Gün içinde giysilerimizde ve yüzeylerde çeşitli nedenlerle pek oldukca inatçı leke oluşur. Bu lekeler birçok değişik yolla çıkarılabilir sadece ara sıra öyleki zor olur ki çıkarmak neredeyse olanaksız hale gelir. Kimyasal temizlik ürünleri hem sağlığa zarar veriyor hem de kokusuyla bile rahatsız edici olabiliyor. Çamaşır suyu benzer biçimde kuvvetli bir leke çıkarıcının bile çıkaramadığı tüm lekeleri çıkaran öyleki bir madde var ki, deneyince tekrar başka bir ürün kullanmayacaksınız.

Beyaz sirke

Temizlik alanında en oldukca tercih edilen ürünler içinde kim bilir ilk sırayı beyaz sirke alır. Yüzyıllardır kullanılan ve inatçı lekeleri dakikasında çıkaran beyaz sirke, son dönemde daha da popüler bir hal aldı. Beyaz sirkeyi banyodan mutfağa her yüzeyde kullanabilirken, hem de giyim temizliğinde de kullanmak mümkün. Bunun için kıyafetteki lekeli bölgeye beyaz sirkeyi çeyrek seviyede ilave edin ve lekeli bölgede minimum 20 dakika beklemeye alın. Leke yavaş yavaş çözünmeye başladığında siz de kendi gözlerinizle aradaki farkı görmüş olacaksınız. Lekeli bölümde beyaz sirkeyi minimum 20 dakika beklettikten sonrasında ise giysisi çamaşır makinesine atın ve yıkama bittiğinde tertemiz kıyafetlerinizin tadını çıkartın. İnatçı lekeler beyaz sirke yardımıyla artık {hiç de} inatçı değiller.

Çamaşır

Mucizevi etkili leke çıkarıcı ürünler

Beyaz sirkenin ne kadar iyi bir çözüm olduğundan ve iyi mi kullanılması gerektiğinden bahsettik. Beyaz sirke bu mevzuda bir numara sadece onun benzer biçimde hem doğal hem de kuvvetli leke çıkarıcılar var. Tuz, limon, soda, Hindistan cevizi yağı, mısır nişastası benzer biçimde doğal leke çıkarıcılar ile tanışıp temizliğin keyfine varın. İşte, beyaz sirke benzer biçimde inatçı lekeleri çıkarmayı elde eden mucize ürünler.

Tuz

Tuzu esasen çoğumuz her gün kullanıyor ve oldukca seviyoruz. Besin olarak birazcık zararı dokunan olsa bile temizlik söz mevzusu olduğunda tuz olağanüstü bir gıda haline geliyor. Lekeleri tuz ile çıkarmak için tuzu suyun içine dökün ve bir süre sonrasında çözündükten sonrasında  2 saat benzer biçimde bir süre lekeli bölümde beklemeye alın. Giysiniz tertemiz olacak.

Tuz

Limon

Limon da sirke benzer biçimde asidik bir yapıya haizdir ve temizlik için rahatça kullanılabilir. Son dönemde kimyasallar yerine doğal leke çıkarıcılar pek oldukca kişinin öncelikli tercihi olduğundan limon da normalden daha popüler bir duruma geldi. Çıkmayan inatçı lekeleri çıkartmak için lekeli kısma limon sıkın ve bir süre beklemeye alın. Ondan sonra çamaşır makinesine atacağınız lekeli kıyafetin iyi mi tertemiz olduğuna inanamayacaksınız.

Video: Kıyafetlerinizdeki Pas Lekelerine Son

https://www.youtube.com/watch?v=xdTl6TOOWvAVideo can’t be loaded because JavaScript is disabled: Kıyafetlerinizdeki Pas Lekelerine Son ! (https://www.youtube.com/watch?v=xdTl6TOOWvA)

Su buharı

En oldukca kullanılan temizlik ürünlerini sıralarken, temizliğin eğer olmazsa olmazından bahsetmemek olmaz. Su buharı da temizlik için büyük fırsat. Bunun için su buharını hazırlayın ve 15 – 20 santimetre bir uzaklıktan lekeye buharı tutun. İnatçı ve çıkmayan lekelerin iyi mi yok olduğuna oldukca hayret edeceksiniz.

Hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi yağı her derde ilaç. Temizlikte de son aşama iddialı olan Hindistan cevizi yağını karbonat ile karıştırıp lekeli olan bölgede bir süre bekletirseniz sonuca inanamazsınız. 1 ölçek Hindistan cevizi yağı ile 1 ölçek karbonatı karıştırıp lekeli kısma uygulayın. Karışımı lekenin üstünde 2 – 3 dakika süresince beklemeye alın ve peşinden temiz bir bez ile silin.

Soda

Sodayı çoğumuz oldukca sever ve bilhassa şişkinlik yaşarken bol miktarda tüketiriz. Börekte de kullanımı oldukça meşhur hale gelen soda, temizlikte de büyük bir kahraman. Çay yada kahve benzer biçimde inatçı lekeleri kahve ile çıkarmanız mümkün. Bunun için lekeli bölgeyi kaplayacak kadar soda dökün ve 15 dakika böylece beklemeye alın. Ondan sonra bu sodalı kısmı temiz bir bez ile ovun. Lekelerden yaratı kalmayacak.

İzleyin: Lekeli Çamaşırlar Iyi mi Temizlenir? | İşe Yarayan Ve Yaramayan Leke Çıkarıcılar!

https://www.youtube.com/watch?v=q-BwoMMgua8Video can’t be loaded because JavaScript is disabled: Lekeli Çamaşırlar Iyi mi Temizlenir? | İşe Yarayan Ve Yaramayan Leke Çıkarıcılar! (https://www.youtube.com/watch?v=q-BwoMMgua8)

Limon suyu ve sirke benzer biçimde asitli maddeler lekeleri açabilir ve bundan dolayı lekeleri çıkarmada destek olabilir. Ek olarak, nane, ıhlamur ve papatya benzer biçimde bitkiler de lekeleri çıkarmada etkili olabilir. Bu benzer biçimde ürünleri deneyebilir ve hangisinin size en iyi sonuçlar verdiğini görebilirsiniz. Sadece ihmal etmeyin, doğal ürünler de zarar verebilir ve bazı durumlarda lekeleri daha da kötüleştirebilir. Bu yüzden, leke çıkarıcı ürünler mevzusunda ne olursa olsun bir dermatolog yada eczacıdan yardım almalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir