Aspiratörler, her mutfağın olmazsa olmaz gereksinimlerinden bir tanesidir. Her mutfakta görülebilecek aspiratörler, keyifle yediğimiz leziz yemeklerin en mühim destekçilerinden bir tanesidir. Yiyecek pişerken oluşan ve tüm mutfağı saran rahatsız edici ve bunaltıcı kokular, aspiratör yardımıyla uzaklaştırılır. Sadece maalesef ki yiyecek pişirirken en oldukca kirlenen, yağ ve yemeklerin buharlaşan suları ile dolan aspiratörlerin temizlenmesi büyük bir mesele teşkil eder.

Tertipli olarak temizlenmesi gerekir ve bu da günümüz koşullarında yorucu bir iştir. Pek oldukca kadının temizlemekte oldukça zorlandığı aspiratörler, bilhassa yağ lekelerinden dolayı büyük bir stres kaynağına dönüşür. Aspiratör temizliğinden kaçmak artık son bulacak. Mutfakların olmazsa olmazı aspiratör temizliğini anlatacağız. Aspiratör temizliği genel olarak iki noktada incelenebilir. Birincisi, aspiratörün yüzey temizliği. İkincisi ise aspiratörün filtresinin temizliği. Bunlardan aslolan zor olanı ve çözüm arananı, aspiratörün filtre temizliğidir. İşte aspiratör yüzeyinin ve aspiratör filtresinin nasıl temizleneceğine dair mühim bilgiler.

Aspiratör yüzeyi nasıl temizlenir?

Aspiratör yüzeyinin temizliği, o kadar da büyük bir mesele değildir. Öteki beyaz eşyalarla aynı yöntemler ile temizlenebilir. İlk olarak yapılması ihtiyaç duyulan, aspiratörün fişini çekmektir. Hemen sonra aspiratörün iç ve dış yüzeylerini daima tercih ettiğiniz sadece cihazın görünümüne zarar vermeyecek bir deterjan ile silmelisiniz. Silerken de yumuşak bir sünger ya da bez kullanabilirsiniz. Burada da dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan nokta ise, bez ya da süngerin aspiratörü çizmeyecek düzeyde yumuşak olmasıdır. İnox yüzeye haiz olan bir aspiratörü, inox yüzey temizleyiciler ile temizlemeniz oldukca daha sıhhatli olacaktır.

Aspiratör

Aspiratör filtresi nasıl temizlenir?

Aspiratörlerin filtreleri yukarıda anlattığımız benzer biçimde son aşama kirlenen ve temizlemesi zorluk derecesi yüksek kısımlardır. Aspiratör filtrelerinin malzemeleri de bu aşamada oldukça önemlidir. Karbon aspiratör filtrelerini minimum 6 ayda bir değiştirmelisiniz. Metal aspiratör filtreleri ise daha yaygın bir kullanıma haizdir ve yoğun bir temizlik ister. Tüm yağı ve kiri üstüne çeken ve orada biriktiren aspiratörlerin filtrelerini temizlemek zannedildiği kadar kolay olsa gerek. Hatta aspiratör filtresini temizlemek birkaç ergonomik yöntemle oldukca kolay. İşte o ergonomik yöntemler.

Seyredin: Aspiratör Filtrelerinizi Tertemiz Yapın! | Ne Yaptığımı Görünce Hayret edeceksiniz!

https://www.youtube.com/watch?v=YIvblcCCQe0Video can’t be loaded because JavaScript is disabled: Aspiratör Filtrelerinizi Tertemiz Yapın! | Ne Yaptığımı Görünce Hayret edeceksiniz! (https://www.youtube.com/watch?v=YIvblcCCQe0)

Bulaşık makinesine atmak

Metal aspiratör filtrelerini bulaşık makinesine atıp kolay ve ergonomik bir halde temizleyebilirsiniz. Eğer aspiratör filtresinde geçmesi zor ve inatçı lekeler yok ise bu yöntem oldukça mantıklı. Hususi bir temizlik gerektirmiyorsa, aspiratör filtresini bulaşık makinesine atın ve tertemiz olması için beklerken öteki ev işlerinizi halledin. Buradaki tek mesele, bulaşık makinesinin kaynar suyunun filtrenin ömrünü kısaltmasıdır.

Beyaz sirke

Beyaz sirke ile temizlemek

Beyaz sirke, temizlikte oldukca sık kullanılan oldukca etkili ve son zamanlarda popüler olmuş bir temizlik ürünüdür. Aspiratör filtresini temizlemek için filtrenin sığacağı genişlikte bir tencereye birazcık su koyun ve kaynatın. Su hemen hemen kaynamadan ilkin içine birazcık beyaz sirke ilave edin. Su kaynadığında 1 çay bardağı kadar karbonatı da ilave edin ve aspiratör filtresini karıştırdığınız suya batırın. Filtreyi otuz dakika kadar bu suda beklemeye alın ve yumuşak bir bez ya da sünger ile silin.

Yağ sökücü ile temizlemek

Aspiratör filtresi yağ ve kir içindeyse bu yöntem yaşam kurtaracak. Kolaylıkla temizleyebileceğiniz bu yöntemi uygulamak için ilk olarak marketten daima aldığınız yağ sökücüyü filtrenin kirli ve yağlı kısımlarına kucak dolusu sıkın. Filtredeki yağlar 10 dakika içinde yumuşayacak ve temizlemesi kolay bir hal alacaktır. Temiz bir fırça ile yumuşayan kirleri bir güzel fırçalayın. Fırçalamanın arkasından da filtreyi bulaşık deterjanı ve bulaşık süngeri ile nazikçe silin. İşte bu kadar kolay!

Aspiratörü temizlemek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

  1. Ilk olarak, aspiratörün çekme enerjisini azaltmak için fişini çekin ve toz torbasını çıkarın. Eğer toz torbası yoksa, filtreleri çıkarın ve paklayın.
  2. Toz torbasını yada filtreleri, çöp kutusuna atın yada atık toplama kutusuna atın.
  3. Aspiratörün içini temizlemek için, tüpün içini bir süpürgeyle yada bir fırçayla paklayın.
  4. Aspiratörün dışını da temizlemek için, yüzeyleri nemli bir bezle silin ve kurulayın.
  5. Eğer aspiratörünüz su temizleyici özelliği var ise, su deposunu da boşaltın ve paklayın.
  6. Aspiratörü tekrardan kullanıma hazır hale getirmek için, toz torbasını takının yada filtreleri yerine takının ve fişini yine takının.

Bu adımları takip ettiğiniz takdirde, aspiratörünüzü temizleyip kullanıma hazır hale getirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir