düşüşler yaşadığı gözlemlenen bir gıdadır ve bu pişirme tekniği ile kullanılmaması tavsiye edilmektedir.

Pirinç: Pirinç yine mikrodalga içerisinde ısıtılmaması gereken bir başka gıdadır. Özellikle pirinç ile yapılan pilavlar mikrodalga ile ısıtıldığında yapılırken özümsedikleri tüm suyu kaybederek kuru bir hal alır ve dirileşmeye başlar. Bu nedenle hem lezzetini hem de yapısını kaybeder.

Soğan: Öldürerek pişirme tabiri en çok soğan için kullanılan tabirlerdendir. Ve ne kadar pişirilse de yumuşak ve sulu yapısını tamamen kaybetmeyen soğan mikrodalga fırın içerisinde pişirildiğinde ise tüm mineral yapısını kaybediyor.

Yeşil sebzeler: Klorofil barındıran yeşil sebzeler pişirildikten sonra genellikle suyu ile birlikte tüketilen ve bu sayede tüm faydalarından yararlanılan türde besinlerdir. Bu nedenle sıvıyı alarak kurutan mikrodalga fırınlar yeşil sebzeleri pişirmek için uygun bir yöntem değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir