Minimalizm Nedir?

Minimalizm, Minimalist son yıllarda karşımıza en sık çıkan kavramlardan; peki ya evlerimizde bu minimalizm yaşam felsefesini iyi mi uygularız. Minimalist ev tasarımı iyi mi yapılır? Sizler için bu mevzuyu ele aldım.

Karmaşık şeylerin güzel bulunduğunu düşünmek insanların ortak yanlışıdır.

-Descartes   

Minimalizm için ‘sadecilik’ diyebiliriz. Minimalizm de görünüş, aslen bir değerdir. Eğer bir işlevi yoksa, o vakit bu araç-gereç görünüşe dahil edilmemelidir. Bu felsefenin kurallarından en önemlisi gelen bir şey, gitmesi ihtiyaç duyulan bir şey anlamına geliyor olmasıdır… Gereksiz eşyalarınızı özgürleşmenize engel olarak görmeyi başardığınızda, bu felsefeyi fazlaca daha kolay evinize uygulayabileceğinizi söyleyebilirim. Meydana getirilen araştırmalara bakılırsa içinde bulunduğunuz fizyolojik alan ve zihinsel durumunuz içinde bir ilişki var. Bu felsefeyi benimseyen kişiler tüm hayatları haricinde yaşam alanlarını da bu felsefeye bakılırsa tasarlıyor. Bu şekilde bir ortamda bulunmak, zihinsel olarak mütevazı, yalın, net ve dinç bir zihne haiz olmanızı sağlıyor. Ek olarak gene araştırmalara bakılırsa emek verme alanlarını bu şekilde dekore eden kişiler odak problemi yaşamıyor.

Minimalist Ev Tasarımı Iyi mi Yapılır?

Minimalizm, ev tasarımında son yıllarda yaygın olarak tercih edilen fakat uygulaması bir o denli zorluk derecesi yüksek stillerden biridir. Mümkün olmasıyla birlikte şatafattan kaçınarak sadelik ve azca eşyayla fazlaca iş başarmaktır. Minimum araç-gereç ile en ekonomik netice elde edilir, sadelik esastır, seviye ve denge temaları ile sağlanır. Renk seçiminde ışığı yansıtan yumuşak renkler kullanılır. İç mekanda bunu sıkıcılıktan ve tekdüzelikten kurtarmak için tasarımda doku seçimleri ve renk seçimleri fazlaca önemlidir. Bir çok detay renkler ile ilgilidir. Bu tasarımı yaşam alanınıza uygularken kendinize soracağınız en mühim sual bir eşyanın size ne kadar lüzumlu olup olmadığı ve yaşam kalitenizi etkilemiyor ise şu demek oluyor ki lüzumlu değilse o eşyayı kullanmamanız gerektiğidir.

Minimalist Tasarıma Nereden Başlamalıyız?

         

 • Evlerinizi bu akıma uygun tasarlamak istiyorsanız ilk olarak azca ve lüzumlu eşya seçimleri halletmeye itina göstermelisiniz. Buna ek olarak etkisiz yada pastel tonlarını tercih edebilirsiniz. Azca ve benzer renkler kullanmalısınız.
 • İskandinav biçim mobilya tasarımlarını tercih etmeniz size bu tasarımı uygularken kolaylık elde edecektir.
 • Kullandığınız soft renkleri açık renk ahşap mobilyalarla tamamlayabilirsiniz. Mekanınızda tekdüzelikten bu sayede kurtarabilirsiniz.
 • Her odada vurgu yarattığınız bir eşya olsun. Mekanda vurgu yaratmak istediğiniz aksesuar yada mobilya mekan içinde asla bulunmayan renkte, şekilde yada dokuda olabilir sadece bunu minimum düzeyde tutmak önemlidir. Şu demek oluyor ki küçük bir karşıtlık yaratarak tasarımınızı güzel duyu ve can sıkan olmayan bir forma dönüştürebilirsiniz. Aynı şekilde zıt renklere haiz koltuk yastıkları da istenilen görüntünün elde edilmesine destek olacaktır…
 • Nebat ve değişik tasarımda saksılardan da çokça yararlanabilirsiniz. Hem de değişik geometrik formları mobilya ve aksesuarlarınızda kullanmanız şık ve spor bir tesir verecektir.

Ihmal etmeyin mühim olan bir denge yakalamak, istediğiniz rengi dengeli şekilde kullanabilirsiniz…

     

 • Olabildiğince azca renk kullanmanız fazlaca şık bir tesir yaratacaktır. Tek ana renk üstüne o rengi destekleyecek fakat küçük bir oranda zıtlık oluşturacak öteki renkleri kullanabilirsiniz.

     

 • Mütevazı ve yalın etkide değişik formlar kullanmanız da mekanda boyut tesirini arttırır.
 • Ek olarak yaşam alanlarınızı naturel ışık kaynağımız güneşi mekana en iyi alabilecek şekilde planlamalısınız.
 • Kalite ve ergonomi fazlaca mühim.
 • Minimalist dekorasyonla beraber kullanılan fütüristik parçaları tercih edebilirsiniz sadece abartmamaya çaba edin eğer size hitap etmiyorsa yalnız görsellik için seçim yapmayın.
 • Seçtiğiniz mobilya, ev tekstili ve aksesuarların uzun solukta kullanabileceğiniz parçalar olmasına itina gösterin.

       

Eğer mevcut eşyalarınızı bu felsefe ile düzenlemek istiyorsanız şunu ihmal etmeyin. Yeni mobilyalar almanıza gerek yok. Gereksiz eşyalarınızdan kurtularak rahatlık ve konforunuzu öncelik yaparak ve bazı küçük dokunuşlarla bu çizgiyi yakalayabilirsiniz. Değişik mobilyalar, anlaşılmaz objeler kullanmanıza gerek yok. Düz, mütevazı ve kolay parçaları dengeli bir halde bir araya getirdiğimizde minimalizm ortaya çıkar öteki yapılacaklar ise sizin yaratıcılığınıza kalmış dengeli dokunuşlardır.

İç Mimar Gülce Yılmaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir