İsmi Fenerbahçe ile anılan teknik direktörlerden kabul edilen Nenad Bjelica kimdir? Nerelidir? Daha ilkin hangi takımları çalıştırdı? Başarıları, kazanılmış olduğu kupalar neler? Nenad Bjelica kaç yaşlarında?

Nenad Bjelica kimdir?

Nenad Bjelica, Hırvat teknik direktör, eski ustalaşmış futbolcu. Hırvat futbolunu yakından takip edenlerin tanımış olduğu bir isim olan Nenad Bjelica 20 Ağustos 1971 tarihinde Hırvatistan’ın Osijek şehrinde dünyaya geldi. Bjelica doğduğunda Hırvatistan ülkesi Yugoslavya’nın bir parçası konumundaydı.

Futbol kariyerine hemen hemen son vermediği sıralarda antrenörlük halletmeye süregelen Bjelica, teknik direktörlük kariyerine 15 Eylül 2007’de Avusturya’nın mahalli takımlarından kabul edilen FC Kärnten’de başladı. başladı. 2008 yazında futbolu bıraktıktan sonrasında tam zamanlı alıştırmacı olarak çalışmaya başladı.

Künye

Doğum zamanı: 20 Ağustos 1971Yaşı: 50Takım çalıştırmaya başladığı yıl: 2008 (13 senelik teknik direktörlük kariyeri var)Daha ilkin çalıştırdığı takımlar: Lustenau 07, WAC St. Andra, Avusturya Wien, Spezia, Lech Poznan, Dinamo Zagreb, OsijekDaha ilkin çalmış olduğu ligler: Avusturya Birinci Ligi, Avusturya Bundesliga, İtalya Serie B, Polonya Ekstraklasa, Hırvatistan Prva HNLKazandığı kupalar/başarıları: Prva NHL Kupası (2 kez), Avusturya Birinci Ligi Kupası, AUT Kupası, Hırvatistan KupasıŞu anda çalıştırdığı ekip: Osijek

  • Fenerbahçe’nin ‘Bielsa kalibresindeki’ teknik direktör adayları kimler

Teknik Direktörlük Kariyeri

Bjelica, Mart-Aralık 2009 tarihleri ​​içinde Lustenau 07’de hocalık yapmış oldu. 2010-2013 yılları aralığında WAC St. Andrä takımını çalıştırdı. 2013 yazında Avusturya Wien’in başına geçti ve bu takımla 2013-14 UEFA Şampiyonlar Ligi Sezonu’nda gruplara katılmaya hak kazanmıştır. 16 Şubat 2014 tarihinde görevden alındı.

Haziran 2014’te İtalya Serie B takımlarından Spezia’yı (şu anda Seria A’da savaşım ediyor) çalıştırmaya süregelen Bjelica ilk sezonunda 45 maça çıktı ve takımıyla 19 yengi, 13 beraberlik ve 13 yenilgi aldı.

İki yıl sonrasında Polonya Ligi’nde savaşım eden Lech Poznań’ın başına geçti. İlk sezonunda 30 maça çıktı ve 16 yengi, 7 beraberlik, 7 yenilgi yaşadı. Ekibi o sürem ligi 3. sırada tamamladı. Takip eden sezonda ligi tamamlayamadı ve 10 Mayıs 2018’de görevi sonlandı. Bjelica’nın Lech Poznan’dan ayrılma sebebi Hırvatistan’ın Dinamo Zagreb takımından almış olduğu teklifti. Nitekim 5 gün sonrasında, 15 Mayıs 2018’de Hırvat kulübüyle 2 senelik sözleşme imzaladı.

Bjelica ile anlaşan Dinamo Zagreb o sürem ligde ve kupada iyi gidiyordu sadece 12 Mayıs 2018’de Nikola Jurčević’in görevine son verdikleri için teknik direktörsüz kaldılar. Bjelica, Dinamo Zagreb ile sözleşme imzaladıktan 5 gün sonrasında ligi kazanmayı başardı ve 23 Mayıs 2018’de Hırvatistan Kupası’nın da sahibi oldu.

2019/20 sezonunda Dinamo Zagreb ile Şampiyonlar Ligi gruplarına katılmaya hak kazanan Bjelica, turnuvadaki ilk maçında Atalanta’yı 4-0 yenik etmeyi başardı. Aynı sürem ligde fena bir performans sergilediği sebebi öne sürülerek 16 Nisan 2020’de Bjelica ile beraber tüm teknik kadronun kulüp tarafınca görevine son verildi.

Birkaç ay işi olmayan kalan Bjelica 2020/21 sezonundaki ilk üç müsabakasını kaybeden Hırvat kulübü Osijek’in başına getirildi. (5 Eylül 2020) Bjelica ile Osijek Hırvat Ligi’ni Dinamo Zagreb’in derhal ardında 2. sırada tamamladı. Bjelica sürem genelinde 33 maçta yalnızca 2 maç yitirdi.

  • Nenad Bjelica Transfermarkt Profili

Bjelica iyi mi bir teknik direktör?

Genel olarak Avrupa futbolunda orta kalibre takımları çalıştırmaktan öteye gidemeyen Bjelica, kariyerindeki en mühim başarıları Dinamo Zagreb takımıyla yaşadı. Şampiyonlar Ligi’nde Zagreb ile maçlara çıktı. Gene aynı takımla kendisinden önceki teknik direktörlerin büyük emeğiyle kupalar kazanmayı başardı.

Avrupa’da hemen hemen büyük bir ekip çalıştırmayı başaramayan 50 yaşındaki Hırvat teknik direktörün Avusturya Bundesliga, İtalya Serie B, Polonya Ekstraklasa, Hırvatistan Prva HNL benzer biçimde liglerde tecrübeleri bulunuyor. Bu ligler Avrupa’da popüler olmadıkları için Bjelika’da oldukca tanınan bir isim değil.

Yakın dönemde adı Fenerbahçe ile anılan Bjelica’nın Ali Koç’un teknik direktör adayları içinde yer almış olduğu tahmin ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir