Fazlaca sevdiğiniz leziz güzel tariflerden biri Nar Ekşisi olacaktır. Başta salatalar olmak suretiyle sofralarınızdan noksan etmeyeceksiniz.

Malzemeler:

5 kilo kabuklu nar
1 tatlı kaşığı tuz

Yapılışı:

Narlar bıçak ile bölünür. Tahta kaşıkla birlikte narlar tek tek içinden çıkartılır. Tadı bozulmaması için nar taneleri kabuklarından ayrılır. Etrafın kirlenmemesi için çukur kapta yaparak sıçramasını önleyebilirsiniz.

Temizlenen ve ayıklanan narlar artık sıkılmaya hazırdır. Robot kullanarak hem zamandan hem de doğru şekilde ezebilirsiniz. Robot ile nar taneleri suyu çıkana kadar çevrilir. Süzgece alınarak süzüldükten sonrasında kol kuvveti ile ezilir hepsinin suyu çıkartılır.

Süzülen nar suyunu tencereye alın ve minimum 3-4 saat kadar kaynatın. Kaynarken üstündeki köpükleri dikkatsizlik etmeden tahta kaşık yardımıyla alınız.

Altı kapatılarak soğuyana kadar bekletilir. Dinledikten sonrasında cam şişe ve kavanozlara doldurulur buzdolabında saklanması gerekmektedir. Kendiliğinden belli bir kıvama gelmiş olarak artık sofralarınızda kullanabileceğiniz ev yapımı nar ekşisi hazır olacaktır.

Tarifin püf noktaları:

Ekşi nar tercih edilmeli.
Nar ocakta yoğunlaşmadan alınmamalı.
Tadını koruması için nar tanelerini kabuklarından ayırın. Beyaz kısımları acılık bırakır.
Nar ekşisine kesinlikle tuz atılmalı şundan dolayı mayalanmasını önlemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir