Neredeyse her insanoğlunun tüketmiş olduğu kahve markalarından kabul edilen Nescafe, ülkemiz insanları tarafınca beğenilerek tüketilmektedir. Her evde minimum bir tane Nescafe kahvesi vardır. Bu kahvelerin binbir değişik çeşidi olduğundan de insanoğlu, damak zevklerine nazaran değişik kahveler tüketebiliyor. Sadece ne de olsa kahve olduğundan ve paketlenmiş ürün olduğundan insanoğlu, Nescafe’nin zararlarının olup olamayacağını merak ediyor. Bu yazımızda sizlere, Nescafe içmenin zararlı olabilip olamayacağından bahsedeceğiz.

Nescafe’nin içinde neler var?

Kahve çekirdekleri, çoğu zaman Cenup ABD’da yetiştirilmektedir. coffea adındaki bir bitkiden elde edilmiş kahve çekirdekleri, fazlaca şaşırtıcı bir halde vitamin deposudur. Kahve içinde B2, B5, B1, B3, folat, manganez, potasyum, magnezyum ve fosfor benzer biçimde maddeler yer alır. Sadece bu vitamin ve minerallerin oranı oldukça düşüktür. Bununla birlikte kahve içinde yüksek oranda kafein de bulunmaktadır. Kafein hem zararlı hem de yararlı bir gıda maddesi olarak düşünülebilir. Kafi miktarlarda tüketilmesi durumunda kafein, insan sağlığı için oldukça yararlı bir gıda maddesidir.

Nescafe içmek zararlı mı?

Meydana getirilen bir araştırmaya nazaran dünya genelinde her gün 2,25 milyar fincan kahve içildiği düşünülüyor. Oldukça geniş bir pazar payının bulunduğunu düşünecek olursak ve Nescafe’de bu kadar popülerken, insanların Nescafe’nin bir zararının olup olmadığını merak etmesi kadar düzgüsel bir şey yok. Her ne kadar aşırıya kaçılmadan tüketilmesi gerkilen bir içecek olarak malum kahve, aslına bakarsak tam manası ile masum bir içecek değil. Gelin hep beraber Nescafe’nin oluşturabileceği zararları inceleyelim.

Kemikleri daha kırılgan yapıyor

Kahve üstünde meydana getirilen bazı klinik araştırmalardan sonrasında çoğunlukla kahve tüketen insanların kemiklerinin daha kırılgan olduğu gözlemlendi. Meydana getirilen bu araştırmalara nazaran çoğunlukla kahve tüketen insanların iskelet yapısı, düzgüsel insanlara nazaran fazlaca daha fena bir durumda. Bu yüzden de kahve içmeki, kemiklerin hassaslaşıp daha acele bir halde kırılmasına niçin oluyor. Aşırı kahve içen hanımlarda ise kemiklerin kırılma oranı, erkeklere nazaran fazlaca daha fazladır.

Hamileler için riskli

Kahve içinde yer edinen gıda maddeleri ve yüksek orandaki kafein, hamile bayanların almaması ihtiyaç duyulan gıda maddeleridir. Bu yüzden de uzmanlar, hamile kişilerin kesinlikle kahve tüketmeye ara vermeleri icap ettiğini vurguluyor. Hamile bayanların çoğunlukla kahve ve bilhassa Nescafe tüketmesi, düşük ve erken doğum benzer biçimde birçok gebelik problemi ile karşı karşıya kalmanız niçin olabilir. BU benzer biçimde durumlar sebebi ile de hamile bayanların, uzun bir süre kahve içmemsi ve aralarına mesafe koyması gerekiyor.

Uyku problemlerine niçin oluyor

Kahve içinde ye alan yüksek orandaki kafein, uykusuzluğa sebep oluyor. hepiniz bilirsiniz, güne adım atmak için ya da gece işi olan kişilerin devamlı olarak kahve içtikleri. Bunun sebebi, kahve içinde yer edinen kafeinin insanlara enerji vermesi. Bu yüzden de sık sık kahve imek, kişinin uykusunun gelmemesine niçin olabilir ve bu da geceleri uyumaları ihtiyaç duyulan saatte uyuyamamalarına niçin olabilir. Bu yüzden de fazlaca fazla kahve içmek, insanlarda uykusuzluk probleminin baş göstermesine niçin olabilmektedir.

Kalp çarpıntısı yapar

Kahve içinde yer edinen gıda maddeleri, kalbin fazlaca daha süratli çalışmasına niçin oluyor. Bu yüzden de aşırı kahve tüketen kişilerin kalp çarpıntısı yaşama ihtimali oldukça yüksek. Eğer yüksek oranda kahve içerseniz, kalbinizde ağrılar ya da kalp krizine niçin olacaktır. Bilhassa kronik kalp hastalığına sahipseniz, kesinlikle kahve tüketmemeniz gerekiyor. Kahve içinde yer edinen gıda maddeleri, fazlaca süratli bir halde kalp ritimini etkilemektedir.

Bağımlılık yapıyor

Kahve içinde yer edinen yüksek orandaki kafein, bağımlılık yapıcı bir maddedir. Bu yüzden de kahve tüketiminde aşırıya kaçmak, kişide kahve bağımlılığına niçin olabilmektedir. Eğer kahve benzer biçimde aşırı tüketildiğinde fazlaca zararlı olabilecek bir içeceğin bağımlısı olmak istemiyorsanız, güne 3 fincandan fazla kahve içmemeniz gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir