Öğrenci pasaportu, Türkiye’den yurt dışına okumak için giden 25 yaşın altındaki öğrencilere verilir. Internasyonal kimlik belgesi olan talebe pasaportunun bildiğimiz bordo pasaporttan farkı herhangi bir harç bedelinin olmamasıdır. Öğrenci kendisinden istenilen evrakları tamamladığında 24,5 yaşına kadar bu pasaportu kolayca çıkartabilir.

İlk kez 2016 senesinde alınan karar sonrasında uygulamaya giren talebe pasaportu yurt dışına çıkış amacı ne olursa olsun tüm öğrenciler tarafınca çıkarılabilir.

 • Öğrenci Pasaportu Kimlere Verilir?
 • Öğrenci Pasaportu Nasıl Alınıyor? 2023
 • Öğrenci Pasaportu Çıkarmak İçin Neler Gerekir?
 • Öğrenci Pasaportu 18 Yaşından Ilkin Alınır mı?
 • Öğrenci Pasaportu Kaç Günde Çıkıyor?
 • Öğrenci Geçişlik Tutarı Ne Kadar? 2023
 • Öğrenci Pasaportu Kimlere Verilir?

  Öğrenci pasaportları Ulusal Eğitim kurumlarına bağlı olarak hizmet veren kreşe giden çocuklar, ilköğretim öğrencileri, lise öğrencileri ve azca öncede belirtmiş olduğumuz şeklinde 25 yaşını tamamlamamış olan her öğrenciye verilebilir. Bu pasaporta başvuracak olan talebe eğer 18 yaşın altındaysa bu durumda başvurunun velisi tarafınca yapılması zorunludur.

  Öğrenci Pasaportu Nasıl Alınıyor? 2023

  Öğrenci pasaportu belirttiğimiz şeklinde borda pasaporttan farksızdır. Bunun için bu pasaportu alabilmek için Nüfus Müdürlüklerinden buluşma alınması gerekir. Buluşma işlemlerinde geçişlik sekmesinin seçilmiş olması online müracaat esnasında kolaylık sağlanmasına niçin olur. Buluşma işleminin tamamlanmasından sonrasında belirtilen gün ve saatte Nüfus Müdürlüğüne gelinerek görevli gişe memuruna talebe belgesi gösterilerek harç ödemesi yapılmadan geçişlik çıkartma işlemi gerçekleştirilebilir.

  İlginizi Çekebilir: 18 Yaş Altı Geçişlik İçin Lüzumlu Evraklar Nedir?

  Öğrenci Pasaportu Çıkarmak İçin Neler Gerekir?

  Öğrenci pasaportu çıkarabilmek için öğrencinin bazı belgeleri temin etmesi gerekir. Bu belgeler bordo pasaportla aynıdır, sadece yalnızca ek olarak talebe belgesi ve harçsız geçişlik dilekçesinin doldurulması gerekir. Aşağıda hangi belgelerin istendiği belirtilmiştir.

  • Kimlik belgesinin aslı sürücü kurslarında olduğu şeklinde yeterlik bu işlemde kabul edilmez.
  • 3 tane biyometrik fotoğraf
  • Defter tutarı
  • Öğrenci belgesi
  • Var ise eski geçişlik

  Öğrenci Pasaportu 18 Yaşından Ilkin Alınır mı?

  18 yaş altındaki öğrencilerden harç tutarı alınmıyor olsa da maalesef defter tutarı alınmaktadır. Bu geçişlik en fazla 5 senelik süreyle verilir. Öğrenci belgesi ister e-devlet üstünden ister okuldan alınabilir. Öğrencinin anne ya da babasıyla beraber Nüfus Müdürlüğüne gitmesi ve başvurusunu yapması kafi olacaktır.

  Öğrenci Pasaportu Nasıl Alınır?

  Öğrenci Pasaportu Kaç Günde Çıkıyor?

  İster talebe pasaportu olsun ister öteki tüm pasaportlar olsun en fazla 5-7 gün içinde alınabilir. Yurt dışındaki Türk vatandaşları için bu süre 7-10 iş günü arasındadır. Geçişlik basım işlemi tamamlandıktan sonrasında PTT’ye teslim edilerek adresinize kadar getirilir.

  Öğrenci Geçişlik Tutarı Ne Kadar? 2023

  Öğrenciler geçişlik çıkartırken herhangi bir harç bedeli ödemezler. Onların ödedikleri bir tek defter bedelidir ve bu da 2023 yılı itibariyle 501 TL’dir.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir