Saç bakımı mevzusunda belirli detayların bilinmesi le saçlarımızın daha sıhhatli ve daha bakımlı olmasını sağlayabiliriz. Son yıllarda bu bakım tüyolarının yaygınlaşması ile gün yüzüne çıkan bazı bakım ürünleri de mevcut. Bu bakım ürünleri kimi zaman naturel ürünler ile hazırlanan bakım ürünleri kimi zaman ise kimyasal içerikli bakım ürünleri olarak karşımıza çıkıyor. Daha oldukça tercih edilmesi ihtiyaç duyulan ürünler naturel bakım ürünleri ile bir taraftan da son yılların en popüler bakım ürünlerinden olan mor şampuanın ne olduğu ve saça etkileri de merak edilenler içinde.

Mor şampuan nedir?

Mor şampuan olarak alınan saç bakım ürünü aslen tam bir şampuan değil. Evde saç renginizin tonunu düzenlemenize destek olan bir saç bakım ürünü şeklinde satılan mor şampuan, içeresindeki etken madde olan menekşe yardımıyla saçınızın değişik bir ton kazanmasına destek oluyor. Saçınızın sarı ve turuncu tonlarını açmaya destek olan saç bakım ürünleri olarak satılan mor şampuan, bir nevi papatya suyu benzeri ürün olarak da görülüyor.

Mor şampuanın saça etkileri nedir?

Mor şampuan saçların yeteri kadar açılamadığı durumlarda kullanılan saç bakım ürünüdür. Saçların sarı tonlarında saçıcı tesir gösteren mor şampuan, bir nevi pigment düzenleyicidir. Esmer bireylerde saçlarda açılmaların düzenlenmesinde de kullanılan bir üründür. ara ara saçlarda kendi kendine oluşan açılma ya da koyulaşmalarda kullanılan mor şampuan pigmentlerin naturel haline dönmesine destek sağlar. Sadece boyamadan sonrasında kullanıldığında saçlarda sınır çizgileri daha azca belirgin hale getirmiş olduğu de görülür.

Mor şampuanı kimler kullanmalı?

Mor şampuan olarak satılan ve alınan saç bakım ürünü daha oldukça sarı ve tonlarında saç rengine haiz bireylerin kullandığı bir üründür. Saçları sarı ya  da sarı gölgeli olan bireyler ve saçlarının daha parlak görünmesini isteyen hepimiz mor şampuan kullanabilir. Mor şampuan renk pigmentlerini düzenler ve saçların haiz olduğu rengi daha net bir halde göstermesine destek sağlar. Genel de platin sarı saçlı bireylerin saçlarında meydana gelen renk solması ya da saç kırılmalarına karşı kullanılır. Bununla beraber kuaför işlemlerinden sonrasında alınarak kullanılabilir ve bu şekilde saçları haftalar süresince taze görünümde meblağ.

Mor şampuan iyi mi kullanılır?

İlk kez mor şampuan kullanacaklar için bir ekip tavsiyeler ve dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan noktalar bulunuyor. Ilk olarak ilk tavsiye mor şampuanı ilk kez kullanacaksanız normalde kullandığınız şampuan ile karışmasını sağlayarak kullanmak ve tesirini kontrol etmek. Her saç tipi için aynı etkiyi vermeyen mor şampuan sizde iyi mi bir tesir bırakacak diye merak ediyorsanız tesirinin daha hafifçe işlemesi için bu şekilde kontrol edebilirsiniz. Aniden mor saçlara haiz olmak istemeyenler için işte mor şampuanlar için kullanma tavsiyeleri:

  • Mor şampuanı kullanırken nemlendirici bir şampuan ile beraber kullanın. Sarı saçlarınızın parlaklık seviyesine nazaran her yıkamada kullanmanıza gerek kalmayabilir. Bu aşamada nemlendirici ile saçlarınızın naturel ve sıhhatli kalması için nemlendirici mühim olduğundan mor şampuanı nemlendirici şampuan le beraber kullanın.
  • Mor şampuanı her yıkamada kullanmak saçlarınızın donuk ve nefes kalmasına neden olabilir, saçınızdaki etkisine nazaran kullanım oranını ayarlamaya çalışın. Birkaç yıkamada bir kullanmak sıhhatli olacaktır.
  • İlk birkaç kullanımda mor şampuanı saçlarınızda değişik süre aralıklarında kullanın. Saçınızda kalma süresine nazaran etkilerini anladığınız vakit sizin için uygun zamanlamayı da öğrenmiş olacaksınız.
  • Mor şampuan kullandıktan sonrasında saçlarınızı ısı ile şekillendirmek istiyorsanız ne olursa olsun en düşük ısı ayarını tercih edin.
  • Mor şampuanı uygularken saçlarınızın uç kısımlarından başlayın ve köklere doğru masaj yaparak uygulayın.
  • Mor şampuanı saçlarınıza iyice yedirdikten sonrasında derhal yıkamayın ve tesir etmesi için bir süre saçlarınızda kalmasına izin verin.

Mor şampuanın saça ziyanı var mı?

Mor şampuanın tertipli bir kullanımda dikkat edilmiş olduğu sürece malum bir zarar yoktur. Sadece saçlarınızı her yıkamanızda mor şampuan kullanmak saçlarınızda morlaşmaya neden olacaktır. İçerdiği menekşe ile pigment düzenleyen mor şampuan bununla birlikte devamlı kullanıldığı vakit  saçlarınızdaki parlaklığın sönmesine de yol açabilir. Bunun haricinde ise mor şampuan kullanmanın saça herhangi bir ziyanı yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir