Mutfakta en oldukça ve en sık kullanılan alanlardan bir tanesi olan mutfak tezgahları ister istemez en oldukça kirlenen alanlardan bir tanesi haline geliyor. Yağlı yemeklerin peşinden lavabo içinde kalan yağ kalıntıları kadar, tezgah üstüne dökülen çay kahve lekeleri de bir fazlaca zorlayıcı lekeler içinde yerini almaktadır. Kimi zaman de üstüne dökülmese dahi suyun içinde bulunan kireç, lavabo kenarlarında tezgah birleşim yerlerinde, kireç problemleriyle karşı karşıya kalındığı durumlar sıkça yaşanır. Peki temizlik noktasında en ince davranılması ihtiyaç duyulan mutfak tezgahlarının temizliği için ne yapılması gerekir?

Mutfak tezgahı nasıl temizlenir?

Tezgah üstünde temizliğe başlanılmadan evvel dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan en öncelikli mevzu mutfak tezgahının hangi malzemeden yapıldığıdır. Birçok araç-gereç kullanılan kimyasal malzemelere karşı değişik reaksiyonlar gösterebileceği için öncelikli olarak bu malzemenin cinsini bilmek gerekir. Ülke çoğu zaman kullanılan 3 tür malzemeler vardır. Bunlar çoğu zaman, granit, mermer ve laminant olmaktadır. Bu üç araç-gereç cinsel için değişik temizlik malzemeleri kullanmak önemlidir. Kullanılan malzemenin yanı sıra, kullanım şekli de tezgahın temizliği için önemlidir. Nemli ve ıslak bir bezle tezgahınızı sildikten sonrasında kuru bir bezle tezgah üzerini kurutmanız gerekmektedir. Bu uygulamanın yapılmaması durumunda, tezgah üstünde kalıcı su lekeleri oluşabilmektedir. Elbet mutfak tezgahını süngerin sert yüzeyi ya da temizlik teliyle silmemek gerekmektedir. Bu sert cisimler mutfak tezgahının çizilmesine niçin olmaktadır. Mutfak tezgahını silmek için mikrofiber temizlik bezi kullanmanız önemlidir. Bu fiber bez tüm yüzeyleri temizlerken bununla birlikte tezgahınızın sağlığını da korumaktadır. Peki mutfak tezgahları nasıl temizlenmelidir?

Granit yüzeylerin temizliği için şu adımlar kullanılmalıdır

Granit araç-gereç yapısal olarak kolay lekelenebilen ve lekeyi kendinde hapsedebilen bir özelliğe haizdir. Şık görünmesinin yanı sıra bu durum granit yüzeyler için büyük bir handikaptır. Fakat granit yüzeylerinizi şu şekilde temizleyebilirsiniz;

Malzemeler;

  • 2 tane çizmeyen mutfak bezi
  • Temiz içme suyu (musluk suyunun olmamasına dikkat edin, su içinde bulunan kireç, yüzeyin kireçlenmesini sağlanmaktadır.
  • 1 tane limon ya da temizliğin bir numaralı çıkarıcısı beyaz sirke (lekeler oldukça zorluysa)
  • 1 tane içi temiz sprey

Yapılışı;

1 tane temiz sprey şişenin içine ilk olarak temiz içme suyunu alın akabinde bu şişenin içine taze sıkılmış bir tane limon suyunu ilave edin. Tezgahınızda inatçı lekelerin olması durumunda beyaz sirke yi de su içine ilave edin. Şişeyi güzelce karıştırın ve tüm malzemelerin karıştığından güvenilir olduktan sonrasında, kirli yüzeye bu sudan sıkın. Temiz bir mikrofiber bezle bu bölgeyi güzelce ovalayın. Lekenin çıktığını görmüş olacaksınız. Lekenin çıktığından güvenilir olana dek bu işlemi uygulayın ve kuru bir bezle, tezgahın ıslaklığını alarak kurumasını sağlayın.

Laminant  ve mermer yüzeylerin temizliği nasıl olmalı?

Tıpkı granit araç-gereç şeklinde laminant ve mermer yüzeyler de bir fazlaca hassastır. Bu malzemelere de hasar vermeden temizlemek mümkündür. Bu yüzeyleri en güzel ve etkili şekilde temizlemek için şu adımları inceleyebilirsiniz;

Malzemeler;

  • 1 şişe oksijenli su
  • 2 tane temiz  bez
  • 1 tane temiz sprey şişe
  • Temiz su

Yapılışı;

Sararan ve inatçı şeklinde görülen lekeleri organik yöntemlerle çıkarmak mümkündür. Sararan ve kirli görünen tezgahı ovalamadan temizlemek için, bu formülü kullanmak oldukça daha etkili olacaktır. Temiz bir sprey şişenin içine temiz suyu alalım ve içine oksijenli sudan boşaltalım. Akabinde kirlenmiş ve lekeli yüzeylere bu karışımı püskürtelim. Lekenin yüzeyüne püskürtülen bu suyu birazcık beklettikten sonrasında temiz bir bezle silelim. Arkasından hafifçe bu suyu kir üstünde gezdirelim. Lekenin tezgah üstünden kolaylıkla arındığını görmüş olacaksınız. Lekeden arınan tezgahı kuru bir bezle sildikten sonrasında kurduğundan güvenilir olmanız gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir