Nane Yağının Yararları

Mutfakların olmazsa olmaz baharatlarından birisi olan nane, bir tek baharat olarak tüketilmez. Hem de yağ haline getirilerek de pek oldukça alanda kullanılır. Yapımı birkaç rahat işleme gerçekleştirilir. Taze yapraklar ezilerek suyu çıkarılır ve ocakta bir miktar damıtılarak kavanozlarda saklanarak elde edilebilir. Fazlaca yararlı olması ve hoş kokusu ile gerek mutfaklarda gerekse başka formlarda güzellik ve sıhhat için tüketilebilir. Kullanıldığı her yerde ve her seferinde de neredeyse olağanüstü bir tesir ortaya çıkarır. Peki nane yağının yararları nedir, iyi mi kullanılır?

(*7*)Nane Yağı Iyi mi Kullanılır?

(*7*)

Nane yağının yararları kullanım olanaklarıyla beraber gelir. Bu kapsamda ilk olarak buhurdanlık olarak kullanılabilir. Buhurdanlık içindeki su devamlı sıcak kalmış olduğu için içindeki aromalar havaya yayılır. Bu yüzden aromatik yağların kullanımı için oldukça idealdir. Buhurdanlığınıza 2-3 damla damlatarak solunum yolu hastalıkları, mide bulantıları, dikkat dağınıklıkları, bitkinlik, halsizlik şeklinde durumlarda iyi gelmesi sağlanabilir.

İçerik, ağız kanalıyla tüketilebilir. Kurusunu yada tazesini kullanabileceğiniz tüm yiyecek, içeceklerinize damlatabilir, ekleyebilir ve yararlarından yararlanabilirsiniz. Direkt cildinize de uygulayabilirsiniz. Badem, Hindistan cevizi, susam, zeytinyağı içine birkaç damla damlatarak karıştırabilirsiniz. Bu karışımı kaşıntı giderici, ağrı kesici, cildi besleyici olarak kullanabilirsiniz.

  • Ağrılara Karşı Nane Yağı

(*7*)

Nane yağının yararları söz mevzusu olduğunda ilk ağrılar gelir. İçeriğindeki etken maddeler ağrı kesici, spazm giderici ve kas gevşetici özelliğe haizdir. Serinletici ve canlandırıcı özelliklere haizdir. Bilhassa gerilim seçimi baş ağrılarında oldukça etkilidir. Ağrı yaşadığınız baş çevrenize birkaç damla damlatarak hafifçe şekilde masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Ağrılarınızın kısa sürede azaldığını farkına varacaksınız.

Meydana getirilen araştırmalar, haricen uygulanmış olduğu taktirde miyofasiyal ve fibromiyalji ağrı sendromu durumlarında etkili olacağını göstermiştir. İçerik, topikal analjejik tesiri yapmakta ve ağrıların giderilmesine destek olmaktadır.

Ağrılar için içinde ne olduğu kullanmak isteyenlerin organik durağan(durgun) bir yağ içine 2-3 damla damlatarak karıştırmaları ve cilt üstüne masaj yaparak uygulamaları gerekmektedir. Burada dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan, içeriğindeki mentol tesiri ile bir miktar yakıcı olabilir. Bu yüzden gözlere, ağız ve burun çevresine temas ettirilmemelidir. Eğer alerjiniz olup olmadığını bilmiyorsanız ilk olarak bileğinizde ya da dirseğinizde tecrübe etme yapabilirsiniz. Gene küvetteki suya birkaç damla damlatıp arkasından karışımlı su içinde dinlenebilirsiniz. Bu sayede ağrılarınız azalacaktır.

  • Soğuk Algınlığına Karşı Nane Yağı

Soğuk algınlığı yaşayan kişilerde sinüs tıkanıklığı, boğaz ağrısı şeklinde semptomlar ortaya çıkar. Nane yağının yararları tam da burada devreye girer. Koklayarak sinüslerinizin açılmasını ve tahriş olmuş boğaz bölgelerinizin rahatlamasını sağlayabilirsiniz. İçeriğinde antimikrobiyal maddeler virüslere karşı çalışmakta, solunum yollarının temizlenmesini sağlamakta ve rahatlamanıza destek olmaktadır. Öksürük, burun tıkanıklığı şeklinde rahatsızlıklarda sıcak suya içinde ne olduğu damlatarak buharını burnunuza, boğazınıza çekebilirsiniz. Tertipli aralıklarla yapmış olursanız rahatsızlığı oldukça daha kolay atlatabilirsiniz.

  • Mevsimsel Alerjilere Karşı Nane Yağı

Soğuk algınlığında olduğu şeklinde mevsimsel alerjiye bağlı gelişen solunum sıkıntılarında da nane yağının yararları kendini gösterir. Burun içi yollarına nüfuz ederek burun yollarının temizlenmesine destek verir. Mevsimsel alerji kaynaklı ortaya çıkan devamlı hapşırık, burun tıkanıklığı, nefes darlığı şeklinde sıkıntıların hafiflemesine destek verir. Araştırmalara nazaran içeriğindeki mentol, kronik enflamasyonla birlikte ortaya çıkan alerjik kolit, rinit ve bronşiyal astım durumlarında iyileştirici etkiye haizdir. Buhurdanlık içine damlatılarak kokunun odaya yayılmasını sağlayabilir ve mevsimsel alerjilere karşı kendinizi güvende tutabilirsiniz.

  • Performans Düşüklüğüne Karşı Nane Yağı

Enerji, bilhassa egzersiz yapanların en temel gereksinimidir. Bunun için çeşitli enerji içeceklerinden, takviye edicilerden yararlanılır. Oysa söz mevzusu içerik koklandığında hem hafızayı kuvvetlendirir hem de konsantrasyonu etkileyerek zihni açar. Fizyolojik performans artışına vesile olur. Araştırmalara nazaran egzersizlerden ilkin içinde ne olduğu koklamak, daha verimli nefes almaya destek olmakta, bu da spor esnasında performans artışı sağlamaktadır. Daha iyi nefes alınabildiği için kan dolaşımı düzenlenmekte, konsantrasyon artışı yaşanmaktadır. Bunun için bir bardak suya 1-2 damla damlatıp içilebilir. Ya da 2-3 damla ense köküne damlatılarak masaj şeklinde uygulanabilir.

  • Ağız Sağlığı Açısından Nane Yağı

Nane yağının yararları bahis mevzu olduğunda ilk akla gelenlerden birisi ağız sağlığıdır. Binlerce yıldız ağız ve dişlerin en iyi dostu kabul edilir. Bitkinin etken maddeleri hem de mantar ve bakteri hücrelerinin azaltılmasında, destek olmaktadır. Bu da gerek ağız gerekse dişlerde oluşan sorunlarda pozitif yönde tesir yapmaktadır. Araştırmalara nazaran içerik, Candida albicans, Staphylococcus aureus, Escherichia coli ve Enterococcus fecalis şeklinde ağız içini etkileyen patojenlere karşı antimikrobiyal tesir göstermektedir. Dilinizin altına bir damla damlatarak ya da bir bardak suya birkaç damla damlatarak ağzınızı bununla çalkalayabilirsiniz. Tertipli kullanımda ağız sağlığınızın arttığını rahatça fark edersiniz. Esasen diş macunu üreticilerinin bu mevzuya bilhassa yoğunlaşmalarının sebebi budur.

Saç Bakımına Nane Yağının Yararları

Mentol, pek oldukça kozmetik ürününde olduğu şeklinde saç bakım ürünlerinde de favori etken maddelerden birisidir. Şampuan markaları bilhassa tercih ederler ve bu sayede saçları kuvvetlendirir. Antiseptik özelliği yardımıyla kepek oluşumunun önüne geçer. Meydana getirilen araştırmalarda, içeriğin kıl hücrelerinin kuvvetlenmesine ve süratli büyümesine destek olduğu tespit edilmiştir. Isterseniz şampuanınızın ya da saç kreminizin içine birkaç damla damlatabilir, saçlarınıza uygulayabilirsiniz. Duş esnasında 2-3 damlasını kafanıza damlatarak masaj yapabilirsiniz. Tertipli olarak saç bakımınızda kullanarak daha sıhhatli, daha canlı saçlara haiz olabilirsiniz.

  • Böceksavar Olarak Nane Yağının Yararları

Nane yağının yararları içinde böceksavar tesiri de sayılabilir. Örümcek, karınca, sivrisinek, hamamböceği, fare, bit şeklinde haşereler, böcekler bitkinin kokusundan hoşlanmadıkları için bulunmuş olduğu yerlerde bulunmazlar. Bilhassa direkt cildinize sıkıp sürdüğünüzde cildinizden uzak dururlar. Odalarınızda su ile karıştırıp püskürtebilir, böcekleri uzak tutabilirsiniz.

Tüm bunlar yanında mide bulantısı, kolik, güneş yanıkları, kaşıntı için de kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir