Evlerimizde sıkça kullandığımız güzel duyu mobilyalarımızın bazı yerlerinde biz bilincinde olmadan lekeler oluşmaya başlayabilir. Daha oldukca ahşap mobilyalarda meydana gelen beyaz lekeler bez ile sildiğimiz süre geçmiş benzer biçimde görünse de, mobilya kurumuş olduğu süre kir de geri gelir. Bu lekelerden kurtulmak için kullanılan deterjanlar ve kimyasal içerikli ürünler netice vermediği süre ise lekeyi kabul etmeye başlarız. Sadece mobilyalarda karşımıza çıkan beyaz lekeleri temizlemek için tek araç-gereç yetiyor.

Mobilyalarda beyaz kir niçin olur?

Mobilyalarda görülen beyaz lekeler gene olarak ahşap mobilyalarda görülen bir lekelenme türüdür. Evlerimizde güzel duyu görünümler niçin ile çokça tercih ettiğimiz ahşap mobilyalar ısıya karşı duyarlıdırlar. Bu kadar duyarlı olmaları sonucunda da bilhassa sehpalarda ısıya maruz kalma sonrasında beyaz lekeler meydana gelir. Fizyolojik bir bozulma ola beyaz lekeler bir çok süre kimyasal ya da fizyolojik yöntemler ile çıkarılamaz ve zaman içinde lekenin bölgeye yerleştiği düşünülür. Sadece ısıya maruz kalma nedenli ortaya çıkan bu lekelerin geçirilmesi için belirli yöntemler vardır. Doğru yöntemin tercih edilmesi ile ahşap mobilyalarda meydana gelen lekeler hızlıca çıkarılabilir.

Mobilyalarda beyaz lekeler nasıl geçirilir?

Ahşap mobilyalarda meydana gelen beyaz lekelerin geçirilmesi herhangi bir temizlik malzemesi ile mümkün olmayacaktır. Kimyasal bir tepkime olmadığı içim kimyasal çözümlerden oldukca fizyolojik çözümler gerektiren bir durum olan bu lekelere karşı kullanabileceğiniz bazı yöntemler var. Bu yöntemler içinde ise genel olarak ısıya maruz kalan bölgede ateşe ateşle karşılık vermeniz gerekiyor. Mobilyalarda beyaz lekelerin oluşmasına karşı kullanabileceğiniz malzemeler ve yöntemler şu şekilde karşımıza çıkıyor:

Limon kolonyası

Limon kolonyası alkol içinde ne olduğu ile temizleyici bir üründür. Sadece ahşap mobilyalarda meydana gelen lekeleri geçirmek için kullanacağınız özelliği bu değil. Kolay yanan bir madde olması ile limon kolonyası çevreye zarar vermeden hızlıca lekeleri geçirmenize olanak sağlar. Limon kolonyası ile ahşap mobilyalarda meydana gelen lekeleri geçirmek için ilk olarak bir miktar limon kolonyasını ahşap lekeli yüzeye dökün ve derhal peşinden bir çakma le ateşe verin. Kendi kendine sönecek olan ateş ile beraber kir kolaylıkla kaybolacaktır. Son olarak kalan limon kolonyasını bir bez yardımı ile silin.

Ütü buharı

Isı özelliği yardımıyla ahşap mobilyalarda kullanım imkanı sunan bir başka ürün ise ütülerdir. Zarar vermeyen ve yalnızca su buharı üfleyen bu özellik yardımıyla ısıya ısıyla karşılık verebilir ve ahşap mobilyalarda meydana gelen lekeleri çıkarabilirsiniz. Bu yöntemi kullanarak ahşap mobilyalarda meydana gelen lekeleri temizlemek için kuru bir bezi nemlendirin ve lekenin olduğu yere bırakın. Peşinden bir ütü ile bu beze buğu üflemeye başlayın. Ütüyü havlu ya da bez üstünde gezdirerek üfleyeceğiniz buğu yardımıyla lekeler kolaylıkla kaybolacaktır.

Saç kurutma makinesi

Saç kurutma makinesi de evlerde bulunan ve kolaylıkla ahşap mobilya lekelerini temizleyen bir başka üründür. Saç kurutma makinelerinin değişik ısı ayarları olduğundan bu yöntemde düşük ayar kullanmayı ihmal etmeyin. Aksi takdirde lekenin geçmek yerine yayılmasına niçin olabilirsiniz. Saç kurutma makinesi le ahşap mobilyalardaki beyaz lekeleri geçirmek için saç kurutma makinesini en düşük ısı ayarında çalıştırın. Peşinden bu şekilde lekeli bölgenin üstünde dairesel hareketler çizerek gezdirin. Yavaş yavaş lekeler kaybolacak.

Diş macunu

Lekeleri geçirmek için kullanılan ve ısı vermeyi amaçlamayan tek yöntem ise diş macunu iel karşımıza çıkıyor. Ahşap mobilyalarda meydana gelen beyaz lekeleri geçirmek adına diş macunu kullandığınız süre etken maddesi olan sodyum bikarbonat bu beyazlamayı ortadan kaldıracaktır. Bu yöntemi kullanmak için ise ilk olarak bir miktar diş macununu lekeli bölgeye sıkın ve tamamen kaplayacak şekilde parmağınız ile gösterim. 40 saniye kadar macunu bölgede beklettikten sonrasında nemli bir bez yardımı ile silebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir