Minimalizm Nedir?

Minimalizm nedir ? İçerisine mimariyi, sanat anlayışını, müziği, yaşam tutumlarını ve çeşitli yaklaşımları barındıran minimalizm özüne inildiğinde bir felsefedir. Minimalizm felsefesi basitliği ve sadeliği öğütlemekle beraber bu kavramların gerçek mutluluğa ve huzura ulaştıracağına inanılan bir görüştür. Ortalama 1960’larda ortaya çıkan ve şuan günümüz dünyasında da pek oldukca kimse tarafınca benimsenmiş minimalizm daima azı yüceltir. Bu kapsamda bakıldığında herhangi bir gereksinim doğurmayan nesne ya da şeyler olduğu konumdan elenmelidir. Bunun yerine karmaşıklıktan kurtulmuş bir basitlik kişiyi ağırlamalıdır. Bu yüzden de bilhassa görsel sanatlarda kullanılan minimalist akımlar rahat fakat çarpıcı yapılarıyla beğenileri toplayabilmektedir.

Minimalizm Iyi mi Ortaya Çıktı?

Minimalizm nedir sorusundan sonrasında akıllara minimalizm iyi mi ortaya çıktı sorusu gelecektir. 1960 yıllarında ilk çıkış noktasını görsel sanatlar ve müzik alanında icra eden minimalizm o dönemde soyut dışavurumculuğa bir tepki olarak ortaya çıkmıştır. Kişilerin nesnelere ve eşyalara yüklediği anlamlar ve görevler bütünü yerine, nesnenin bir tek birer nesne olduğuna dikkat çekmek isteyen minimalist anlayış zaman içinde kapsam alanını ve boyutlarını da genişletmiştir. Günümüzde bir tek bir sanat akımı değil, hem de bir yaşam felsefesi olarak da adlandırılan minimalist seviye bilhassa tüketim çılgınlığına karşıt bir tutum sergilemektedir. Gereksiz kalabalık yerine sadeliğin insanı mutlu edeceğine, yumuşak tonların refah uyandıracağına ve böylece insanoğlunun asli gereksinim duyan ruhuna ve iç görüsüne yer açılacağına inanılmaktadır.

Minimalizm Temsilcileri Kimler?

Carl Andre, Barnett Newman, Sol Lewis, Robert Morris, Donald Judd, Frank Stella, Dan Flavin ve Yves Klein bilhassa görsel sanatlar alanında Minimalizm denildiğinde ilk akla kişilerden bazılarıdır. Bu sanatçılar renk cümbüşlerinden uzak duruyor, eşdeğer çizgiler ve ölçülerden faydalanıyor, sadeliği sanatının merkezine alıyor ve minimum içerikle kişide maksimum hissiyat uyandırmayı amaçlıyor. Minimalizm felsefesiyle oluşturulan pek oldukca sanat unsuru ise aslına bakarsak amacına uygun bir performansı yerine getirerek büyük beğeniler toplamayı başarıyor. Bir çok vakit bir tek birkaç nesneden ya da birkaç boyadan oluşan sanat değerleri kişiyi basitliğiyle şaşırtabiliyor.

Minimalizm temsilcilerine Türk merceğinden bakıldığında ise karşımıza Sadi Çalık ve İlhan Koman benzer biçimde heykel öncüleri, fotoğraf alanında ise Mürteza Fidan ve Tülin Onat benzer biçimde adlar çıkıyor.

Minimalist Mimari Ne Demek?

Minimalist mimari, minimalizm sanat anlayışını mimari bir yaklaşıma çeviren kavramdır. Bu mimari örneklerinde genel anlamda bir ya da birkaç değişik renk ve tonajları kullanılır, çarpıcı geometrik formlardan yararlanılır, gereksiz ve fazla eşya kullanımından kaçınarak kullanılan eşyalardan maksimum verim sağlanır, rahat ve temel unsurların bir uyum içinde kişiye sunulmasına destek olunur. İnsan yaşamında mühim bir yere haiz olan iç mekanlarda kullanılan bu tasarımlara temel çizgi ve renk tonlarıyla yaşam verilirken dağınıklığından önüne bir set çekilmiş olur. Bilhassa çağıl mimari alanında da kendine sıkça yer bulmayı başaran minimalist mimari örnekleri temelinde iç mekanlarda karmaşıklığı azaltmayı amaçlar.

Minimalizm Nedir? yazımızı beğendiyseniz ve benzer yazılar görmek istiyor iseniz yorum yazmayı ihmal etmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir