Müşteri numarası, bankaların müşterilerine tanımlamış olduğu bir numaradır. Bu numara, bankanın müşterilerini tanımlamak ve ayırt etmek için kullandığı numaralardan biridir. Örnek vermek gerekirse, bir bankanın satın alan hizmetlerini aradığınızda bankanın sizden satın alan no bilgisi sorması oldukça normaldir. Müşteri numaranızı tuşladıktan sonrasında banka ilave bilgiye gerek kalmadan sizi doğrulayacak ve işlemlerinize devam edecektir. Hem de telefondan şu demek oluyor ki davet merkezinden meydana getirilen para transferi işlemlerinde de bu bilgilere başvurulabiliyor. Durum bu şekilde olunca da satın alan no nedir, nerede yazar şeklinde sorular banka müşterileri tarafınca çoğunlukla soruluyor. Ikimiz de bu yazımızda satın alan numarası nerede yazar şeklinde soruların cevaplarını arayacağız.

Bir bankaya ilişkin satın alan numarası, her banka müşterisi için değişik ve benzersizdir. Genel anlamda hesap üstünden tanımlanan bu numara, bankaların kriterlerine bakılırsa değişik formatlarda olabiliyor. Kimi 8 karakter, kimi 10 karakterlik satın alan numarası tanımlayabiliyor.

Müşteri Numarası Nedir?

Müşteri numarası, halk içinde satın alan no olarak da tabir ediliyor. Her banka, müşterilerini ayırt etmek için ilk hesap açılışında bir satın alan kodu tanımlıyor ve hemen sonra yapılacak işlemlerde bu numara kullanılarak müşteriler ayırt ediliyor. Hesap numarası ve IBAN numarasından değişik olan bu numara, her satın alan için bir tane belirlenir. Her hesap açılışında hesap numarası ve iban değişse de, satın alan no asla değişmez.

Eğer IBAN numaranızı bilmiyorsanız, bunun için de öğrenme şekillerinden bahsettiğimiz IBAN Çözümleme isminde makalemize göz atabilirsiniz.

Bankaları bilhassa para transferi için kullanan müşteriler, IBAN numarası üstünden kolaylıkla geçirme yapabiliyor. Artık 2022 yılı itibariyle oldukca daha rahat yöntemlerle para transferi yapılacak ve bunun adı da FAST olacak. Değişik bankaya da olsa 7/24 saat kısıtlaması olmadan para gönderebilecek ve bunu cep telefonu numarası üstünden bile yapacaksınız. Kısaca artık para transferlerinde IBAN yada satın alan numarası bilgisine gerek kalmayacak.

Bunun yerine satın alan hizmetleri ya da bankanın değişik hizmet kanallarında satın alan numarasına gerekseme duyulabiliyor. Bu sebeple ikimiz de satın alan numaramı unuttum diyen yurttaşlarımız için altta öğrenme şekillerinden bahsedeceğiz. Bazı yöntemler kimlik bilgisi gerektireceğinden, işlem yaparken kimliğinizin yanınızda olmasını tavsiye ederiz.

Müşteri Numarası Öğrenme Iyi mi Yapılır?

Müşteri numarasını öğrenmek için birçok alternatif hizmet bulunuyor. Artık bankaların tamamı teknolojik gelişimleri yakından takip ediyor ve bu gelişimleri de anında müşterilerinin beğenisine sunuyor. Durum bu şekilde olunca da şubeye gitmenize gerek kalmadan, evde oturduğunuz yerden kredi başvurusu dahil yapabiliyorsunuz. Ikimiz de ilk olarak satın alan numaranızı internetten öğrenme yöntemlerine göz atacağız.

İnternet Bankacılığında Müşteri Numarası Yazar Mı?

Anlayacağınız gibi her bankanın satın alan hizmetleri uygulamaları değişik olabiliyor. Bir çok bankanın da internetten sunmuş olduğu hizmet ve bilgiler değişim gösterebiliyor. Müşteri numarası bilgisini de web bankacılığına yazan banka sayısı oldukça azdır. Gene de satın alan numarasını mobil uygulama ya da web bankacılığını kullanarak görmek istiyorsanız alttaki metotları deneyebilirsiniz.

  • İnternet bankacılığı yada mobil uygulamalara giriş yapılır,
  • Menüden “Hesaplarım” sekmesine giriş yapılır,
  • İşlem yapmak istediğiniz hesaba girilir ve “Hesap Bilgileri” kısmına basılır,
  • Bu bölümde hesap numarası, IBAN no ve şube kodu detayları yer almıştır.

Ek olarak bu bölümde satın alan numarası bilgisine ulaşamazsanız, hesap hareketleri sayfasından tüm dökümanları mail adresinize gönderilmesini talep edebilirsiniz. Bu sayede PDF olarak gönderilen dekontlarda satın alan numarası, hesap numarası ve şube kodu şeklinde bilgiler yazacaktır. Bu şekilde rahat bir yöntem yardımıyla de öğrenebileceğinizi belirtmekte yarar var.

Müşteri Numarası Banka Kartında Yazar Mı?

Bazı bankalar, satın alan numarası bilgisini kredi yada banka kartlarının da üstüne yazabiliyor. Kredi kartı yada banka kartı numarasının derhal altında yer edinen informasyon sizin numaranız olarak kabul ediliyor. Başlangıcında satın alan no yazmayan detayları kimselerle paylaşmamanızı tavsiye ederiz. Kredi kartı numarası ile karıştırmamalısınız. Kredi kartı numarası 16 haneden oluşmaktadır.

Hesap Özeti yada Hesap Cüzdanında Müşteri No Yazar Mı?

Bankaların teknolojik gelişimleri yakından takip ettiğini ve müşterilerine oldukca kullanışlı özellikler sunduğunu yazımızın ilk bölümlerinde paylaşmıştık. Bankalar, genel olarak artık tüm işlemleri dijital kanallar üstünden hallediyor. Hatta şubelerden yaptığınız işlemlerde bile ıslak imza yerine dijital imza kullanımına geçen bankalar, kağıt ve dekont işlemlerini de tamamen kaldırmak suretiyle.

Hesap özeti, kredi kartı ekstresi, hesap cüzdanı şeklinde bilgiler artık yalnız mail adresi üstünden ulaştırılıyor ve satın alan talebi doğrultusunda SMS olarak bilgilendirme sağlanıyor. Müşteriler de kendileri mobil uygulamaları kullanarak akıllı telefonlar yardımıyla mobil bildirimler kullanıyor. Bankacılık işlemlerinin bu kadar kolaylaştığı günümüzde ise hesap cüzdanı kullanımının iyice azaldığını kolaylıkla söyleyebiliriz.

Gene de satın alan no bilgisini öğrenmek istiyorsanız, bu bilginin hesap cüzdanı üstünde yer aldığını altını çizmeliyiz. Banka şubesinden para çekerken yada para yatırırken bir de hesap cüzdanı talep edebilirsiniz. Hesap cüzdanı üstünde satın alan no, hesap numarası, şube kodu ve iban numarası şeklinde bilgiler yer almıştır. Akıllı telefon kullanmıyorsanız hesap cüzdanı alarak bu detayları muhafaza edebilirsiniz.

Davet Merkezinden Müşteri No Öğrenmek

Şüphesiz en rahat ve kolay işlemlerden biri de satın alan hizmetleridir. Davet merkezinde sizi karşılayan sesli cevap sistemi her insanın kabusu olmuş olsa da, aslına bakarsak birçok işlemi kolaylaştırdığı da ortada. Müşteri hizmetlerini aradığınızda bir satın alan temsilcisi ile görüşmek isteyebilirsiniz. Fakat kısa bilgiler öğrenmek istiyorsanız (satın alan no şeklinde), temsilciye bağlanmadan da bunu halledebilirsiniz.

Sesli cevap sistemi sizi karşıladığında “Müşteri numaramı öğrenmek isterim” ya da “Müşteri numaramı unuttum, iyi mi alabilirim?” sorusunu yöneltebilirsiniz. Bu sayede temsilciye bağlanmanıza gerek kalmadan banka doğrulama adımlarını tamamlayacak ve satın alan no’yu tarafınıza sesli yada SMS yöntemiyle iletecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir