Öğrenci tanıma formu eğitim öğretim yılının başladığı günden biteceği zamana kadar eğitimcilere yol gösterici özellikte bilgiler veren formlardır. Bu formun hazırlanmasındaki en büyük amaç öğrencilerin tüm özelliklerinin öğretmenlerine doğru ve net bir halde aktarılmasını sağlamaktır. Eğitim öğretim yılının başlangıcında her öğrenciden talebe tanıma formunun doldurulması istenir. Hem derslik öğretmeni olarak vazife meydana getiren eğitimciler için hem de rehberlikçiler için büyük bir ehemmiyet arz eden bu formlar isminden anlaşılacağı benzer biçimde öğrenciyi tanımayı ve anlamayı hedefler.

Öğrenci Tanıma Formu MEB

Öğretmenin temel görevi öğrenciler tarafınca doldurulan bu formları ayrı ayrı dosyalarda muhafaza etmektir. Öğrenciyi tanımayı kolaylaştıran bu formların, mühim bir durum olmadıkça kimse ile paylaşılmaması önerilir. Öğrenci tanıma formu MEB incelenmiş olduğu takdirde bu formun; 

  • Öğrencinin kabiliyetleri nedir?
  • Aile ortamı nasıldır?
  • Iyi mi bir kişiliğe haiz?
  • Öğrenme tekniği nedir?
  • İlgi alanları nedir?
  • Neleri yapabilir ya da yapması imkansız? Vb. sorulara yanıt bulmak amacıyla düzenlenmiş olduğu görülecektir. 
  • Robert Koleji Giriş Şartları
  • Öğrenciye Para Yardımı Başvurusu
  • Üniversite Dilekçe Örnekleri

Öğrenci Tanıma Formu Lise

Öğrenci tanıma formunun ilkokula başlamış olan, okula yeni kaydolan, ortaokula yada liseye başlamış olan öğrenciler tarafınca eğitim öğretim periyodunun başlangıcında doldurulması istenir. Öğrenci tanıma formları her yıl denetim edilerek detaylı bir halde incelenmelidir. Öğrencilerin durumunda bir değişim meydana gelmesi halinde formların revize edilmesi gerekir. Öğrenci tanıma formu lise ortaokul ya da ilkokulda rehberlikçiler tarafınca hazırlanmış olur ve sınıfa dağıtılır. Bazı kısımlar aileden elde edilmiş bilgiler ışığında doldurulur. Bu biçim, ilköğretim seviyesinde olan ve okuma yazma bilmeyen öğrencilerin velileri tarafınca doldurulur. 

Öğrenci Tanıma Formu

Öğrenci tanıma Formu Ortaokul

Öğrenci tanıma formları öğretmen ile talebe arasındaki bağları kuvvetlendirme mevzusunda oldukça etkili bir faktördür. Öğretmenleri ile iyi bir kontakt kuran öğrencilerin özgüveni artar ve çevresine güvenle bakar. Eğitimciler ile kurulan iyi iletişimler aileye ve çevreye olan sevgi ve saygıyı artırır. Bu biçim indirilerek incelenebilir. Biçim incelenmiş olduğu takdirde öğrencilerin verdiği cevaplar doğrultusunda hareket ederek öğrencinin sosyalleşmesine de katkı sağlanabilir. 

Eğitimcinin öğrenciye yaklaşma biçimi; öğrencinin öz benliğinin gelişmesine, toplumsal, bireysel ve bilimsel nitelikli anlamda başarıya ulaşmış olmasına destek sağlar. Bilhassa lise dönemlerinde başlamış olan meslek seçme telaşları mevzusunda da destek olan bu biçim öğretmenin öğrencisini tanımasının yanı sıra öğrencinin de kendini tanımasına destek sağlar. Eğitimcinin iyi bir gözlemci olması kaydıyla formda yer edinen detayları inceleyerek öğrenciye iyi mi davranması gerektiğine karar vermesi gerekir. Öğrenci tanıma formu ortaokul dönemindeki çocuklar üstünde oldukça etkilidir. Bunun temel sebebi ise evlatları daha küçükken tanımanın ve onları anlamanın eğitimci açısından daha kolay olmasıdır.

Bu formu doldururken doğru bilgilere yer verilmesi gerekir. Öğrencilerin davranışları ile doldurulan formdaki bilgiler eğitimciler tarafınca incelenir ve yanlış beyanda bulunan öğrenciler kolaylıkla tespit edilebilir. 

Ogrenci-tanima-Formuİndir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir