Birçok değişik alt dalı bulunan çağdaş dans, 20. yüzyılın başlarında baleye karşı bir tepki olarak dünyaya gelmiştir. Değişik stilleri ile her türlü müzik ile uyumlu olabilen çağdaş dans, Yeni hareketleri ile öteki dans hareketlerini birleştirebildiğini çağdaş dans, vücudun organik halinden yararlanmaktadır. Bunlara ek olarak çağdaş danslar 2. Dünya Savaşı’ndan sonrasında yapılmaya başlandı. O zamanlar bir dans türü olarak görülen çağdaş dans, şimdilerde dinlenmek için yapılabilmektedir. Bu yazımızda sizlere her müzik türüne ayak uydurabilen çağdaş dans hakkında mühim bilgiler vereceğiz.

Modern dans nedir?

Almanya ve ABD bölgelerinde doğan çağdaş dans, her türlü müziğe ayak uydurabiliyor ve dansı icra eden şahıs sanki çalan müziğin her bir notasını vücudu ile gösteriyor. Bu şekilde meydana getirilen bu dans, izleyenlerin dinlenmesine ve rahat dakikalar geçirmesine niçin oluyor. Modern dans, geçmişten günümüze devamlı olarak değişime uğradı. Koreografları ve dansçıları devamlı olarak devrin sosyoekonomik koşullarına ayak uydurmak mecburiyetinde bırakıldı. Bu şekilde de çağdaş danslar  dünya üstündeki etkilerini devamlı için üstünde barındırmıştır.

Modern dans, esneklik gerektiren bir dans çeşididir. Bu sebeple bu dansı icra eden şahıs, devamlı olarak değişik şekile eğilip bükülüyor ve müziğin ritmi ile vücudunu senkronize ediyor. Bu şekilde meydana getirilen bu dans, vücudun egzersiz yapmasını da sağlıyor. Bunlar ile beraber çağdaş danslardaki meydana getirilen egzersizler ve esneme hareketleri, büyük bir disiplin gerektirmekte. Bu özellikleri ile brilikte çağdaş danslar, kişinin hem fizyolojik hem de mental açıdan gelişmesini sağlamaktadır. Modern dans eğitimi temelinde ergonomik, denge ve esneklik eğitimleri veriliyor. Geri kalan her şey ise kişinin kendi hayal gücüne ve vücudunu şarkı ile senkronize etmesine kalıyor.

Modern dans ile bale arasındaki farklar nedir?

Modern dans, baleden gelen katı kuralları reddetmektedir. Bu yüzden de balenin katı kurallarından sıkılmış olan ve dans etmek isteyen hepimiz, bale yerine çağdaş dansa yönelmiştir. Katı kuralları reddetmesine rağmen çağdaş dansın da kendine nazaran belirli kuralları bulunmaktadır. Sadece bu kurallar bale kadar katı olmadığı için çağdaş danslar bu şekilde baleden ayrılmaktadır.

Modern dansın zamanı

Modern danslar, 20. yüzyılda ortaya çıkmış bir dans çeşididir. Bu devrin Avrupa’sına bakarak çağdaş dansın tarihini öğrenebilirsiniz. O dönemlerde bale oldukça mühim bir hale büründü. Bale, o dönemlerde bilimsel niteliği olan bir hale dönüşmeye başladı ve temasal doygunluğunun kaybolması sebebi ile çağdaş danslar ortaya çıkamaya başladı. 20. yüzyılın başlarında 3 Amerikalı kadının bu dansı ortaya koyması ile beraber ilk dönem çağdaş dansçılar ortaya çıktı. balede belirli kurallar var. Bu kurallar da kesinlikle aşılamıyor. Sadece çağdaş danslarda bu kurallar kırılabildiği için bu dansı icra eden insanoğlu, istedikleri benzer biçimde hareket edebiliyor ve belirli zamanlarda da müziğin ritimine uygun doğaçlama hareketler edilebiliyor.

Modern danslar ile insanoğlu, devrin ekonomik ve sosyoekonomik koşullarını aktardı. Gülmece ve duygu yüklü olan bu dans çeşitleri, insanlara bir bakıma tiyatro gösterisi sunuyor. Modern danslarda insanoğlu bir tek müzik ile hareket etmiyor, bir öykü anlatıyorlar. Bu yüzden de çağdaş dans, baleden bu şekilde sıyrılmaktadır.

Artık bir tek bir dans değil

Modern dans, ilk ortaya çıkmış olduğu vakit bir tek bir dans olarak görülmekteydi. Bu yüzden de çağdaş dansı icra eden insanoğlu, bunu bir tek dans etmek ve rahatlamak için yapıyordu. Günümüzde ise çağdaş dans, kapsamı genişlemiş bir terimi ifade etmektedir. Dinlendirici ve yoğun duygular içerebilmekte olan her türlü müzik ile yapılabilen bu dans çeşidi, bazı insanoğlu tarafınca spor ve meditasyon amacı ile yapılmaktadır.

İzleyin: MODERN DANS

https://www.youtube.com/watch?v=DK0iRlE_dMwVideo can’t be loaded because JavaScript is disabled: MODERN DANS (https://www.youtube.com/watch?v=DK0iRlE_dMw)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir