Geçtiğimiz aylarda Suudi Arabistan merkezli bir ortaklık tarafınca satın alınan Newcastle United beklenildiği şeklinde Steve Bruce’ın teknik direktörlük görevine son vererek yerine 43 yaşındaki İngiliz teknik adam Eddie Howe’ın getirildiğini duyurdu.

Eddie Howe kimdir?

1994-2007 yılları aralığında futbol oynayan Eddie Howe, teknik direktörlük kariyerine oldukça genç yaşlarda, 29 yaşlarında olduğu sırada, 2008 senesinde AFC Bournemouth takımını çalıştırmaya başlayarak adım attı. Bir sürem Burnley’de vazife alan Howe, tekrardan Bournemouth’a geri dönerek 8 yıl süresince bu takımın başlangıcında kaldı. Howe, ek olarak futbolculuk kariyerinde de uzun seneler bu takımda forma giymiş ve kulübün efsanelerinden birine dönüşmüştü.

Ağustos 2020’de Eddie Howe, Bournemouth kulübüyle yollarını ayırmış ve o tarihten bu yana herhangi bir ekip çalıştırmamıştı.

Howe: “Sabırsızlanıyorum“

Newcastle United’ın websitesine açıklamalarda bulunan Eddie Howe, mükemmel bir fırsat yakaladığını, sadece yapmaları ihtiyaç duyulan oldukca fazla iş bulunduğunu beyan etti.

Premier Lig’de 5 puanla 19. sırada bulunan Newcastle United, şimdilik beklentilerini düşük tutuyor. İngiliz kulübünün ilk hedefi Premier Lig’de kalmayı güvence altına alacak bir sıralamada bulunmak.

Açıklamalarını sürdüren Howe, bir an ilkin oyuncularla çalışmaya adım atmak için sabırsızlandığını söylemiş oldu.

“Oyuncularımla çalışmak ve antrenman sahasına çıkmak için sabırsızlanıyorum. Bu fırsat için kulüp sahiplerine ve bana gösterdikleri inanılmaz karşılama için taraftarlara teşekkür etmek isterim. Yolculuğumuza beraber başlayacağım için oldukca heyecanlıyım.”

43 yaşındaki teknik direktör şimdiye kadar birinci ve ikinci futbol liglerini 2. sırada tamamlamak haricinde 2014-15 sezonunda İngiltere Championship’i kazanmak şeklinde mütevazi başarılar elde etti.

Howe daha ilkin 31 Ocak 2018 tarihinde Stamford Bridge’de oynanan Premier Lig maçında Chelsea’yi deplasmanda 3-0 yenik ederek adından söz ettirmişti.

Ansiklopedika Futbol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir